![]() |
|
![]() |
![]() |
У 2012-у в Україні вперше за роки незалежності зменшилася частка школярів, що вчаться українською мовою, а книг українською надруковано менше половини від загального тиражу. Такі дані аналітичного огляду «Становище української мови в Україні в 2012 році», оприлюдненого 9 листопада з нагоди Дня української мови рухом «Простір свободи» за сприяння інтернет-видання Texty.org.ua.
Документ базується на даних статистики, соціології та власних моніторингових досліджень, здійснених волонтерами по всій країні.
Українську мову називають рідною 2/3 громадян України, а 53% спілкуються переважно українською. Однак у незалежній Україні діють потужні чинники русифікації та формування у носіїв української мови комплексу меншовартості, відзначають автори дослідження.
«Найпотужнішими з цих чинників є телебачення та радіо, а значною мірою також сфера послуг і друковані видання», — вважають автори огляду. В прайм-тайм 8 найрейтинговіших телеканалів у жовтні 2012-го лише 28% ефірного часу займають програми українською мовою, 44% — російськомовні і 28% — двомовні програми. «Ці показники трохи кращі, ніж торік, коли україномовні програми становили лише 22% ефіру, але про панування української мови в національному телепросторі говорити не доводиться», — зазначено в аналітичному огляді.
На 6 популярних радіостанціях пісні українською мовою становлять лише 3,4% від загальної кількості пісень у прайм-тайм (минулого року — 4,6%). Водночас пісень російською мовою — 60% від їх загальної кількості
Російською мовою в Україні видається понад 60% сумарного тиражу газет, 83% — журналів, продається близько 87% книг (переважна частина яких — імпорт з Росії).
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |