![]() |
|
![]() |
![]() |
Відносини між нашою країною та НАТО зазнавали різних часів. Не бракувало і політичних спекуляцій напередодні ювілейного, 25-го, саміту Альянсу в Чикаго. Проте участь Віктора Януковича в цій зустрічі підтвердила, що ідея міжнародної ізоляції України виявилася безґрунтовною.
Проведене фондом «Демократичні ініціативи» дослідження громадської думки свідчить, що 62% українських громадян не підтримують ідею інтеграції нашої країни у структури НАТО. За вступ до Альянсу висловлюються лише 15% українців. Очевидно, що позаблоковий статус і збереження співпраці з НАТО були єдино можливим варіантом дій у ситуації, що склалася кілька років тому. Наші громадяни не сприймають примусову євроатлантичну інтеграцію.
Відзначимо, що Україна й нині відіграє важливу роль у дотриманні безпеки у Європі та світі. Заразом нагадаємо, що наша держава з 1994 року тісно співпрацює з Альянсом у межах програми «Партнерство заради миру», за цей час українські військовики взяли участь у сотнях спільних навчань.
Але в Чикаго говорили не тільки про проблеми НАТО, а обговорювали питання, актуальні для всього світу. Головними темами для розмови стали ситуація в Афганістані та розміщення системи протиракетної оборони в Європі, яка викликає істотні заперечення у керівництва Російської Федерації. Саме ситуація в Афганістані виявилася пріоритетною темою для обговорення, адже з осені 2001 року там перебувають військові контингенти США та інших країн – учасниць Альянсу. Вони завдали військової поразки талібам, проте не зуміли цілком забезпечити мир і стабільність у цій непокірливій країні. Створені на основі контингентів НАТО Міжнародні сили сприяння безпеці (МССБ) в Афганістані сьогодні підтримують там лад, однак до кінця 2014 року вони повинні передати контроль над ситуацією національній армії та поліції.
За словами голови Місії України при НАТО Ігоря Долгова, «усі делегації країн – учасників Міжнародних сил сприяння безпеці в Афганістані запрошено на рівні глав держав і урядів. Питання участі української офіційної делегації в міжнародному засіданні МССБ у плині Чиказького саміту також було в центрі уваги під час особистих зустрічей Президента України Віктора Януковича з Генеральним секретарем НАТО Андерсом Фог Расмуссеном».
Для більшості наших співгромадян Афганістан асоціюється переважно з перебуванням там обмеженого контингенту Радянської Армії в 1979 – 1989 роках. Але й сьогодні 23 українських військовиків перебувають у складі підрозділів МССБ на афганській землі. Вони не беруть участі в бойових діях, а навчають афганських солдатів і офіцерів, розміновують територію, подають медичну допомогу.
Віктор Янукович взяв участь у засіданні Ради глав держав, що є членами МССБ. Також український Президент провів зустрічі з лідерами Польщі й Афганістану, у плині яких обговорив як питання становлення безпеки на Середньому Сході, так і ключові проблеми Європи. Лідер нашої держави нагадав, що Україна залишається надійним контрибутором безпеки та відповідальним членом міжнародної спільноти.
Сьогодні в експертному середовищі є думка, що Київ зберігає всі шанси не тільки підтримувати тісні контакти з Північноатлантичним альянсом, але й стати членом НАТО. Втім, відбудеться це не раніше ніж за 10–15 років. Варто нагадати: на саміті НАТО в Бухаресті у квітні 2008 року Україна та Грузія одержали запевнення, що двері Альянсу для них залишаються відчиненими. Тому сьогодні найактуальнішим для влади завданням є готування громадської думки до майбутньої євроатлантичної інтеграції.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |