ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Вкрай потребує оновлення техніки
12.05.2012 / Газета: Одесские известия / № 49(4323) / Тираж: 18937

Опубліковане інтерв’ю начальника управління освіти і науки Одеської обл­держадміністрації Тетяни Лазарєвої від 21.04.2012 р. «ПТУ: ламаючи стереотипи» нині доволі актуальне, як і започаткована в газеті профтехосвітянська рубрика. Мені, як і багатьом читачам, імпонує присутня в ній позиція щодо збереження системи профтехосвіти.

– Сьогодні саме робітничі кадри є основним базисом економічного розвитку країни, – підкреслила Т. Лазарєва.

І з цим не можна не погодитися. Наприклад, внесок в економіку працівників сільськогосподарської сфери, які сіють та збирають хліб, неможливо переоцінити.

Березівський професійний аграрний ліцей готує такі кадри понад сто років, і на його рахунку тисячі випускників­бригадирів. Одне з найдавніших училищ було засновано у 1910 році на базі приміщень винних складів. Тоді вища реміснича школа налічувала лише 45 учнів. Та рік за роком школа міцніла, і сьогодні в стінах закладу за п’ятьма інтегрованими спеціальностями навчається понад 400 вихованців не тільки Березівського, а й Веселинівського, Микола­ївського, Іванівського та Комінтернівського районів.

Профілюючою професією у закладі залишається тракторист­машиніст сільсько­господарського виробництва категорій «АВС», слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування третього розряду, водій автотранспортних засобів категорії «С». Тут чимало затребуваних інтегрованих спеціальностей, зокрема електрогазозварник, водій автотранспортних засобів категорії «С»; електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування. Рівень підготовки фахівців характеризується конкурентоспроможністю на ринку праці. Випускники працюють у сільгосппідприємствах, на елеваторі, у РЕМі, банківських установах тощо.

Нині педагогічний колектив на чолі з директором, відмінником освіти України Станіславом Кутішевським приділяє значну увагу як навчальній, так і виховній роботі, саме тому й може похвалитися численними здобутками. Кілька років тому на базі училища провадився Всеукраїнський конкурс орачів. Заклад був гідно представлений серед училищ із 25 областей України. Вихованець ліцею Сергій Боровий продемонстрував високий рівень підготовки і посів почесне друге місце, за що цілий рік отримував президентську стипендію. Велику роль у підготовці кадрів відіграє матеріально­технічна база. Виробниче навчання викладається учням у доступній формі завдяки наявній техніці, тренажерам та макетам, хоча сьогодні заклад вкрай потребує оновлення техніки.

– Великою підтримкою у цьому напрямі було рішення облдержадміністрації і облради надати училищу в оренду комбайн «Полісся», – розповів С. Кутішевський і додав, що заклад чекає на позитивні зміни, адже на державному рівні планується відкриття регіональних центрів професійної підготовки, а Березівський аграрний ліцей один з перших, які увійшли до цієї програми. Проте реалізація цього задуму можлива лише за умов відповідного фінансування та цілковитого оновлення технічного парку.

Останнім часом майже всі навчальні заклади відчувають дефіцит коштів, їх не вистачає не лише на розвиток, а й на комунпослуги. Нині ця проблема розповсюджена, її вже порушував у своєму матеріалі журналіст А. Михайленко. Керівництво Березівського аграрного ліцею виходить із ситуації завдяки накопиченням на спеціальному рахунку, який поповнюється під час збирання урожаю.

– Якби зароблені закладом кошти спрямовувалися на його розвиток, зокрема на ремонт приміщень, то результат не змусив би на себе чекати. Наприклад, є потреба у заміні вікон, адже відслуживши 40 років, вони не тримають тепло у приміщеннях, – зазначає директор.

У підпорядкуванні училища 604 гектари ріллі, які розташовані у різних куточках ра­йону, що ускладнює її обробіток. Щоб отримати гідний урожай, необхідно докласти чималих зусиль. Восени було засіяно 200 гектарів озимини. Але 110 гектарів ячменю через несприятливі погодні умови загинуло.

– На це були витрачені чималі кошти, – констатує Станіслав Васильович. – Позитивним моментом є те, що поблизу училища розташовано 29 гектарів, на яких викладачі згідно з навчальними планами дають учням практичні знання, починаючи з першої борозни і до збирання урожаю. Професійне навчання здійснюється відповідно до державних стандартів ПТО. Робочі програми теоретичного і практичного навчання доповнені навчальним матеріалом про нову сільськогосподарську техніку, її обслуговування і ремонт, сучасними технологіями вирощування сільськогосподарських культур. Підвищенню професійної майстерності сприяє тісний зв’язок з сільськогосподарськими підприємствами району, укладання угод дає змогу проходити учням виробничу практику під час весняно­польових робіт та збирання урожаю.

Стіни закладу бачили чи­мало змін. Нещодавно викладачі та учні відсвяткували 100­річний ювілей ліцею. На честь цієї дати на подвір’ї закладу встановлено пам’ятний знак – три золотисті колоски.

Автор: Наталія САМОЙЛЕНКО, власкор «Одеських вістей», Березівський район


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту