ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Відповідаючи на виклики сучасності
04.10.2012 / Газета: Одесские известия / № 108(4382) / Тираж: 18937

Плин виконання комплексної програми «Освіта Одещини» на 2011 – 2014 роки обговорювався на засіданні колегії облдержадміністрації. Докладніше про досягнення та проблеми у цій сфері ви довідаєтеся з нашої бесіди з депутатом обласної ради від Партії регіонів, академіком Академії економічних наук України, заслуженим економістом України О.С. КРАВЦЕМ.

– Олександре Семеновичу, безумовним досягненням реалізації цієї важливої соціальної програми можна назвати будівництво та реконструкцію шкіл і дошкільних закладів, які ведуться практично в усіх районах…

– Я почну із сухих цифр, які для мене, як економіста, характеризують серйозні позитивні процеси, що відбуваються у сфері освіти.

Так, на 14 вересня 2012 року на будівництво та реконструкцію 11 і капітальні ремонти 241 дошкільного закладу виділено 42,1 мільйона гривень (обласний бюджет – 9,1, місцеві – 33 мільйони гривень).

На будівництво, реконструкцію 11 та капітальні ремонти 285 загальноосвітніх шкіл направлено 54,9 мільйона гривень (обласний бюджет – 6,8, місцеві – 48,1 міль–йона гривень).

На будівництво, реконструкцію та капітальні ремонти 13 спортивних комплексів і стадіонів виділено 4,9 мільйона гривень (обласний бюджет – 4,2, місцеві – 0,7 мільйона гривень).

Оновлюються шкільні меблі, закуповується технологічне устаткування для шкільних їдалень та лінгафонних кабінетів. Перед початком навчального року школи області одержали 59 комп'ютерних класів. 73 загальноосвітні навчальні заклади стали учасниками Національного проекту «Відкритий світ». У межах його реалізації комп'ютерну техніку одержать 35 одеських шкіл.

– 2012–й рік став урожайним на відкриття дитячих садків та навчально–виховних комплексів.

– Так, люди бачать перспективи життя в сільській місцевості, обзаводяться сім’ями, народжують дітей. Для підростаючих дітей потрібні дитячі садки.

У серпні – вересні цього року після проведення капітальних ремонтів і робіт з реконструкції відкрито дитячі садки в Сараті та Кодимі, відновив свою роботу дитсадок «Парус» в Ізмаїлі, був створений дитсадок у селі Броска Ізмаїльського району.

До кінця року завершаться роботи в низці дитячих дошкільних закладів Любашівського та Котовського районів.

Ця робота постійно буде провадитися високими темпами, бо, як і раніше, перевантажені дитячі садки в Одесі, Ізмаїлі, Іллічівську, Котовську, Білгороді–Дністровському, Южному, а також у Роздільняському, Комін–тернівському та Біляївському районах.

Крім того, було створено 19 НВК. Рекордсменом став Котовський район, там з'явилося три навчально–виховні комплекси. По два створено в Балтському, Іванівському, Кодимському, Красноокнянському, Любашівському районах. По одному – у Болградському, Березівському, Ізмаїльському, Саратському, Татарбунарському, Ширяївському районах.

– Олександре Семеновичу, чи вдалося поліпшити ситуацію з організації харчування дітей у школах?

– Це дуже важливий напрям діяльності. Незважаючи на досить високі показники забезпечення учнів усіма видами харчування – 85,9%, є чимало труднощів. Через відсутність їдалень та проточної води учні початкової школи і пільговий контингент повністю не забезпечені гарячими сніданками.

Зокрема, не організоване харчування учнів перших – четвертих класів та пільгового контингенту у вісьмох загальноосвітніх школах Березівського району. Йдеться про Зброжківську, Чижовську, Чорногірську, Семихатську, Шев–ченківську, Нейківську, Ново–селівську загальноосвітні школи I–II ступенів.

За кількістю шкіл без їдалень, а лише з буфетами, ра–йони становлять такий своєрідний ланцюжок: Комінтернівський – 6 шкіл, Овідіопольський – 5, Іванівський та Котовський – по 2, Арцизький, Великомихайлівський, Тарутинський райони, міста Білгород–Дністровський та Ізмаїл – по одній. То ж у цьому напрямі є над чим працювати.

– За кордоном дуже популярні різні форми дистанційної освіти, зокрема в межах створюваних онлайн–округів. Чи реалізуються подібні проекти у нас?

– Створення освітніх округів є найпродуктивнішим шляхом введення профільності та підвищення якості навчання старшокласників. Управління освіти та науки облдерж–адміністрації разом з колегами із райдержадміністрацій та міськрад працюють над затвердженням обласного, районних, міських шкільних округів. Це дозволить здійснити модернізацію мережі навчальних закладів із урахуванням демографічної та економічної ситуації в населеному пункті, районі, місті, регіоні.

Крім того, на базі Овідіополь–ського НВК та Одеської національної академії зв'язку почато реалізацію пілотного проекту створення освітнього онлайн–округу. Це дозволить учням максимально оперативно одержувати необхідну інформацію, звітувати про виконані завдання, одержувати коментарі та експертні оцінки педагогів. Загалом, буде втілена в життя одна з найсучасніших форм організації системи навчання.

– На колегії обговорювалося дуже складне питання дефіциту педагогічних кадрів, особливо в дошкільних закладах…

– У порівнянні з 2011 роком дещо скоротився відсоток охоплення дітей позашкільною освітою. За оперативною інформацією управлінь та відділів освіти, на початку 2012 року було закрито 347 гуртків. Зокрема, 40 гуртків в Арцизькому районі, 20 – у Котовському, 16 – у Татарбунарському.

Аналіз вікового складу педагогів показує, що з року в рік кількість фахівців віком до 30 років скорочується, а кількість пенсіонерів, навпаки, збільшується. Основна причина, з якої молодь відходить, – низька зарплата. Керівник гуртка одержує її за найнижчим тарифним розрядом.

Недостатнім також залишається освітній рівень педагогів, які працюють у позашкільних навчальних закладах. Майже третина з них не має вищої освіти за освітньо–кваліфікаційним рівнем фахівця.

Необхідно на державному рівні вирішити питання щодо фінансового забезпечення позашкільної освіти. І при визначенні обсягів міжбюджетних трансфертів передбачити кошти на фінансування позашкільних закладів.

Автор: Світлана МАРШИНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.009
Перейти на повну версію сайту