![]() |
|
![]() |
![]() |
Любі колеги!
Обласна організація профспілки працівників агропромислового комплексу України щиро вітає з Днем працівників ветеринарної медицини України – усіх працівників ветеринарної медицини Одеської області. Нехай ваша нелегка праця слугуватиме процвітанню України.
Бажаю вам не зупинятися на досягнутому, добробуту вашим близьким, міцного здоров’я, сімейного тепла й творчих підходів до роботи!
За дорученням президії обласної організації –
з повагою,
голова Одеської обласної організації профспілки працівників АПК України, заслужений працівник сільського господарства України І. МАКЕДОНСЬКИЙ
На захисті людей і тварин
Проблема номер один цього року – захворювання свиней на африканську чуму. Ситуація, яка склалася в Російській Федераці, зокрема і в регіонах біля кордону України, несе постійну загрозу щодо занесення збудника на територію нашої держави.
Заходи, які проводяться в області, перебувають на постійному контролі облдержадміністрації та Головного управління ветеринарної медицини. Господарства, які займаються розведенням та вирощуванням свиней, переведені на закритий режим роботи.
Лабораторну діагностику в області проводять 84 державні лабораторії ветеринарної медицини, а також 6 виробничих лабораторій на переробних підприємствах. Крім того, облдержлабораторія, Одеська міська та Татарбунарська районна держлабораторії ветмедицини акредитовані в НААУ на відповідність стандарту ДСТУ ISO/IES 17025.
Держветінспекторський контроль і нагляд на сьогодні в області здійснюють 148 державних інспекторів ветмедицини – працівники управлінь ветмедицини в районах і містах області, 99 офіційних лікарів ветеринарної медицини, а також спеціалісти інших державних установ ветеринарної медицини.
За звітний період проведено більш ніж 17 тис. обстежень підконтрольних об’єктів. Деякі з них обстежувалися неодноразово.
Спільно з правоохоронними та контролюючими органами протягом року проводились перевірки м’ясо– і молокопереробних підприємств, холодильників, ринків, місць зберігання, переробки і реалізації продуктів і сировини тваринного походження. Протягом року на автошляхах області проведено 579 рейдів. При цьому зареєстровано 157 випадків перевезення тварин і тваринницької продукції з порушенням чинних правил.
За результатами інспекторських перевірок 9654 порушників оштрафовано на суму 651697 грн. Припинено діяльність 55 підконтрольних об’єктів.
Протягом року вилучено з обігу 30814 кг м’ясопродукції, 41393 кг риби та рибопродуктів, з яких знищено 13662 кг. Держлабораторіями ветсанекспертизи на ринках виявлено 18,7 т неякісної та небезпечної тваринницької та 8,8 т рослинної продукції.
Лана ВОЛІНА
Від самого поля до обіднього столу
Входиш до нинішнього сучасного будинку управління ветеринарної медицини в Арцизькому районі з його просторими, добре обладнаними кабінетами, – і вже не віриш, що геть недавно умови роботи фахівців були, м’яко кажучи, незадовільними. Зараз залишилося (гроші на це вже заробили) перекрити дах – і процес формування ветеринарного комплексу практично буде завершений. Тепер, як говорить Борис Іванович Кустуров, який понад 35 років очолює управління, – тільки працювати і працювати. Тим більше що підтримка держави, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів чітко націлені на розвиток тваринництва. Як вплинуло на діяльність організації злиття державної ветеринарної та фітосанітарної служб – про це, і не тільки, наша бесіда з Борисом Івановичем.
– Головна мета служби, – контроль над якістю та безпечністю харчових продуктів, їхнім виробництвом, так би мовити, від самого поля до обіднього столу. Служба в новому своєму варіанті вже працює. Ось чекаємо якнайшвидшого ухвалення доповнень до Закону про якість і безпеку харчових продуктів. Але виконуючи відповідну Постанову Кабінету Міністрів України, починаючи з травня вже виконали велику роботу з ідентифікації тварин, особливо великої рогатої худоби.
– Мабуть, це було непросто. Адже щоб спонукати до дії приватний сектор, треба дуже постаратися: вартість послуг була чималенькою.
– Це так. Але ж тепер Постановою Кабінету Міністрів за утримання молодняку ВРХ в домашніх умовах люди будуть одержувати дотацію. В Арцизькому районі, наприклад, зроблено вже 200 відповідних оформлень. Не боюся здатися нескромним: роботу нашого управління за даним питанням визнано однією з найкращих. І не останню роль відіграла добре підготовлена база. У нас працюють фахівці високого класу. Є вся необхідна комп’ютерна техніка. І дуже важливо, що управління ввійшло в державний реєстр реєстрації ВРХ. Тобто, якщо раніше всі питання вирішувалися через Одесу, то тепер ми входимо на сайт служби ідентифікації й одержуємо всі необхідні документи. Зараз люди охоче роблять заявки – завдяки тому, що уряд удвічі здешевив вартість цієї роботи. Важливо, що тварина, яка пройшла ідентифікацію, перебуває на постійному контролі до самого забою. Тож даний етап, можна сказати, ми завершили.
– Були часи, коли ідентифікувалося й вівцепоголів’я приватних подвір’їв…
– Бо держава на це виділяла дотації. Пізніше люди опинилися без державної підтримки й вівчарство почало «міліти». Втішно, що нинішній уряд розробляє програму розвитку вівчарства.
– Борисе Івановичу, раніше Арцизький район був серед неблагополучних за лейкозом, туберкульозом тварин.
– Ну, коли це було! Нині ситуація зовсім інша. Небезпечних захворювань серед тварин давно не спостерігається. Ми домоглися істотних успіхів і в організації штучного запліднення. За цим показником рейтинг управління в області досить високий. На базі лікарні ветеринарної медицини цю роботу виконуємо вже декілька років. На останній сесії районної ради депутати нас підтримали. І вперше на здешевлення вартості штучного запліднення корів у приватному секторі виділено кошти. Під кінець року вони будуть використані. Для цього задіємо державну племінну станцію, яку очолює Дмитро Миколайович Макарін. Тобто нам будуть постачатися за рахунок перерахування наших коштів матеріал, препарати. Таким чином вартість штучного запліднення здешевиться удвічі. Люди задоволені. Тепер ми зможемо виїжджати до прилеглих сіл, що в зоні дії ветлікарні, – до Теплиці, Садового, Мирнопілля, Вишняків, Павлівки – і обслуговувати на місці. Але в перспективі – охоплення всього району.
– Борисе Івановичу, це все – в межах районної програми розвитку тваринництва до 2015 року?
– Звичайно. Програма реальна. Уже цього року спермою високопродуктивних биків запліднено 200 корів. А до кінця року запліднимо ще не менше 800. На цій ділянці працює фахівець районної лікарні ветмедицини ветлікар Володимир Костянтинович Ільченко. В обласному конкурсі «Технік штучного запліднення» він незмінно посідає призові місця. Хочу окремо сказати ще про одного фахівця високого класу – Івана Георгійовича Тодорова. Торік йому виповнилося 50 років. З першого дня після закінчення інституту й донині він працює в агрофірмі «Дністровська».
– Але ж я теж – і дуже давно – знаю Івана Георгійовича. Вельми достойний чоловік. Трудяга, який не знає вихідних. І цілком з Вами згодна, що такого рівня фахівця в галузі свинарства в усій Бессарабії важко знайти.
– Не випадково ж два роки тому Іван Георгійович виграв республіканський конкурс у номінації «Найкращий ветлікар України в галузі свинарства». Я вже не говорю про численні його перемоги в обласних і районних конкурсах. 30 років роботи на цій ниві – це ж багатюща практика! Справжній професіонал.
Разом із керівником агрофірми Іваном Васильовичем Кістолом побував у ділових поїздках у Німеччині, Франції, Данії, Англії. Багато корисного почерпнули в організації та веденні галузі. Впровадили нові технології в господарстві. Працю Івана Георгійовича на цій ниві відзначено Почесною відзнакою Кабінету Міністрів України. Якщо врахувати, що сьогодні в агрофірмі та ПП «ДністроГібрид» (спільне українськофранцузьке підприємство) утримується 14тисячне поголів’я свиней, а є ще й до півтора тисячі корів, то можна уявити, наскільки завантажений за тваринництвом ветлікар Іван Тодоров, заступник директора – та ще такого досвідченого й вимогливого, як Іван Васильович Кістол. Гадаю, держава оцінить безсумнівні заслуги Івана Георгійовича в цій складній галузі. Він давно гідний носити звання залуженого працівника сільського господарства України. Сподіваємося, що так воно й буде.
– А в управлінні з кадрами ветлікарів проблема є?
– Не повірите, але вакансій ветфахівців у нас немає. Щороку до нас приходять троєчетверо з вищою освітою та стільки ж закінчують Петрівський технікум. Для молоді досвід накопичено достатній. В управлінні й династії ветлікарів є. У селі Павлівці – це подружжя Микола Григорович і Ніна Павлівна Красота. У них дочка й зять теж ветлікарі. У Новій Іванівці – чоловік і жінка Степан Степанович і Ніна Михайлівна Черкеси. Я можу запевнити, що найкращі фахівці працюють у нас – Людмила Миколаївна Макарина, Іван Георгійович Куцарев, Іван Васильович Капов, Людмила Прокопівна Ігнатенко. Власне, треба називати всіх, бо всі працюють відмінно. А інакше й не можна. Адже дбаючи про безпечність харчових продуктів, ми служимо здоров’ю людей. А це дуже відповідально.
Таїсія БАРАНОВА, власкор «Одеських вістей», Арцизький район
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |