ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Розвиток місцевого самоврядування – показник рівня демократії
13.09.2012 / Газета: Одесские известия / № 99(4373) / Тираж: 18937

20­-ту річницю святкує Українська асоціація районних та обласних рад. Урочисті заходи з нагоди ювілею проходять на базі смт Чорноморське Комінтернівського району. Тут відбувся з’їзд Асоціації за участю представників районних та обласних рад, Секретаріату Кабміну, Адміністрації Президента України, провідних експертів та науковців.

Нині Асоціація об’єднує у своїх лавах всі обласні ради України та парламент Автономної Республіки Крим, а також 80% районних рад. Процес об’єднання триває і досі. Серед основних завдань Асоціації: утвердження демократичних принципів в системі управління територіями, сприяння розвитку місцевого самоврядування, захист прав та інтересів територіальних громад, участь у розробці нормативних актів з питань державної регіональної політики тощо.

Асоціація бере участь у заходах, організованих Конгресом місцевих та регіональних влад Європи.

– Рівень демократії напряму залежить від розвитку місцевого самоврядування, – сказав президент Української асоціації районних та обласних рад, голова Харківської облради Сергій Чернов. – В цьому році, завдяки ініціативі Президента України Віктора Федоровича Януковича, реформування місцевого самоврядування стало питанням національних пріоритетів. Ми хочемо, щоб всі ці ініціативи Президента були закріплені у відповідних документах. Життя довело, що децентралізація влади, модель сильних регіонів на сьогодні є найбільш ефективною моделлю.

Тему президентських ініціатив розвинула радник Президента України Марина Ставнійчук, яка також була серед гостей з’їзду.

– Вже найближчим часом на Раді регіонів буде розглянута Концепція розвитку місцевого самоврядування в Україні і територіальної організації влади, – повідомила Марина Іванівна. – Якщо говорити про першочергові заходи, то основні акценти будуть зроблені на кількох питаннях. Передусім – розвиток місцевої демократії та залучення людей на місцевому і регіональному рівні до прийняття рішень. Це може мати різні прояви: починаючи від загальних зборів за місцем проживання до таких конституційних форм, як пряме волевиявлення, місцеві референдуми. Другий акцент – вдосконалення системи і якості послуг, які надаються населенню безпосередньо органами місцевого самоврядування (або за їх сприяння).

Свою думку щодо розвитку місцевого самоврядування висловив голова Одеської обласної ради Микола Пундик:

– Одещина має такий цінний досвід, як регіональна програма «Народний бюджет». – Це проведення тих самих народних зборів, визначення першочергових об’єктів, спроба формування бюджету розвитку «знизу догори». Під час свого останнього візиту Президент України підтримав цю ініціативу і дав вказівку вивчити її докладніше. І принаймні над нашим обласним бюджетом в поточному році ми працюватимемо за цією ж методикою.

Говорячи про подальші кроки, Марина Ставнійчук наголосила на необхідності серйозного аналізу як власних повноважень органів місцевого самоврядування, так і повноважень, делегованих їм державою. Що й казати, вічна суперечка між центром та регіонами за повноваження і фінансування – тема актуальна не лише для України.

– Сьогодні для нас залишаються актуальними питання децентралізації, забезпечення фінансової і ресурсної самодостатності місцевих рад, – зауважив з цього приводу у своєму виступі Микола Пундик. – Без цього неможливо ефективно вирішувати проблеми освіти, охорони здоров’я, соціального захисту населення, надання якісних адміністративних, соціальних та комунальних послуг населенню, питання планування територіального розвитку. І я впевнений, що проголошена Президентом Конституційна реформа вже найближчим часом забезпечить нам необхідні умови для реальних та ефективних перетворень в даній сфері.

Повертаючись до порядку денного, зазначимо, що відбулися деякі зміни у складі Асоціації та її правління. Мешканцям Одещини насамперед цікаво буде дізнатися про те, що голову облас­ної ради Миколу Пундика було обрано віце­президентом з гуманітарних питань.

– Планів дуже багато, – зазначив він. – На першому етапі – обмін досвідом, розширення «горизонтальних зв’язків» між радами різних регіонів. В багатьох областях є дуже цікаві проекти, про які сусіди просто не знають. Далі – імплементація на місцевих рівнях гуманітарних законів, які приймає Верховна Рада, робота в профільних міністерствах.

І наостанок про найбільш приємне. За вагомий особистий внесок у розбудову Української асоціації районних та обласних рад, сприяння у її розвитку, піднесення її міжнародного авторитету, здійснення заходів щодо захисту прав та спільних інтересів територіальних громад, високий професіоналізм, активну громадську діяльність та з нагоди 20­ї річниці утворення Асоціації ювілейною медаллю «20 років Української асоціації районних та обласних рад» нагороджені активні діячі – представники органів державної влади, місцевого самоврядування, журналісти. Голова Одеської облради М.В. Пундик нагороджений Почесною грамотою президента Асоціації.

Автор: Наталя БОНДАРЕНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту