![]() |
|
![]() |
![]() |
В Одесі, у готелі «Чорне море – Отрада» пройшов круглий стіл, присвячений результатам оцінки ефективності програми замісної підтримуючої терапії (ЗПТ) в Одеській області. Його організаторами виступили Всеукраїнський доброчинний фонд «Коаліція ВІЛ–сервісних організацій» і Одеська обласна координаційна рада з питань ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та наркоманії. У круглому столі взяли участь працівники лікувальних установ, міського управління охорони здоров’я, обласної служби у справах дітей, а також представники громадських організацій.
Нагадаємо, що мова йде про метадон, який офіційно одержують у якості замісника важких наркотиків, зокрема, героїну, наркозалежні люди, які стали на відповідний облік.
Фахівець відділу моніторингу і оцінки ВБФ «Коаліція ВІЛ–сервісних організацій» Валерій Кестер розповів про результати опитування, проведеного у 9 містах України в частині бар'єрів для активнішого впровадження ЗПТ. Щоправда, викликає здивування кількість респондентів: в Одесі на запитання відповіли лише 8 чоловік. За всіма правилами соціології, вважати результати такого опитування репрезентативними не можна. Проте були відзначені незацікавленість медичних працівників у роботі з видавання метадону (у штатному розкладі лікувальних установ такої посади немає), їхнє небажання брати на себе відповідальність за досить особливий контингент пацієнтів і велику кількість паперів, які доводиться заповнювати на кожного з них.
Представників правоохоронних органів більше турбує незаконний збут метадону. Адже не таємниця, що деякі наркозалежні різними шляхами умудряються винести пігулки і потім частину з них продати. Це забезпечує непоганий заробіток – 500 – 800 гривень. Тому вже давно всі висловлюються за необхідність видавання рідкого метадону в упаковках із дозаторами. Це значно скоротить можливості шахрайства з ним.
На засіданні круглого столу висловлювалися думки про перевантаженість роботи сайту в Одесі, у Лузанівці – там одержує препарат занадто велика кількість людей. Перший заступник начальника міського управління охорони здоров’я Марина Каштальян розповіла про плани відкриття ще двох сайтів з видавання метадону в міському СНІД–центрі й міському тубдиспансері. Що стосується Балти, то, як повідомила секретар обласної координаційної ради з питань ВІЛ/СНІДу, туберкульозу і наркоманії Олена Грибова, там триває збір підписів, і необхідної кількості користувачів іще не набрано.
Головний лікар обласного протитуберкульозного диспансеру Віталій Філюк поскаржився на відсутність у штатному розкладі не лише фахівця, який займатиметься метадоновою терапією, але й нарколога, психолога. Адже дуже часто пацієнтами диспансеру стають люди з потрійною патологією – туберкульоз, ВІЛ, наркоманія. Їх лікування перебуває на стику медичних спеціальностей і поєднане з багатьма психологічними складнощами.
Ще до початку обговорення заявленої теми учасникам круглого столу роздали текст звернення громадської ради при обл–держадміністрації. Його було ухвалено в липні цього року за результатами обговорення проблеми ЗПТ на іншому круглому столі, організованому комітетом свободи слова, захисту прав журналістів та інформаційної прозорості державних органів влади громадської ради при облдержадміністрації. Тоді в дискусії взяли участь медики, наркозалежні, представники громадських організацій. Їх висновок був однозначним: від замісної метадонової терапії треба рішуче відмовитися. Адже цей синтетичний наркотик був задуманий і винайдений як засіб профілактики гепатитів В и С. Пізніше його стали впроваджувати як засіб профілактики передавання ВІЛ–інфекції через ін'єкційне вживання наркотиків. Тобто спочатку це не було методом лікування наркоманії. До лікування препарат жодного стосунку не має. Тим більше, як показав більш ніж 30–річний досвід застосування метадону в якості профілактики ВІЛ–інфекції і різних видів гепатитів у європейських країнах і США, рівень ані гепатиту, ані ВІЛ–інфекції завдяки такому підходу істотно не знизився.
Крім того, в останні роки зростає кількість людей з полінаркотичною залежністю. І для них приймання метадону аж ніяк не виключає приймання вуличних ін'єкційних наркотиків. А отже, при цьому не знижується ризик інфікування гепатитами і ВІЛ.
Метадон не виробляється в Україні. Його постачання забезпечує Глобальний фонд боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. Що буде з людьми, які перейшли на ЗПТ, якщо з якихось причин постачання припиняться? Та й взагалі сам перехід на замісну терапію не розв’язує головної проблеми – проблеми лікування людини від наркоманії, не рятує від негативного впливу наркотику на всі системи організму, який в остаточному підсумку згубить її.
Тож ставити крапку в розмові про подальші перспективи ЗПТ ще зарано.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |