![]() |
|
![]() |
![]() |
Тішать смарагдові сходи
Сільгоспвиробники району, взявши до уваги зміни кліматичних умов, зуміли від хлібної ниви домогтися високої віддачі. За урожайністю ранніх зернових та зернобобових культур район посів друге місце в області, а за кількістю намолоченого зерна – четверте. Дбаючи про врожай 2013 року, аграрники засіяли 14 тис. га озимою пшеницею, 10,4 тис. га – озимим ячменем, 1916 га – озимим ріпаком. Під весняну сівбу підготовлено 40 тисяч гектарів зябу.
Начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Руслан Стець розповів, що нинішнього року бездощів’я на території району спостерігалося протягом усього вегетаційного періоду рослин. Коротко кажучи, за хліб довелося, повоювати.
– Через спеку і недостачу вологи в ґрунті ранні зернові колосові і бобові культури достигли передчасно. Скорочена вегетація призвела до того, що зерно в колосі не встигло налитись. Тому ще на початку травня стало зрозуміло, що торішньої урожайності не досягти. Жнива розпочались аномально рано, на два тижні раніше звичних термінів. Вперше за багато років наша область починала жнивувати з північних районів, – сказав фахівець.
І все ж, всупереч усім негараздам, хлібороби виростили і зібрали непоганий врожай – 25,3 центнера з кожного гектара. Валовий збір ранніх зернових склав 47,5 тис. тонн, що на 18,5 тис. тонн менше ніж торік. Найкращих намолотів досягли землероби ПП «Комуна» (керівник Петро Поперечний), де середня урожайність сягнула 44 ц/га. По 43 ц/га виростили у ТОВ НВП «Агро–Ритм» (Віктор Стоцький) і ТОВ «Основа–2008» (Юрій Манзар). Стабільно високої продуктивної віддачі від кожної одиниці посівної площі з року в рік домагаються хлібороби ф/г «Обрій» (Віктор Мазуренко), ТОВ ВНФ «Зеленогірське» (Олександр Манзар), ф/г «Олена і К» (Андрій Терновий), СВК «Агросвіт» (Віктор Ляховецький), ф/г «Тенод» (Дмитро Ткач).
Важливою особливістю нинішнього аграрного року стало повернення на поля цукрових буряків. Знову запрацював ТОВ «Заплазький цукровий завод», і після чотирьох років вимушеної перерви бурякосіянням зайнялися аграрники ТОВ ВНФ «Зеленогірське», ТОВ НВП «Агро–Ритм», СВК «Агросвіт», фермерські господарства «Основа–2», «Гранат», «Шевченка» та «Обрій». Щоправда, дефіцит вологи дуже вплинув на врожайність технічних культур. Тому цукрових буряків накопано лише по105,3 ц/га, соняшнику отримано на круг по 12,2 ц/га, кукурудзи на зерно – 11,7 ц/га.
Напередодні осінньо–польових робіт серпнева і вереснева посухи також примусили землеробів похвилюватися. Ризикуючи майбутнім врожаєм, їм довелось сіяти фактично в сухий ґрунт. І тому від нестачі вологи частково «згоріли» сходи озимого ріпаку.
– Втішає, що наприкінці вересня пішли дощі, які й врятували майбутній врожай, – зауважив начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Руслан Стець. – І нині смарагдові сходи головних хлібних культур тішать серце кожного хлібороба.
Юрій ФЕДОРОВ, Любашівський район
Все починається
із зернини…
Традиційно серед лідерів – сільгосппідприємство «Маяк», яке вже майже чотири десятки літ очолює талановитий і мудрий керівник Микола Захар’єв. Ось і в нинішньому році за високі показники серед сільгосппідприємств у галузі тваринництва це господарство посіло перше місце, а у рослинництві – друге.
Під час неквапливої та задушевної розмови почув від Миколи Йосиповича:
– Життя починається саме з поля, із зернини, яка стає колосом, а згодом перетворюється на хлібину, що годує кожного з нас.
Ці слова, сказані досвідченим хліборобом, який любить землю–матінку і піклується про неї, все робить для того, щоб вона віддячувала сторицею.
– Для нас раціональне використання ґрунтів, чергування культур – це неписаний закон, – говорить директор. – Це не лише запорука високих врожаїв, а й турбота про землю, боротьба із шкідниками та хворобами сільгоспкультур.
Застосування у «Маяку» нових технологій вирощування сільськогосподарських культур, впровадження найкращих світових сортів і гібридів, технологій захисту рослин сприяє економічному зростанню, підвищенню іміджу господарства. Навіть у нинішньому посушливому році тут виростили і зібрали 5730 тонн зернових. Середня врожайність склала 31,8 центнера зерна з гектара. Непогано, як для цього року, вродив і соняшник: з кожного з 400 гектарів було намолочено по 26 центнерів насіння.
У сільгосппідприємстві відповідально ставляться й до закладання міцної основи майбутнього врожаю. Зокрема, в оптимальні терміни засіяли висококласним насінням пшениці 500 гектарів масивів, на такій же площі посіяли і ячмінь. Про весну тут уже дбають сьогодні. На високому агротехнічному рівні провели зяблеву підготовку ґрунту.
Працювати на землі і не займатися тваринництвом, на думку Миколи Захар’єва, просто гріх. Тим більше, що віддача від тваринницької галузі набагато вища тоді, коли частина врожаю використовується для виробництва молока та м’яса. На них зараз поступово починає зростати ціна. Тому нині у господарстві утримується 1100 голів великої рогатої худоби, у тому числі 300 корів, та 1900 голів свиней. З початку року звідси реалізовано понад 200 тонн м’яса та 1000 тонн молока. На сьогодні це найкращий показник у районі. За продукцію сільгосппідприємство гарантовано отримує гроші і влітку, і взимку. А завдяки розвитку тваринницької галузі, тут є постійні робочі місця, стабільна заробітна плата. Хочу наголосити й на тому, що у ПСП «Маяк», які б вітри аграрних реформ не віяли, поголів’я тварин стараються утримувати в розумних межах.
Середня заробітна плата доярки влітку в «Маяку» складала 3200 – 3500 гривень, високі заробітки мають і механізатори, і водії, інші категорії працівників.
Колектив тримається на іні–ціативності, працелюбстві, творчому вирішенні виробничих завдань знатного хлібороба району і області Миколи Захар’єва. А ще на сумлінності, відповідальності й досвіді Ігоря Головатюка – головного агронома, Лідії Снісаренко – головного зоотехніка, Олега Захар’єва – головного інженера, керуючого Валерія Кашнера, завідувачів ферм Тетяни Калашникової, Геннадія Сороки, Юрія Миндри, яким довірено вирішення важливих виробничих питань. І вони з ними справляються на «відмінно».
Похвали за свою роботу заслуговують механізатори Віталій Миндра, Микола Гарбузенко, Юрій Войцех, Володимир Міцул, Сергій Проданчук, Олександр Каш–нер, Валерій Завозненко, Борис Капетинський та інші, водії Віктор Дідур, В’ячеслав Лозован, Петро Дідур.
Окремо хочеться відзначити керівника місцевого фермерського господарства Сергія Захар’єва. Він постійно, впоравшись зі своїми власними справами на полях, поспішає на допомогу землеробам ПСП «Маяк». Для Сергія жодних секретів у сільськогосподарському виробництві немає. На батька рівняється й син Микола, який у цьому році закінчив школу. Він уже декілька сезонів поспіль, на рівних з іншими механізаторами, брав участь у збиранні хлібів. Під час цьогорічної жнивної кампанії Микола Захар’єв–молодший посів третє місце серед комбайнерів «Маяка». Старанністю і відданістю улюбленій справі відзначаються доярки Любов Сорока, Оксана Коваль, Ольга Копанейко, Галина Платон, Олена Сигида, Лариса Дякону, Наталія Цівільова, свинарі Анжела Будіш, Ірина Фрунзе, Володимир Ткачук. Всі ці люди своєю працею і створюють міцне господарство.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |