ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
«День політичного суїциду»
05.07.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 51(21315) / Тираж: 8525

Уже надвечір 3 липня біля Українського дому, що на Європейській площі столиці, почав збиратися гурт людей. П’ятеро народних депутатів, громадські активісти і журналіст «Дзеркала тижня» Сергій Рахманін оголосили про безстрокове голодування на знак протесту (Сергія Рахманіна буквально наступного дня з серцевим нападом забрала з площі «швидка»).

Правоохоронна машина, яка часто проявляє абсолютну безсилість у протистоянні зі злочинним світом, на мирний спротив громадян, за податки яких й існує, зреагувала миттєво: сотні запакованих у бронежилети і каски силовиків стали супроти людей. Почалися сутички. На ранок у МНС нарахували десяток потерпілих міліціонерів (?).

У середу на Європейській площі зібралися сотні захисників мови, проти яких щільними лавами ви­ставили 1300 беркутівців. Міліція спробувала відтіснити людей від Українського дому (там планувалася прес-конференція гаранта Конституції, а відтак і конституційних прав громадян на мирні зібрання і державну мову зокрема), відтак знову була застосована сила, у хід пішли кийки і сльозогінний газ. Від останнього постраждав, зокрема лідер партії «УДАР» Віталій Кличко, який разом з іншими очільниками опозиції стояв у першій шерензі мітингувальників.

До речі, щодо самої ситуації навколо «ухвалення» закону, то Віталій Кличко назвав 3 липня днем полі­тичного суїциду парламенту нинішнього скликання, оскільки, на його думку, події у парламенті ще раз засвідчили, як зухвало в країні влада порушує права громадян, в тому числі право людей здійснювати владу в країні через свої обраних представників: «...депутати не мали можливості обговорити скандальний законопроект і внести до нього бодай одну правку з 2600. А значить, не було враховано позицію, думку мільйонів українців...»

«Закон ухвалили в обхід регламенту, без розгляду в комітетах, без обговорення і врахування численних поправок, за зачиненими дверима, таємно від ЗМІ і громадян. Під час голосування спікер парламенту ганебно втік, щоб по­збавитися сорому і бути начебто непричетним до того безчинства, яке відбулося у ВР, хоча насправді він і його «народна» фракція відповідають за це особисто, — вважає Віталій Кличко. — Стадія «кнопкодавства» для наших парламентарів була не останньою межею падіння. Виявилося, що вони настільки зневажають законодавчий орган, що готові власноруч його знищити».

Лідер «УДАРУ» переконаний: ті, хто сьогодні повністю проігнорував думку більшості українців, показали, що відчувають себе представниками якоїсь іншої країни, вони не цінують нічого українського. «Це не політика, не законодавча робота, а безчинство із впевненістю у власній безкарності», — наголосив Віталій Кличко і закликав депутатів від опозиційних сил скласти мандати і сконцентруватися на виборчій кампанії задля того, аби спільно змінити владу в країні.

І вже вранці 4 липня про складання із себе повноважень заявили заступник Голови Верховної Ради Микола Томенко («регіонали», які блокували трибуну, проголосували навіть його карточкою «за») і сам Голова ВР Володимир Литвин.

Микола Томенко на брифінгу пояснив свою позицію коротко: Рада перетворилася з представницького органу народу на інститут обслуговування політичного режиму Януковича, а прийняття мовного закону поставило крапку в існуванні парламенту поточного скликання. Подальше перебування в такій президії і в такій Верховній Раді є неправильним і неможливим.

Тут слушно навести слова читача «ЧН» з Москви Аксентія Онопенка, який у вівторок увечері в електронному листі до редакції написав: «Яка убогість! Сказати стосовно до ВР слово «Ганебно!» — прикро. Прикро, що трибуна народного волевиявлення перетворена у «сходку злочинців». А це вже ганьба не самих злочинців, а того народу, органом вираження волі якого став такий орган. На жаль!»

Щодо Володимира Литвина, то, пояснюючи свій намір скласти повноваження, він розповів, що голосування оголосили за його відсутності, попередньо викликавши до Президента. «Мене розвели, розвели Україну, розвели народ», — сказав Володимир Литвин. Тим часом, слід відзначити, що фракція його партії, яка у першому читанні за закон дала лише три голоси (було рішення не підтримувати творіння КаКи, як дотепно прозвали проект Колесніченка — Ківалова), зараз видала 19 «за», фактично забезпечивши прийняття документа, який разом з «мертвими душами» підтримало 248 зрадників української мови.

До речі, двоє «регіоналів», чиї карточки спрацювали «за», заявили про відкликання своїх голосів, Зокрема, нардеп Василь Чуднов не підтримує законопроект про основи державної мовної політики, положення якого «прямо суперечать його поглядам і переконанням». У зверненні до виборців Василь Чуднов нагадав, що під час голосування 5 червня у першому читанні він проголосував «проти» його ухвалення. «Саме на цій безальтернативній позиції я будуть стояти й надалі», — запевнив «регіонал». Схожу позицію займає і його колега по фракції Петро Писарчук.

Президент має знайти в собі силу і мужність та оголосити про проведення дострокових парламентських і президентських виборів, заявив голова ради Об’єднаної опозиції «Батьківщина», лідер «Фронту змін» Арсеній Яценюк у середу під час спільної з заступником голови партії «Батьківщина» Миколою Томенком прес-конференції.

«Більше міфу про стабільність нема. Слабкий президент і Верховна Рада, відсутні державні інститути, знищена Конституція. Повне падіння моралі і політичної відпо­відальності так званої владної полі­тичної еліти України. Саме такий діагноз ми даємо сьогодні українській політичній системі. Авторитаризм Януковича призвів до початку кінця його режиму», — наголосив Арсеній Яценюк.

Він також підкреслив, що нині в Україні створена повномасштабна політична криза. «Головний винуватець цієї кризи — персонально президент Янукович, і розпочалась ця криза не вчора. Розпочалася вона два роки тому, коли він через кишеньковий Конституційний Суд сформував коаліцію тушок і призначив Азарова прем’єром, коли він змінив закон про місцеві вибори і сфальшував їх, коли через КС натягнув на себе повноваження, яких не було в римських імператорів і російських царів разом взятих. І ці повноваження стали полі­тичною надгробною плитою для чинного президента Януковича», — впевнений Арсеній Яценюк.

Коментуючи слова президента Януковича про можливість дострокових виборів до Верховної Ради, Арсеній Яценюк наголосив, що необхідним є одночасне проведення дострокових і парламентських, і президентських виборів. «Народ України не обирав Януковича на той обсяг повноважень, якими він сьогодні користується. Тому якщо президент знайде в собі силу і мужність визнати, що він призвів країну до політичної кризи, до полі­тичної ізоляції, до того, що Україна стала буферною зоною між нашими російськими партнерами і ЄС, — він повинен оголосити про проведення дострокових парламентських і президентських виборів. Ми готові до цього сценарію», — наголосив голова ради Об’єднаної опозиції.

Тим часом більшість українців — 65,1% — вважають прийняття Верховною Радою скандального «мовного» законопроекту Ківалова — Колесніченка передвиборним кроком Партії регіонів.

Як свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Центром економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова, лише 24% респондентів трактують прийняття цього закону як турботу про потреби російськомовних громадян, а 25% — виступають за надання російській мові офіційного статусу в деяких регіонах, при тому що 43,6% опитаних вважають, що українська мова повинна бути єдиною державною.

Опитуванням, яке проводилося з 16 по 25 червня, було охоплено 2009 осіб, що мешкають в усіх областях України.

Автор: За матеріалами інформагентств підготувала Ольга СІРА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту