![]() |
|
![]() |
![]() |
В облдержадміністрації відбувся круглий стіл, присвячений подоланню перешкод на шляху реалізації прав мешканців гуртожитків на власне житло.
У ньому взяли участь заступник губернатора Валерій Матковський, голова Всеукраїнської асоціації сприяння самоорганізації населення, член Координаційної ради з питань розвитку громадянського суспільства при Президентові України Андрій Крупник, провідний експерт асоціації Євгенія Абрамова.
Насамперед, Валерій Матковський обу–рився відсутністю на круглому столі заступників голів райадміністрацій Одеси, які курирують питання приватизації квартир у гуртожитках. І пообіцяв повідомити про це мера міста.
21 червня 2012 року було ухвалено Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2012 – 2015 роки. Під її дію у нашій області підпадають 120 гуртожитків. Це найбільша кількість серед усіх регіонів України. При передачі об'єктів передбачається за рахунок коштів Державного та місцевих бюджетів провести у них капітальні ремонти, включаючи ремонт дахів, внутрішньобудинкових комунікацій електро–, тепло–, водопостачання та водовідведення, а також ліфтів.
Усього в Одесі налічується майже 330 гуртожитків. Понад 100 передано у комунальну власність. У 52 з них люди вже одержали право на приватизацію житла. Проте реалізувати його виявляється справою надзвичайно складною, а часом і зовсім нездійсненною.
На першому етапі, найчастіше, з'ясо–вується, що у будинках немає власника або він перебуває за межами нашої країни. За законом, як було сказано вище, власник і держава на умовах співфінансування повинні перед передачею об'єкта у комунальну власність привести його до ладу.
– У Державному бюджеті цього року закладено 160 мільйонів гривень на співфінансування, а у місцевих органів влади коштів уже немає, – підкреслив Валерій Матковський. –Тому дуже важливо гроші на приведення гуртожитків до ладу перед передачею у власність територіальної громади закласти в обласному бюджеті на наступний рік.
Далі на порядку денному з'яв–ляється питання про виготовлення техпаспорта. Ця послуга не з дешевих. Тому Валерій Матковський нагадав про позитивний досвід Одеси: бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості (БТІ та РОН) було звільнено від частини податків. І за рахунок цих коштів воно виготовляло техпаспорти на ті гуртожитки, які передавалися у власність міста.
Щоправда, і тут виникали труднощі. Адже за роки існування гуртожитку у ньому робилися різні перебудови. За законом, власник зобов'язаний або привести об'єкт у первісний стан, або узаконити всі переробки. Але узаконити перебудови кімнат можна тільки за згодою мешканців–сусідів. Досвід показує, що більшість категорично не погоджується давати згоду. Дуже складно також розібратися з комунікаціями, відповісти на запитання, кому вони належать? За час, що минув з моменту введення в експлуатацію, змінився і статус гуртожитків – з холостяцьких вони давно перетворилися на сімейні.
Усі ці труднощі і гальмують процес приватизації людьми своїх квартир у гуртожитках.
Андрій Крупник нагадав: ухвалюючи рішення про подальше використання прийнятого до комунальної власності гуртожитку, міська рада зовсім не обов'язково збереже його статус і дозволить приватизацію кімнат. Законом передбачено 4 варіанти, зокрема і знесення гуртожитку для звільнення земельної ділянки, яка потім буде продана з аукціону. Тому мешканці гуртожитків повинні створювати органи самоорганізації населення і доводити владі необхідність збереження статусу об'єкта. Це важливо і для того, щоб згодом визначитися з керуючою компанією, яка надаватиме житлово–комунальні послуги. Адже за новою редакцією Житлового кодексу (його ухвалення не за горами) ЖКСи переданими в комунальну власність гуртожитками не займатимуться.
Світлана КОМІСАРЕНКО, «Одеські вісті»
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |