![]() |
|
![]() |
![]() |
У четвер в Одесі відбулася презентація підсумків незалежного дослідження чинних народних депутатів від Одещини та нового інструменту тестування українських політиків від громадського руху «Чесно».
Український «чеснометр» представляли голова «Центру UA», член координаційної ради громадського руху «Чесно» Олег Рибачук та координатор в Одесі Олександр Славський. Обговорення підсумків «чеснометра» та якості майбутнього парламенту відбувалося за участі експертів та представників політичних партій.
Взяти участь у дискусії зголосилися і представники різних політичних сил, кандидати в народні депутати: Володимир Усов, Сергій Дубенко, Олексій Гончаренко, Олександр Остапенко, Сергій Братчук, Світлана Фабрикант, Костянтин Усов, а також голова Одеського обласного відділення Комітету виборців України Анатолій Бойко. Втім, присутні були не всі: Олексій Гончаренко і Світлана Фабрикант попередили, що не приїдуть, а Костянтин Усов спізнився.
У «чеснометрі» сім критеріїв чесності, а саме: відсутність фактів порушень прав і свобод людини; незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців; непричетність до корупційних дій; прозорість задекларованих доходів і майна та їх відповідність способу життя; участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів; особисте голосування в парламенті.
Для присутніх не стало новиною, що жоден із народних обранців-одеситів не пройшов фільтр громадського руху «Чесно» на відповідність цим критеріям.
Скажімо, Віталій Барвіненко не відповідає критеріям незмінності по-літичних поглядів, непричетності до корупційних дій та особистого голосування у парламенті. Юрій Кармазін не пройшов фільтр особистого голосування і прозорості задекларованих доходів. Леонід Клімов не порушував прав і свобод громадян і не змінював політичних поглядів — усі інші порушення у нього були. Сергій Гриневецький не завжди особисто голосує в парламенті. Володимир Лемза не відповідає критеріям непричетності до корупції, прозорості задекларованих доходів і не завжди особисто голосує. Сергій Ківалов може пишатися незмінністю своїх політичних поглядів, решту критеріїв він не пройшов. Євген Царьков, окрім стабільності політичної орієнтації, може похвалитися участю в засіданнях парламенту і роботі комітетів. Ігор Плохой, окрім вірності своїм переконанням, за «чеснометром» не порушував прав і свобод людей. Олег Радковський не зраджує обрану політичну силу і відзначився прозорими задекларованими доходами і майном та відповідним способом життя. Володимир Каплієнко також не порушував прав і свободи людей і бере участь у роботі парламенту.
Лише двоє депутатів чинного парламенту із 449 пройшли фільтр «чеснометра» на відповідність усім критеріям доброчинності: Олександр Гудима (БЮТ) і Володимир Лановий («НУ — НС», але ці народні обранці у парламенті зовсім недавно.
Причому Олег Рибачук зазначив: якщо експерти «Чесно» не знайшли у того чи іншого політика невідповідності критеріям, це ще не означає, що їх нема взагалі. Скоріш за все, поки що нема даних, які підтверджують їх наявність. Ось такі «позитивні» оцінки отримали наші обранці від руху «Чесно».
Презентація викликала жвавий обмін думками і доволі гостре обговорення результатів, а це підтвер-джує, що для Одеси питання чесності політиків є важливим.
У журналістів обурення викликала інформація руху «Чесно» про те, що депутат Юрій Крук непричетний до скандалів, хоча він відомий, зокрема, численними змінами своїх партійних поглядів.
А ще кілька громадських діячів, серед яких Сергій Гуцалюк, попросили Олега Рибачука не брати участі у прямому ефірі на АТВ, оскільки, зауважили вони, бути в ефірі цього скандально відомого каналу, — поганий тон. Та коли він не дослухався до цих аргументів і підтвердив свій телевізійний намір, громадські активісти заявили про свій вихід із руху «Чесно».
«Одеса — дуже специфічний регіон, показовий з точки зору того, що при домінуванні тут провладних настроїв, ми бачимо, що і ті, хто голосує за провладних політиків хочуть бачити у цій когорті саме доброчесних людей. Й активна участь політиків регіону в сьогоднішньому обговоренні — додаткове тому підтвердження», — відзначив Олег Рибачук.
Олександр Остапенко, голова фракції «Фронту змін» в Одеській міськраді, зазначив: «Я вважаю, що «Чесно» — це, перш за все, інструмент, який пропонує виборцю знання замість емоцій. І це добре».
До речі, партія «УДАР» — єдина політична сила відмовилася від висування низки кандидатів, які не пройшли критеріїв «чеснометра». Серед них — колишній голова Одеської ОДА Іван Плачков. Втім, декого з політиків, які теж не пройшли «чеснометра», «УДАР» таки залишив у своєму списку.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |