![]() |
|
![]() |
![]() |
На тваринницьку ферму дослідного господарства ім. Суворова, що в селі Оксамитному Болградського району, ми потрапили після ранкового доїння. Працівники вже пили чай, каву, жартували й гучно сміялися.
На перший погляд, у роботі доярки мало що змінилося. Як і багато років тому, підйом удосвіта у будьяку погоду. Уже о пів на п’яту починається прибирання приміщень, о шостій ранку розпочинають доїння.
З перших хвилин перебування на фермі відчуваєш особливу атмосферу небайдужості колективу до своєї справи. Розповідають, ветлікар Іван Ульянович Кожухар навіть Новий рік зустрів на фермі – почалося отелення корів. А як світяться очі у завідувачки Аурелії Миколаївни Будян, коли вона розповідає про роботу, про плани!
Так у чому ж феномен оксамитненської ферми?
– Зідзвонююся часто зі своїми колегами – ми краще за всіх перезимували, – радіє Аурелія Миколаївна. – Попри мороз і заметілі жодних збоїв у роботі не було. Вода подається завжди, кормова база у нас чудова: і соковиті, і сухі, і комбікорми. Завдяки збалансованому раціону навіть у лютому за надоєм на фуражну корову ми вийшли на рівень травня, коли є соковита трава, і корови пасуться.
На фермі в ДГ ім. Суворова утримується 150 голів основного стада і майже 30 нетелів. У цьому племінному господарстві взяли курс на омолодження стада (тут утримується чорноряба порода на базі канадського голштина). Вперше отелені дають по 2026 літрів молока за добу. Щодня на цій фермі виробляють понад 2 тонни молока, або в середньому по 15 літрів на фуражну корову.
Найвищі надої одержує Світлана Костяєва. Стараються і її колеги – Тетяна Петренко, Наталя Тростянецька, Лариса Оленчук, Анастасія Чолак. А щоб продуктивність була високою, не заощаджують на телятах – з перших днів життя їх напувають незбираним молоком. Тільки в лютому телята випили понад 4 тонни молока! Чотириногих малят доглядає Микола Томак: кого годує із соски, кого із відра. Дуже відповідально ставиться до своєї роботи.
Чистота в приміщеннях, доглянуті корівки – усе вказує на те, що тваринам тут ситно і комфортно. Звідси й результат: торік в Оксамитному від кожної корови одержали по 4 тонни молока, рентабельність виробництва склала 4%. Тобто ферма принесла нехай і невеликий, але всетаки прибуток.
Навесні триває масове отелення корів.
– Я Анатолієві Володимировичу Білоусу, директорові нашого підприємства, обіцяла, що будемо і з молоком, і з телятами, – говорить завідувачка. – Він завжди цікавиться справами на нашій ділянці: скільки молока, як телята? Усі проблеми допомагає розв’язувати. Нещодавно купили нові доїльні апарати.
Аурелія Миколаївна відчинила дверцята шафи для зберігання ліків:
– Подивіться, у нас є все, що потрібно тваринам. Щомісяця купуємо ліків на 8 тисяч гривень. Після отелення на кожну корову йде препаратів у середньому на 450 гривень. Навіть якщо отелення пройшло нормально, провадимо профілактичне лікування.
На оксамитненській фермі трудяться 21 чоловік. Зарплата у тваринників гідна: доярка одержує до трьох тисяч гривень, тракторист – і того більше. До двох тисяч мають слюсарі.
Успіх оксамитненців, як бачимо, тримається на трьох китах: підтримка керівництва, матеріальна зацікавленість працівників і любов до своєї професії.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |