ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
МСЕК як гарантія прав інваліда
21.07.2012 / Газета: Одесские известия / № 77(4351) / Тираж: 18937

Минулого року в області було розглянуто понад 37 тисяч справ про призначення групи інвалідності. Хоча показники поступово знижуються – у 2009 році первинна інвалідність склала 55,2 випадка на 10 тисяч населення, у 2010­му – 53,5, у 2011­му – 49,8 випадка, заспокоюватися не можна. Дуже багато людей не знають, що, зокрема, інвалідність можна оформити при деяких онкологічних захворюваннях. А визначення відсотка втрати працездатності допомагає довести, що набуте захворювання є професійним. Про все це на прес­конференції розповіла журналістам головний лікар обласного центру медико­соціальної експертизи Олена Станіславова.

Звичайно, представників ЗМІ цікавило, чи можна оспорити рішення медико­соціальної експертної комісії (МСЕК). Саме з цим найчастіше пов'язані скарги.

Олена Михайлівна відзначила, що в разі незгоди з рішенням районної, міжрайонної, міської, обласної комісії хворий, потерпілий від нещасного випадку на виробництві, професійного захворювання або інвалід має право протягом місяця після одержання висновку подати письмову заяву до комісії, у якій він проходив огляд, або до відповідного управління охорони здоров’я. Комісія або управління охорони здоров’я у триденний термін після надходження відповідного запиту направляють усі наявні документи на розгляд вищої комісії, яка протягом місяця від дня подання зазначених документів проводить повторний огляд заявника і ухвалює відповідне рішення. Воно може бути оскаржене у Міністерстві охорони здоров’я. Міністерство охорони здоров’я за наявності фактів порушення законодавства про медико­соціальну експертизу доручає Центральній медико­соціальній експертній комісії Міністерства охорони здоров’я або обласній комісії повторно розглянути питання, щодо якого оскаржується рішення, а також вживає інших заходів впливу для забезпечення дотримання законодавства при проведенні медико­соціальної експертизи.

В особливо складних випадках Центральна медико­соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров’я, обласна комісія можуть направляти осіб, які звертаються для встановлення інвалідності, для проведення медико­соціального експертного обстеження до клініки Ук­ра­їн­ського державного НДІ медико­соціальних проблем інвалідності (м. Дніпропетровськ) та НДІ реабілітації інвалідів (м. Вінниця). Після обстеження зазначені науково­дослідні установи складають консультативні висновки, які для комісії мають рекомендаційний характер. Рішення комісії може бути оскаржене в суді в установленому законодавством порядку (п.п. 23 – 25 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 г. № 1317).

У 2011 році жодне рішення обласної МСЕК цими шановними науковими установами оскаржене не було.

Не таємниця, що часто люди бояться оформляти інвалідність, щоб не бути звільненими з роботи. Олена Станіславова роз'яснила законодавчі норми, які перешкоджають цьому.

Так, звільнення з ініціативи адміністрації, переведення інваліда на іншу роботу з мотивів інвалідності і без його згоди не допускаються, за винятком випадків, коли за висновком медико­соціальної експертизи стан його здоров'я перешкоджає виконанню професійних обов'язків, загрожує здоров'ю і безпеці праці інших співробітників, або подальша трудова діяльність, зміна її характеру та обсягу загрожують погіршенням стану здоров'я інваліда (стаття 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»).

Автор: Світлана КОМІСАРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту