![]() |
|
![]() |
![]() |
Морський фітопланктон, як відомо, відіграє надзвичайно важливу роль в екосистемі нашої планети. Навіть якщо не враховувати, що він є основою харчової піраміди і, по суті, годує море, завжди варто пам’ятати: киснем у земній атмосфері ми зобов’язані багато в чому саме фітопланктону. При цьому про розподіл фітопланктону в океані відомо досить мало. І ще менше — про те, як він поведе себе в умовах глобального потепління.
Дослідники з Мічиганського університету (США) провели масштабну роботу, проаналізувавши екологічні особливості понад 130 видів фітопланктону. Насамперед вчених цікавили температурні умови, яким віддає перевагу той чи інший вид. У результаті вдалося встановити цікаву закономірність. З’ясувалося, що планктон, який живе у приполярних водах і морях помірного кліматичного поясу, найкраще розмножується при температурі, вищій від середньорічної, характерної для його ареалу. А от тропічний планктон, навпаки, оптимально розмножується при средньорічній або навіть нижчій температурі, свого ареалу. Це означає, що тропічні види фітопланктону більш вразливі до глобального потепління.
Відтак, прогнозують екологи, до 2100 року тропічний планктон (який складає дуже значну частину фітопланктону Світового океану) або буде витіснений до полюсів, або просто вимре. У будь-якому випадку для тропічних морських екосистем зникнення спільного годувальника стане важким ударом.
Дослідникам наразі важко відповісти, чому в деяких видів фітопланктону не виявилося запасу міцності до таких кліматичних змін, при тому що північніші види можуть якоюсь мірою протистояти підвищенню температури. Втім, учені не виключають, що в минулому в тропічних планктонних водоростей такий запас міцності був, але до нашого часу він втратився. Це дозволяє сподіватися, що фітопланктон усе ж здатен адаптуватися до мінливої ситуації, і в майбутньому вчені якраз і планують з’ясувати, з якою швидкістю він може пристосовуватися до подібних змін.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |