ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
І для заходу, й для сходу біди схожі у народу
26.07.2012 / Газета: Чорноморські новини / № 57(21321) / Тираж: 8525

Хоч на дворі тримається спека, хоч триває пора відпусток, суспільно-політична активність нинішнього літа в Україні не спала — у містах і селах збираються небайдужі люди, щоб висловити протест проти мовного закону Колісниченка—Ківалова, проти дій влади, що призводять до подальшого зубожіння народу, проти утисків і залякувань тих, хто має сміливість мати власну, відмінну від владної, позицію.

Щоб підтримати небайдужих, почути про їхні проблеми і переживання, представники Об’єднаної опозиції їздять регіонами. Нині вони ще й розповідають співвітчизникам про акцію «Україна проти Януковича», про старт якої Об’єднана опозиція «Батьківщина» оголосила 16 липня. Як уже повідомляли «ЧН», вислідом цієї акції має стати звернення до Вищого адміністративного суду України з позовом проти Президента. Позивачем від імені Об’єднаної опозиції виступає Арсеній Яценюк, який звинувачує Віктора Януковича в узурпації влади. Кожен, хто поділяє таку думку, хто потерпає від свавілля нинішніх владців, може приєднатися до цього позову в якості третьої особи. Станом на ранок 23 липня заяви про приєднання до судового позову проти президента в рамках всеукраїнської акції «Україна проти Януковича» вже заповнили 42380 осіб, а свої підписи під листівками «Україна проти Януковича» поставили 80600 людей.

Цими днями Одещину відвідав народний депутат Андрій Парубій. Під час візиту він розповів, що ідея виїзних кампаній з’явилася після спілкування з учасниками акції під Українським домом. Там люди з регіонів говорили, що в Києві протестувати значно легше, ніж на сході чи на півдні країни, тому було при-йнято спільне рішення про розширення акції під назвою «Україна проти Януковича». У нас нардеп зустрівся з одеськими захисниками державної мови, подякував їм за витримку і твердість характеру. «Дуже важливо психологічно знати, що і в Одесі є люди, які борються за українську мову, хоча робити це їм значно важче, ніж в Києві чи на заході України», — підкреслив Андрій Парубій. Після зустрічі з одеськими мітингувальниками нар-деп вирушив на північ області, де, звісно, окрім мовних проблем, спільних для всієї країни, є місцеві, на державному рівні не озвучені, однак не менш важливі для людей.

Під час свого виступу в Саврані опозиціонер розповів, що ідея акції з’явилась після того, як стало зрозуміло, що всі передвиборні обі-цянки так і залишаться обіцянками. Покращення життя вже сьогодні — не відбулося. «Кожна так звана реформа веде до того, що бідні люди стають ще біднішими, а невеличка купка олігархів стає багатшою на мільйони, мільярди. Ви подивіться, за два роки син президента став мільйонером. Виникає питання: яким чином він зумів такі величезні гроші заробити? А відповідь проста: кожна реформа була направлена на те, щоб збагатилася верхів-ка влади», — переконаний Андрій Парубій. За його словами, завдяки активним діям «реформаторів» в Україні практично знищено середній бізнес. «Пригадайте, як взимку десятки тисяч підприємців з усієї України, причому переважно з Донецька, Луганська, приїхали до Києва на податковий майдан. Вони показали, що проти таких реформ», — зазначив нардеп і нагадав про не менш скандальну пенсійну реформу, протести чорнобильців та афганців.

Не обійшов увагою опозиціонер і питання узурпації влади президентом. За його словами, перше серйозне порушення Конституції нинішньою верхівкою відбулося вже під час створення коаліції. Далі, за допомогою суду, Конституцію взагалі було переписано. Потім пішло підпорядкування усіх гілок влади та політичні репресії. Однією з перших, підкреслив Андрій Парубій, постраждала Юлія Тимошенко, яка принципово та послідовно виступала проти політики президента. «Розуміючи, що в політичній дискусії він не зможе її перемогти, він кинув її в тюрму», — сказав опозиціонер. На його думку, президент може розмовляти лише мовою сили і тиску на суди, прокуратуру, міліцію. «Коли Янукович приходив до влади, він мав одні повноваження. Зараз у нього повноваження зовсім інші. Ми вважаємо, що так, крок за кроком, відбувалася узурпація влади», — зазначив Андрій Парубій.

«Українська дипломатія більше десяти років готувалася до того, аби ми змогли долучитися до Європейського Союзу, для того, щоб зникли кордони, для того, щоб був безвізовий режим. Фактично, Європа до цього була готова, і в грудні минулого року на саміті Україна — ЄС мала бути підписана дуже широка і змістовна угода, однак цього не сталося. Через те, що Янукович розпочав в Україні політичні ре-пресії, через придушення свободи слова та маніфестацій європейці відмовилися підписувати цю угоду. Тепер невідомо, чи буде вона взагалі колись підписана», — зауважив столичний гість. На його думку, майбутнє україно-європейських стосунків загалом і можливість підписання угоди про асоціацію зокрема сьогодні цілком і повністю залежить від осінніх парламентських виборів.

Опозиціонери також звинувачують президента у незаконному призначенні прем’єр-міністра, уряду, керівника Служби безпеки та керівників інших центральних органів виконавчої влади. У тому, що за Харківськими угодами незаконно передано частину території України. У тому, що всупереч вимогам Конституції та інтересам народу відбувається скорочення мережі закладів охорони здоров’я, навчальних закладів і в той же час здійснюється вилучення стратегічних об’єктів із державної власності з подальшою їх неконкурентною приватизацією під заздалегідь ви-значеного переможця. Опозиція наголошує, що сьогодні громадянам не забезпечено гарантій прав на землю при перерозподілі земельних ресурсів, а відтак не забезпечуються інтереси українського народу. Крім усього вищезазначеного, представники опозиційних сил переконані, що влада активно готується до «чесних» виборів: створюються механізми, спрямовані на викривлення реального волевиявлення виборців на парламентських виборах у жовтні 2012 року.

Андрій Парубій підкреслив, що на українське судочинство опозиція не сподівається, однак для того, аби всі вищеописані претензії до чинного президента дійшли до Європейського Суду, спочатку їх повинен розглянути наш, вітчизняний. «Тому нам так важливо, щоб до заяви долучилися десятки, сотні тисяч українців. Тому нам важливо, щоб це був суд українців проти Януковича: всіх, кого він пограбував, усіх, кому він заліз в кишеню і забрав останні копійки. Пізніше ця база, яку зібрали наші юристи, стане основою для оголошення імпічменту президента Януковича після перемоги опозиції на виборах восени», — зазначив нардеп. Він підкреслив, що визначальна для держави дата — це 28 жовтня. Саме в цей день кожен, хто хоче змін, повинен зробити свій внесок у цю справу. Це важко, особливо якщо взяти до уваги майбутні спроби заможних «регіоналів» підкупити виборців. Андрій Парубій наголосив: якщо перед виборами представники влади покладуть у кишені громадян по 200 гривень, після виборів витягнуть десятки тисяч із стипендій, зарплат, пенсій. «Якщо вони переможуть — це будуть останні вибори в Україні», — переконаний опозиціонер.

Після промови Андрій Парубій відповідав на запитання жителів Саврані. Більшість з них стосувалася проблем політичних, загальноукраїнських, однак було й особливо болюче, практично особисте питання. Місцева жителька Неля Ткач розповіла депутату, що протягом останніх шести років через селище постійно їдуть навантажені будматеріалами багатотонні машини. Вони не просто розбивають дороги, на ремонт яких завжди не вистачає бюджетних грошей, а й практично розвалюють домівки. І це не перебільшення. Журналісти пройшлися вулицями селища і навіть побували в гостях у деяких мешканців. Справді, стіни жител рясно «прикрашені» тріщинами, а подекуди відвалюється стеля. Неля Георгіївна, звертаючись до депутата від імені всього селища, попросила його посприяти у вирішенні цієї проблеми: «Допоможіть, поруште це питання на рівні Верховної Ради. Ми будемо все життя молитися за вас і дітей ваших». На таке прохання депутат пообіцяв вивчити проблему разом з місцевим активом і впродовж кількох днів подати депутатський запит у всі інстанції, які можуть посприяти у розв’язанні проблеми. «Обіцяю, що в найближчі дні зроблю все можливе для того, аби зрушити питання з місця», — запевнив Андрій Парубій жителів Саврані.

Уже після свого виступу депутат зізнався журналістам, що Одещина — далеко не перша область, яку він відвідує в рамках акції «Україна проти Януковича», і за винятком отаких-от індивідуальних для кожного регіону проблем, як у Саврані з багатотонними вантажівками, болючі питання — спільні для всієї України. Як правило, за словами опозиціонера, вони мають політичне та економічне забарвлення. «Люди у всіх областях просто не можуть збагнути, як депутати, які отримують зарплати, не лише не голосують, а й взагалі не ходять на роботу, тоді як кнопки за них тисне хтось інший. Виборців також хвилює проблема відкликання депутатів. Звісно, однаково в усіх областях людей не влаштовують ціни, пенсії, рівень соціального забезпечення загалом», — розповів він. Андрій Парубій радить людям не нехтувати своїм правом звертатися до депутатів, які здатні прискорити вирішення багатьох проблем шляхом запитів. Звернутися до депутата не так важко, як здається. Треба лише написати листа у довільній формі на ім’я будь-якого народного обранця і відправити його на адресу: м. Київ, вул. Грушевського, 5. «Жодне звернення не може бути проігнороване», — наголосив опозиціонер.

У рамках візиту на Одещину народний депутат відвідав також Котовськ і селище Білине Балтського району. Якщо в Котовську відбулася зустріч з партійним активом, то в Білине його запросили звичайні жителі. Вони не зустрічали його прапорами, мало привітності і багато недовіри було у цій зустрічі. Жителі селища, доведені до відчаю, звикли до того, що влада ігнорує їхню проблему. Без особливої віри, однак із залишками надії розповіли вони Андрієві Парубію про те, у якому стані сьогодні селище і чому. Проблеми зі світлом, з каналізацією, з робочими місцями, сюди практично нема дороги, а все тому, що свого часу припинив існування Балтський молочноконсервний комбінат дитячих продуктів. Усі комунікації зав’язані на це підприємство, однак воно розорене, а де власники — сказати важко. Перевести інфраструктуру на баланс селища неможливо, адже не відбулася процедура визнання підприємства банкрутом. І скільки ще років людям доведеться чекати цього визнання — невідомо, а проблеми загострюються з кожним днем.

Звісно, людям хотілося б, щоб знову запрацював комбінат, який свого часу забезпечував штучним харчуванням немовлят навіть далеко поза радянським простором, однак це навряд чи можливо. На територію підприємства журналістів не пустили, та навіть за зовнішнім виглядом можна визначити, що на його відновлення потрібні величезні гроші, яких у країни, як завжди у подібних випадках, нема. Тож головне сьогодні питання: як вивести Білине із залежності від непрацюючого комбінату. За словами місцевих жителів, вони вже багато куди зверталися, навіть заступник голови облдержадміністрації до них приїжджав, однак справа не зрушила з місця. Обіцяли їм, що буде створено комісію, яка вивчатиме питання, та жодна комісія до них поки що не навідувалася. Андрій Парубій пообіцяв, що зробить усе, аби дізнатися, на якій стадії нині перебуває вирішення цього питання і чи взявся за нього хоча б хтось взагалі. А ще він збирається ретельно дослідити питання і звернутися в усі інстанції, від яких залежить вихід із ситуації, що склалася.

Автор: Людмила ІВАЩЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту