ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Про газ і воду – принципово і чесно
16.06.2012 / Газета: Одесские известия / № 63(4337) / Тираж: 18937

З ініціативи голови Одеської обласної держадміністрації Едуарда Матвійчука у Татарбунарах прой­шла кущова нарада представників органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, багатьох сільгосппідприємств трьох районів – Татарбунарського, Білгород­-Дністровського та Кілійського. У роботі взяли участь народний депутат України Віталій Барвіненко, депутати Одеської обласної ради Наталія Кожухаренко, Ігор Бєлінський, Юрій Маслов. Під час наради, яку вів заступник губернатора Петро Хлицов, були розглянуті питання найближчих перспектив газифікації та меліорації названих районів, а також їх водопостачання. Перед присутніми виступили керівники ПАТ «Одесагаз» Ігор Учитель, «Укрпівденьдіпроводгоспу» – Микола Решетников, «Облводгоспу» – Василь Потоп та інші.

Зокрема, Ігор Учитель нагадав, що в області реалізується Програма газифікації населених пунктів на 2010 – 2013 роки. Відповідно до неї міста Татарбурани та Арциз, а також селище Сарата повинні бути насичені природним газом з території Тарутинського району. Частина магістрального газопроводу там прокладена, а будівництво завершальної стадії завдовжки 71 км на суму 53 млн грн включено до плану «Нафтогазу» на цей рік. Але з якихось причин воно досі не розпочато. Давно заморожено і спорудження магістрального газопроводу, розпочате ще наприкінці 90­х років, у Кілійському районі. Щодо цього І. Учитель висловив надію, що зрушити справу з мертвої точки допоможе втручання народного депутата В. Барвіненка.

Відповідаючи на запитання, чи будуть цього року газифікуватися населені пункти Білгород­Дністровського району, начальник «Одесагазу» відповів негативно, але відзначив, що газифікація самого Білгорода­-Дністровсого триває хорошими темпами. Резонансним вийшло обговорення питання про постачання населенню скрапленого газу. І. Учитель відповів на численні запитання щодо забезпечення населення пільговим і комерційним газом, про високу ціну на останній, про роботу в умовах конкуренції з боку інших реалізаторів газу.

Заступник голови ОДА Петро Хлицов підкреслив, що монополії на газ бути не повинно, тому нехай працюють і ті, хто може запропонувати дешевший газ людям, але треба впорядкувати їхню діяльність щодо техніки безпеки.

Присутні на нараді висловили пропозицію про те, щоб скраплений газ для сільського населення негазифікованих районів коштував дешевше, ніж для решти, і просили, щоб це питання було розглянуто у Верховній Раді.

Голова Татарбунарської райдерж­адміністрації Наталія Кожухаренко ще раз порушила питання відновлення в районі роботи самостійної структури управління газовим господарством, тому що його реорганізація у дільниці Арцизького управління негативно позначилася на соціально­економічній ситуації в районі.

Ще одна тема викликала жваве обговорення, – чи потрібна нам ме­ліорація? Як «запустити» Татар­бунарський і Кілійський водогони? Чому у населених пунктах немає технічної води?

Без меліорації, однозначно, у зоні ризикованого землеробства не обійтися. Такої думки, судячи з численних виступів, дотримується більшість бессарабських керівників і господарників.

Розвиток зрошення стримує висока ціна на воду, нестабільність одержання водокористувачами державних дотацій на здешевлення електроенергії. Внутрішньогосподарські мережі Дунай­Дністровської зрошувальної системи, які свого часу були передані на баланс сільських рад, відсотків на 50 демонтовано. І сьогодні питання їх відновлення, а отже – реалізації проекту поливу дунайською водою, минаючи озеро Сасик, можна розв'язати тільки на рівні держави.

Що потрібно зробити найближчим часом? Завданням № 1 залишається забезпечення населених пунктів якісною питною водою. У зв'язку із завершенням будівництва першої черги водогону Кілія – Татабунари зокрема, водорозвідних мереж у населених пунктах Татарбунарського району, відзначалася істотна фінансова допомога обласної ради та облдержадміністрації. Але на подальше спорудження магістрального водопроводу кошти повинен виділити Кабінет Міністрів України.

У питанні меліорації на нараді дійшли висновку, що найближчим часом необхідно провести технічну інвентаризацію зрошувальної системи, визначити господарства, які реально користуватимуться зрошуваними землями. Підрахувати, скільки на це буде потрібно фінансових коштів. І при формуванні бюджету на 2013 рік запросити ці гроші з Держбюджету. Продумати варіанти подачі населенню технічної води для поливання присадибних ділянок.

Своє бачення розв’язання всіх порушених проблем виклав народний депутат Віталій Барвіненко. Керівниця району Наталія Кожухаренко подякувала облдержадміністрації за організацію корисної наради, а всіх, хто на неї приїхав, – за активну участь в обговоренні питань.

Автор: Світлана ОКОРОКОВА, м. Татарбунари


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту