ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Травичка забуття
21.07.2012 / Газета: Одесские известия / № 77(4351) / Тираж: 18937

В Одесі з'явилися у відкритому продажі курильні суміші, які містять наркотичні речовини. Їх відпускають у кіосках поряд із дозволеними для споживання тютюновими виробами.

Про це розповів хлопчина, який відвідує Центр денного перебування Благодійного фонду «Дорога до дому». Він сам донедавна «балувався» травичкою, сподіваючись таким чином знайти психологічний вихід із кризової ситуації, у якій нерідко перебувають діти вулиці. У нього, як і в багатьох безпритульних однолітків, вдома настільки важка та загострена ситуація із батьками, що йому безпечніше жити у підворітті, ніж в сім’ї. Пригнічені підлітки шукають способів забутися, уникнути оточуючої сірої реальності. І стають жертвами наркоділків…

Пропонована курильна суміш упакована в один зі строкатих блискучих пакетиків, у яких продають спеції. Всередині нього у фольгу загорнена порція речовини, схожої на траву, але з добавками, які мають властивість психотропного впливу на мозок.

– Потрібно лише запитати «Спайс». І заплатити 60 гривень. Якщо концентрація сильніша, то ціна піднімається до 150, рідше – 200 гривень, – говорить юний співрозмовник. Він щойно пройшов у Центрі реабілітаційний курс після користування цією отрутою.

За його словами, порція розміром не більша за ковпачок кулькової ручки. Але її вистачає, щоб викликати галюцинації у трьох чоловік. Вміст капсули змішується з тютюном, і цим «міксом» набиваються цигаркові гільзи. Ще простіший «бальбулятор» – саморобний кальян. Спочатку таке куриво спричиняє звеселяючу дію. Але з третьої порції, звичайно, починаються звикання та хімічна залежність від суміші. Мажорний приплив енергії змінюється повним паралічем свідомості: підліток може кілька годин «суто тупо» дивитися в стінку, абстрагувавшись від турбот і проблем. Нерідко виникає агресія. Вона підсилюється за відсутності грошей на нову дозу. У такому стані підлітки йдуть на скоєння квартирних крадіжок, зривають із перехожих ланцюжки та сережки, викрадають барсетки з автомобілів.

Як не дивно, серед споживачів травички є й молоді люди, що сидять за кермом. Після декількох приємних затяжок червоний сигнал світлофора може здатися зеленим. Але факт легального продажу «Спайса» у багатьох знижує чуття небезпеки та змушує вірити, що це не наркотик.

Що ж це за препарат, і чому його не вдається вилучити з вільної торгівлі?

Як говорить лікар­нарколог підліткового наркологічного кабінету Одеського обласного наркодиспансеру Сергій Горянський, дані хімічні субстанції відомі за назвою синтетичних каннабіноідів. Некоронованим королем світової наркоімперії визнаний американець Джон Хаффман з університету Клемсон. Хімік за освітою, він одержав у лабораторії такі наркотичні компоненти, які не значаться в переліках заборонених до продажу. Тому підвести звинувачувальну базу під настільки одіозні торговельні операції неможливо. До складу курильної суміші входить каннабіноід, відомий лише виробникам. У такому чорному бізнесі вправляється, зокрема, американська компанія «Кайман Кеміклз». Її продукція вражає феєричними назвами сумішей: «Гавайська троянда», «Блакитний лотос», «Шавлія провісників». Щойно препарат вноситься експертами до списків контрольованих наркотичних речовин, як хіміки викидають на ринок суміш із новим, не врахованим у законодавстві, інгредієнтом. І він, поки не потрапив до розряду заборонених, – фактично дозволений. Офіційно затвердженого тесту на встановлення наркотичної речовини в організмі після вживання суміші немає. І ці обставини позбавляють українську міліцію можливості втручання у процес її демонстративного продажу.

Інтернет же кишить пропозиціями постачити галюциногенне куриво клієнтові. Хоч із доставкою додому. У кур'єрів відповідальності жодної, а вербування постійного покупця відбувається. Суміші діють разів у п'ять сильніше, ніж марихуана. Дуже скоро споживач виявляється настільки втягненим у вир залежності, що змушений «сідати» на сильніші наркотики, – вони ж – дорожчі. Очевидно, вихід один: зробити систему контролю над новими підозрілими надходженнями гнучкішою, а правове реагування – оперативнішим.

Автор: Влад СЛАВІН


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.008
Перейти на повну версію сайту