ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Спільна діяльність з Проектом USAID «Правова країна» допоможе покращити доступ громадян до правосуддя
07.07.2012 / Газета: Одесские известия / № 71(4345) / Тираж: 18937

В Одесі 10 липня відбудеться сьома квартальна зустріч партнерів Проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні «Правова країна», яка організована спільно з Міністерством юстиції України та Головним управлінням юстиції в Одеській області.

В Одесі зберуться представники Всеукраїнської мережі з надання безоплатної правової допомоги. Керівники неурядових громадських організацій, студентських юридичних клінік та приватних юридичних фірм розроблять спільний план дій для покращення захисту прав та інтересів громадян з метою забезпечення рівного доступу до правосуддя, поділяться кращим досвідом надання правової допомоги.

Інтерв’ю з президентом Національного університету «Одеська юридична академія» доктором юридичних наук, професором, академіком НАПрН України, народним депутатом України, головою Комітету Верховної Ради України з питань правосуддя Сергієм Васильовичем КІВАЛОВИМ.

– Сергію Васильовичу, чим живе сьогодні Одеська юридична академія та, зокрема, якою є нинішня діяльність юридичної клініки – структурного підрозділу універ­ситету?

– Сьогодні Національний університет «Одеська юридична академія», як і в по­передні роки, не стоїть на місці та стрімко розвивається. І навіть зараз, в літній період часу, коли багато одеситів та більшість гостей міста відпочивають на березі Чорного моря, ми продовжуємо активно працювати над тим, аби удосконалити організацію навчального процесу та методику виховання майбутніх правників у відповідності до європейських та міжнародних стандартів юридичної освіти. Саме на липень­серпень цього року Південним регіональним центром Національної академії правових наук України, який здійснює свою діяльність на базі нашого університету, заплановано ряд науково­практичних заходів всеукраїнського та міжнародного рівнів.

Розвивається і матеріально­технічна база університету. Лише на початку червня місяця нам вдалося відкрити літній спортивно­оздоровчий комплекс, розташований на березі моря, в складі якого функціонують відкриті майданчики для гри у футбол, волейбол, великий теніс. Також з благословення Митрополита Одеського та Ізмаїльського Агафангела ми розпочали будівництво церковно­приходської школи.

Що стосується юридичної клініки, яка була створена однією з найперших в Україні, то цей структурний підрозділ сьогодні функціонує не менш активно, ніж у період повноцінного навчального процесу. Юридична клініка здійснює свою діяльність як база навчальної (ознайомчої) та виробничої практики для студентів Національного університету «Одеська юридична академія» та Міжнародного гуманітарного університету.

Так, лише за перше півріччя 2012 року в діяльності юрклініки взяли участь 135 студентів та 65 аспірантів університету, які надали безоплатну правову допомогу 1293 відвідувачам клініки та підготували 621 процесуальний та інші документи правового характеру.

– Ми раді вітати Одеську юридичну клініку в якості партнера Проекту USAID «Правова країна». Які основні цілі Ви вбачаєте в поглибленні співпраці з Проектом USAID?

– Протягом чотирнадцяти років свого успішного та ефективного існування юридична клініка Національного університету «Одеська юридична академія» стала невід’ємною складовою системи надання безоплатної правової допомоги не лише в місті Одесі, але й в усьому південному регіоні України.

Недостатній матеріальний рівень більшості населення нашої держави позбавляє громадян можливості захищати свої права та законні інтереси, користуючись допомогою адвокатів та інших фахівців в галузі права. Найчастіше вартість послуг цих практикуючих юристів (усна консультація, підготовка позовної заяви чи іншого документа процесуального характеру, здійснення представництва у суді) перевищує місячний дохід особи, яка потребує правової допомоги.

У той же час, система надання державної безоплатної правової допомоги, передбачена відповідним Законом, функціонує ще не в повному обсязі через відсутність регіональних центрів з надання безоплатної правової допомоги та бюджетних асигнувань на їхню діяльність.

Таким чином, для особи з іншої області придбати квиток до міста Одеси та отримати безоплатну правову допомогу від студентів­консультантів нашої юридичної клініки є набагато дешевшим, ніж звернутися по таку допомогу до своїх місцевих юристів.

Щодо цілей співпраці з Проектом USAID «Правова країна», то я переконаний, що лише наша спільна та безкорислива діяльність надасть змогу реально покращити доступ малозабезпечених верств населення як до безоплатної правової допомоги, так і до правосуддя в цілому. Об’єднання усіх існуючих в Україні юридичних клінік, правозахисних громадських організацій та приватних юристів для надання юридичних консультацій та представництва інтересів громадян виключно на безоплатній основі не лише підвищить правову культуру та обізнаність населення, але й наблизить до побудови громадянського суспільства та реалізації конституційного положення про Україну як соціальну та правову державу.

– Розкажіть, будь ласка, про останні історії успіху Одеської юридичної клініки. Як Ви оцінюєте стан сучасної клінічної юридичної освіти в Україні?

– Говорячи про історії успіху нашої юридичної клініки, достатньо переглянути книгу відгуків її відвідувачів, яка ведеться з самого початку створення цієї безоплатної правової консультації у лютому 1998 року. В цій книзі Ви не знайдете жодного негативного запису, пов’язаного із діяльністю студентів­клініцистів чи співробітників юридичної клініки. Навпаки, лише самі схвальні відгуки та конструктивні пропозиції на кшталт пропозиції щодо відкриття подібних консультацій не лише в Приморському, але й інших районах нашого міста­мільйонника. Більше того, люди просять відкрити подібні консультації в районних центрах Одеської області.

Про останню історію успіху юридичної клініки Національного університету «Одеська юридична академія» я можу говорити з гордістю, оскільки зовсім нещодавно пані Олені, яка ще у жовтні 2007 року звернулася до нашої юридичної клініки по допомогу, було безоплатно повернуто належний їй на праві приватної власності транспортний засіб із штрафного майданчика управління ДАІ ГУ МВС України в Одеській області. Більше десяти років її автомобіль зберігався на цьому майданчику на підставі незаконної постанови слідчого міської прокуратури, який наклав арешт на майно свідка у кримінальній справі. Своєю чергою, співробітники ДАІ відмовлялися повернути автомобіль його законному власнику безоплатно та вимагали оплатити послуги за його зберігання у розмірі більше 80 тисяч гривень навіть після того, коли постанова слідчого була скасована. І лише постанова Одеського окружного адміністративного суду, залишена в силі ухвалою суду апеляційної інстанції, переконала керівництво в ДАІ області в неправомірності їхніх вимог.

І хочеться відзначити, що з самого початку цю справу вели наші клініцисти, які зуміли сформувати грамотну правову позицію, скласти належно оформлені процесуальні документи та гідно представити інтереси від­відувача юридичної клініки в судах різних інстанцій і у зв’язку з цим домоглися вирішення питання по суті.

Щодо оцінки стану юридичної клінічної освіти в Україні, то, на мою думку, вона з серпня 2006 року й по теперішній час перебуває на етапі свого становлення. Не при всіх вищих навчальних закладах юридичного профілю нашої держави створено такий структурний підрозділ. Якщо де і є юридична клініка, то вона функціонує формально, не надаючи безоплатну правову допомогу населенню. Також лише незначній кількості навчальних закладів вдалося включити до навчального процесу спецкурс з основ юридичної клінічної практики, що передбачено відповідним наказом профільного міністерства.

– Яким є сьогодні процес надання безо­платної правової допомоги в Україні? Дай­те оцінку Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Які спільні кроки сьогодні треба зробити для покращення забезпечення доступу малозабезпечених верств населення до безоплатної правової допомоги?

– Щоб дати оцінку сьогоднішньому процесу надання безоплатної правової допомоги в Україні, варто відповісти на Ваше друге запитання. І моя позиція щодо названого закону, як народного депутата та голови Комітету з питань правосуддя Верховної Ради України, висловлена в пояснювальній записці до законопроекту (реєстраційний № 9502 від 25.11.2011 року – ред.), підготовленого спільно з народним депутатом Ю.Р. Мірош­ниченком. Ми пропонуємо наділити юридичні клініки при вищих навчальних закладах України юридичного профілю статусом суб’єктів надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги. Крім того, вважаємо необхідним спростити процедури та зменшити фінансові затрати для вразливих верств населення під час реалізації ними права на представника в судовому засіданні у цивільних та адміністративних справах, а також у справах про адміністративні правопорушення.

На моє переконання, при підготовці Закону України «Про безоплатну правову допомогу» профільне міністерство безпідставно не включило юридичні клініки до переліку суб’єктів надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги. Позиція, яку ми відстоюємо, є правильною та заслуговує на подальшу підтримку з боку законодавця, оскільки саме на законодавчому рівні юридичні клініки включено до числа учасників системи надання безоплатної юридичної допомоги в Росії з прийняттям 21.11.2011 року Федерального закону «Про безоплатну юридичну допомогу в Російській Федерації».

Саме тому закріплення на законодавчому рівні юридичних клінік як суб’єктів надання безоплатної правової буде одним із базових кроків до побудови ефективної системи безоплатної правової допомоги в Україні, яка б відповідала сучасним правовим стандартам розвинених країн світу.

– Сьогодні Проект USAID «Правова країна» об’єднав неурядові громадські організації, студентські юридичні клініки та приватні юридичні фірми в єдину трирівневу Всеукраїнську загальнонаціональну мережу з надання безоплатної правової допомоги (Free Legal Aid Network). Яку роль, на Вашу думку, може відігравати така мережа в Україні для ефективного представлення інтересів громадян?

– Гадаю, що до початку функціонування державної системи надання безоплатної первинної та вторинної правової допомоги в повному обсязі та всім категоріям громадян (тобто, до 1 січня 2017 року – ред.) саме учасники Проекту USAID «Правова країна» нестимуть тягар забезпечення доступу малозабезпечених громадян нашої держави до безоплатних та кваліфікованих юридичних послуг.

– Що в цьому плані має робити держа­ва, співпрацюючи з Мережею з надання безоплатної правової допомоги та координуючи зусилля для проведення національних реформ у сфері правосуддя?

– Особисто я, як голова Комітету з питань правосуддя Верховної Ради України, пере­конаний, що з прийняттям нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів» та Кримінально­процесуального кодексу України реформи у сфері правосуддя в нашій державі вийшли на новий рівень. У зв’язку з цим члени Всеукраїнської загальнонаціональної мережі з надання безоплатної правової допомоги при Проекті USAID «Правова країна» повинні активізувати свою діяльність та висловити власні пропозиції щодо змісту та положень нових редакцій Законів України «Про прокуратуру» та «Про адвокатуру». Я переконаний, що пропозиції будуть взяті до уваги.

– Яку роль тут відіграють юридичні клініки і окремо Одеська юридична клініка?

– Юридична клініка Національного універ­ситету «Одеська юридична академія» є унікальним структурним підрозділом універ­ситету, в рамках якого студенти старших курсів, надаючи безоплатну правову допомогу малозабезпеченим верствам населення, отримують натомість не менш цінний дар – практичні навички професії юриста.

– Як Одеська юридична академія виховує сьогодні нове покоління професійних юристів? Чи розуміють сучасні молоді правники важливість надання послуг pro bono та підтримки громадських правових організацій?

– Протягом усього періоду існування Національ­ного університету «Одеська юридична академія» його професорсько­викла­дацький склад ставить за мету підняття вітчизняної юридичної освіти і науки на якісно новий рівень. Адже Ви чудово розумієте, що доброзичливість, чуйність та професіоналізм юристів впливають на ставлення людей до права.

І до таких правників належать, насамперед, ті випускники університету, які в період навчання в стінах своєї alma mater брали активну участь в діяльності юридичної клініки.

Саме тому вважаю, що випускники Націо­нального університету «Одеська юридична академія» добре усвідомлюють важливість надання безоплатної правової допомоги тим, хто її дійсно потребує.

– Як можна підвищити рівень правової культури та правової обізнаності громадян?

– Я вважаю, щоб підвищити рівень правової культури та правової обізнаності громадян не існує єдино правильної формули. В даному випадку діє правило: «Чим більше методів, тим кращий результат». Якщо говорити про досвід Національного університету «Одеська юридична академія», то протягом декількох останніх років значною популярністю серед одеситів та мешканців області користувалися радіо­ та телепередачі «Моє житло», «Світ права» та «Право знати», постійними ведучими та учасниками яких були викладачі нашого університету та співробітники юридичної клініки.

– Найближча подія – проведення квартальної зустрічі «Правової країни» в Одесі з метою розширення Мережі. Наскільки корисною буде така зустріч, на Вашу думку, для мешканців Одеси, області та для всієї України? Для студентів академії?

– Така зустріч буде корисною з декількох причин. По­перше, до Всеукраїнської за­гальнонаціональної мережі з надання безоплатної правової допомоги при Про­екті USAID «Правова країна» долучиться юридична клініка Національного університету «Одеська юридична академія», кадрова та матеріально­технічна база якої не мають аналогів в Україні.

По­друге, це прекрасна можливість дізнатися більше про своїх колег з інших регіонів України, обмінятися позитивним досвідом та напрацюваннями у сфері надання безоплатної правової допомоги населенню. По­третє, в рамках такої зустрічі можна буде обговорити можливість об’єднання зусиль щодо реалізації та здійснення різноманітних проектів, спрямованих на підвищення рівня правової культури та обізнаності громадян нашої держави.

Автор: Наш кор.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту