ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Публічне суперлицемірство
07.07.2011 / Газета: Чорноморські новини / № 54(21224) / Тираж: 8525

Слухав по радіо репортаж про святкування на Одещині п’ятнадцятої річниці Конституції України і мало не за голову хапався. Свято начебто відзначалося на державному рівні, звучав рідний, урочистий гімн, але це не завадило високопосадовцям всуціль послуговуватися мовою сусідньої держави. Закликаючи знати, виконувати норми Основного Закону, вони, здається, в очі не бачили статті десятої, де чорним по білому написано, що державною мовою є українська. Отаке публічне суперлицемірство!

Сьогоднішні керманичі нашого краю вперто й наполегливо насаджують в Одесі та області російську мову. Аби пересвідчитися в цьому, варто зазирнути на різні засідання, оглянути вуличну рекламу. Та ось нещодавно трапилася оказія — підбиття підсумків багаторічного конкурсу під назвою «Українська мова — мова єднання». І (о диво!) міський голова Одеси Олексій Костусєв, котрий у своїй «конторі» практично заборонив звучання української, раптом заговорив державною. Навіть дещо ліпше, ніж прем’єр Азаров.

З притаманною йому енергійністю, мер запевняв, що тільки державна мова є головним чинником об’єд­нання всіх верств населення держави, тільки рідне слово здатне забезпечити монолітність народу. Виходило так, що поза конкурсом Олексій Олексійович тільки те й робить, що роз’єднує наш народ. Бо раніше якось не доводилося від нього почути бодай одне речення, сказане українською. Ось яких вершин може сягати лицемірство влади.

В одній із своїх попередніх публікацій я відзначав, що зі всієї керівної обойми з приємністю слухаю по радіо (я лежачий хворий) заступника голови облради Миколу Тиндюка і начальника головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Івана Панчишина. Обидва завжди послуговувалися добірною українською мовою. Проте останнім часом і вони дедалі частіше переходять на «велікій і могучій». Вказівка така прийшла згори, чи що?

У своєму житті кілька десятиліть я віддав освітянській ниві. Навіть за радянських часів не пригадую, щоб завідувачі обласного відділу освіти виступали по радіо чи на поважних зібраннях російською мовою. Зате теперішній їх колега Андрій Ткачук на це не зважає. З його вуст звучить тільки російська, про українську він ніби й не чув. То чи звучатиме державна мова в школах області?

Напевне, багато хто пам’ятає, як навесні Президент України Віктор Янукович дав домашнє завдання міністру внутрішніх справ Анатолію Могильову впродовж двох місяців вивчити державну мову. Не знаю, яких успіхів міністр досяг, та все ж перед народними депутатами виступає українською. От якби такі «домашні завдання» поставив гарант Конституції ще й очільникам нашої області, де мешкає понад шістдесят відсотків українців! Основний Закон — обов’язковий для всіх.

Автор: Василь КУЛЬОВ, ветеран війни і праці. м. Южне


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту