![]() |
|
![]() |
![]() |
Міф про «проїдання» аграрними областями України зароблених на індустріальному сході грошей луснув, як мильна бульбашка: понад 50% державних дотацій у 2011-у «з’їли» Донецька та Луганська області. Дещо перепало й столиці, куди в останні роки перебралося чимало люду з цих же областей.
Великого ляпаса всім, хто любить звинувачувати невеличкі області центральної та західної України в паразитуванні на «великих і працьовитих» індустріальних регіонах, дала «Лабораторія законодавчих ініціатив», зробивши запит до Державної казначейської служби та проаналізувавши, наскільки справедливо і неупереджено розподіляються видатки з бюджету України при формуванні субсидій, поточних та капітальних трансфертів підприємствам, установам й організаціям (кошти, які можуть покривати поточні або капітальні видатки суб’єктів господарювання).
Аналіз, проведений експертами «Лабораторії», засвідчив, що у 2010 році частка Донецької області у ВВП країни становила 12%, загальна ж сума отриманих цим регіоном субсидій, поточних та капітальних трансфертів склала 21%, а в 2011-у сягнула 27% від загальнодержавної суми. Аналогічна ситуація в Луганській області: при частці у ВВП України в розмірі 4% видатки по області становили 8% (2010-й) та 11% (2011-й). При цьому, наприклад, у Дніпропетровській області ситуація протилежна: при частці у загальнодержавному ВВП 11% регіон одержав лише 2% субсидій і трансфертів у 2010-у й 3,8% — у 2011-у. Такі ж диспропорції спостерігаються у більшості областей України, за винятком міста Києва, де ці показники приблизно однакові: частка у ВВП — 18%, частка видатків — 16% та 18,3% у 2010-у та 2011-у роках відповідно. Загалом, у 2011 році три регіони — м. Київ, Донецька та Луганська області — одержали більше половини (56%) від усього обсягу — 31,2 млрд гривень — субсидій та трансфертів.
Досить цікавим з точки зору спрямування державних коштів є й аналіз вкладень у різні галузі. Так-от, у «Лабораторії законодавчих ініціатив» підсумували, що із 44 мільярдів 771,5 мільйона гривень прямих бюджетних видатків на економічну діяльність у 2011 році найбільші суми були спрямовані на підтримку дорожнього господарства, вугільної галузі, сільського господарства (включаючи мисливство, лісове та рибне господарство), а також на багатоцільові проекти розвитку. Водночас, дослідження та розробки в галузях економіки фінансувалися фактично найменше.
Аналіз динаміки фінансування галузей показує, що починаючи з 2008 року частка прямих видатків бюджету на сільське господарство скоротилася з 25% до 17%, а от «вливання» у вугільну галузь зросли з 19% до 23%, а в дорожнє господарство — з 22% до 31%.
А тим часом у рейтингах конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму упродовж останніх трьох років показники України стосовно державних фінансів послідовно погіршуються.
У таблиці показана динаміка змін позицій України у рейтингу конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму (1) з огляду на ефективність витрачання бюджетів та (2) з огляду на економічні втрати внаслідок корупції (рейтинг враховує інформацію по 130 — 140 країнах світу).
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.026Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |