ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Іспит приймає… спека
07.08.2012 / Газета: Одесские известия / № 84(4358) / Тираж: 18937

Кожен з нас щодня з надією слухає прогноз погоди. Дуже хочеться прохолоди, дощику, вітерця. Але, на жаль... Поки що на першу половину серпня синоптики обіцяють спеку і досить посушливу погоду. А раз так, потрібно навчатися адаптуватися і виживати в умовах високого температурного тиску.

Причому адаптація відбувається досить складно у людей будь­якого віку. Організм, намагаючись зберегти сили, впадає у хронічно сонний стан. Люди дрімають у маршрутках, на роботі, позіхають, ідучи вулицями. Тому так важливо виконувати зовсім нескладні правила, які допоможуть пом’якшити вплив надто високої температури.

Насамперед слід сказати про те, що перевагу треба віддавати одягу зі світлих бавовняних тканин – він забезпечує нормальний теплообмін, не створюючи «ефекту термоса». Він властивий тканинам з різним вмістом синтетичних волокон. Синтетичні тканини людину ніби трохи підігрівають. За звичайних умов це не страшно. А от коли спека стає аномальною, краще «ефекту термоса» уникати.

Неодмінним атрибутом в одязі мусять стати капелюшки, кепі, панамки. Це дозволить уникнути перегріву поверхні голови, нападів головного болю і короткочасної втрати свідомості.

У багатьох від спеки падає артеріальний тиск – гіпертоніки знижують дози вживаних препаратів, люди з нормальним тиском на деякий час стають гіпотоніками. Піднімати тиск за допомогою кави у спеку слід дуже обережно: цей напій сприяє спазму судин, а спека, навпаки, їх розширює. Тому краще віддати перевагу добре завареному зеленому чаю або какао.

При високій температурі за день потрібно випивати по 2 – 2,5 літра рідини. Краще віддавати перевагу негазованим напоям, сокам, чаю. Чудовим засобом, що запобігає тепловим ударам, є кисломолочні продукти – кефіри, ряжанка, питні йогурти.

Традиційно вважається, що щонайкраще перечекати спеку можна біля моря. Проте тут теж потрібно зробити поправку не тільки на аномальну температуру, але й на високу активність Сонця. Найкориснішими для водних процедур є ранкові години, приблизно до 11.00, і вечірні ­ після 17.00. Тривале перебування на сонці вдень нічого хорошого, крім ризику перегрітися і заробити рак шкіри, не принесе.

Паличкою­виручалочкою у спеку виступають кондиціонери. Щоправда, не слід налаштовувати їх на надто велику різницю порівняно з температурою за стінами приміщення. Так, це створює приємне відчуття прохолоди, але небезпека полягає у тому, що різка зміна температури може обернутися застудою, бронхітом, радикулітом або запаленням легенів. Адже кондиціонер подає охолоджене повітря під тиском, ніби втискуючи його не тільки у приміщення, але й у наші легені. Тому довго перебувати під прямими потоками кондиціонованого повітря не слід. Кондиціонери мусять забезпечувати найкомфорт­нішу для організму людини температуру – 22 – 24 С.

Автор: Лана ВОЛІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.009
Перейти на повну версію сайту