![]() |
|
![]() |
![]() |
В Україні сьогодні не так багато сільськогосподарських підприємств, які б успішно працювали. Навіть на Одещині-житниці безліч земель стоять незасіяні. Про те, як потрібна цій галузі державна підтримка у вигляді пільгового кредитування, спеціальних умов страхування, інвестицій тощо, сказано було чимало. У землю треба довго вкладати не лише любов, а й грошові одиниці, для того аби вона почала приносити прибуток, і не багатьом господарям це вдається в сучасних умовах. На жаль, перед тими, кому вдається, згодом постають нові виклики — тиск, «наїзди», рейдерство...
От і успішне підприємство, що в Комінтернівському районі, не знає, чи вдасться в цьому році зібрати свій урожай.
Історія розпочалася в 2004-у, коли на базі непрацюючих господарств у селах Кірове та Нова Дофінівка було створено ТОВ «Хлібодарське». Обидва підприємства на той момент були практично розорені: працюючої техніки на балансі не було, а от боргів перед кредиторами та колективом залишилося немало. Тодішній директор «Хлібодарського» Іван Черкез розрахувався з людьми, погасив орендні та кредитні борги, закупив нову техніку і почав засівати орендовані у селян землі. Всі ці роки Іван Миколайович допомагав школам (що засвідчують подяки та щирі листи-побажання від адміністрацій навчальних закладів), дитячим садкам, церквам, Кіровській та Новодофінівській сільрадам (прибирання снігу тощо). Допомагав людям і добрим словом, і порадою, і матеріально. До нього зверталися всі, кому потрібна була підтримка. Іван Черкез був прикладом для громади, шанованою, авторитетною особистістю.
Пайовики згадують, що навіть у неврожайні роки «Хлібодарське» повністю з ними розраховувалося, жодних інших боргів за час роботи підприємства також не було.
Як це часто у нас трапляється, через кілька років стабільної роботи до Івана Черкеза прийшли представники дніпропетровського агрохолдингу «Агро Південь Інвест» (ТОВ «Агро Південь-1» та ТОВ «Агро Південь-2») з пропозицією на вигідних умовах уступити землі, однак він не погодився. Тоді товариство зайнялося поглинанням інших одеських земель, а до «Хлібодарського» повернулось наприкінці минулого року, після смерті директора. Причому цього разу «Агро Південь» пропозиціями не обмежується. За словами нового директора ТОВ «Хлібодарське» Ірини Малиш, вона також не погодилася на переуступку земель, після чого невідомі почали стежити за нею. «Троє здорованів «проводжали» мене до дому, дзвонили і стукали в двері. Спілкуватися з ними я навіть не пробувала. Страшно», — розповіла Ірина Костянтинівна.
Окрім психологічного тиску, відчула нова директорка й адміністративний. По-перше, незважаючи на проведення комплексної податкової перевірки в 2012 році, в 2013-у на «Хлібодарське» знову завітали податківці. По-друге, Комінтернівським РВ УМВС розпочата, на думку Ірини Малиш, абсолютно безпідставна дослідча перевірка її діяльності на посаді директора. До того ж, каже вона, спеціально затягується реєстрація підписаних договорів з орендодавцями. «Із селянами Нової Дофінівки договори діятимуть ще кілька років, а от з кіровцями наприкінці минулого року закінчився термін дії. Ми їх переуклали і ще в листопаді віднесли в земресурси, та досі чекаємо реєстрацію... Ми приходили до начальника, він обіцяв, що затягування не буде, однак потім сказав звернутися з цим питанням до голови райдержадміністрації. Нібито дозвіл повинен прийти звідти», — розповіла Ірина Малиш. «Все це може бути частиною рейдерського захоплення підприємства. Спочатку залякування, штучне створення «проблем», а потім — поглинання», — остерігається вона.
Дещо інші засоби впливу обрали представники «Агро Півдня» у роботі з власниками земельних паїв (орендодавцями). Люди кажуть, що агітатори ходять по хатах і пропонують укласти договір з ТОВ «Агро Південь-1» та ТОВ «Агро Південь-2». Аргументи наводять різні, використовуючи так званий «індивідуальний підхід». Одним власникам паїв розповідають, що «Хлібодарське» розорене, в нового директора — купа боргів, нема техніки і працівників для збору врожаю. Іншим, начебто, обіцяють гроші та кредити в рахунок майбутніх виплат. Деяким натякають, що «Хлібодарському» не дасть працювати влада, а відтак краще перепідписати договори з тими, до кого влада лояльна. З-поміж іншого, агітатори запевняють, що «Агро Південь» платитиме всім пайовикам більше.
«Все це розповідають лише з одною метою — будь-яким чином змусити людей перепідписати договори. Насправді, «Хлібодарське» не має боргів і кредитів. Ми завжди вчасно розраховуємося з орендодавцями. Що ж до податків, то вони виплачені на кілька місяців наперед. Підприємство забезпечене дизпаливом, запасними частинами, а техніки навіть більше, ніж потрібно», — запевняє Ірина Малиш.
Закиди на відсутність працівників прокоментували механізатори «Хлібодарського». «До нас приходили представники «Агро Півдня» і намагалися переманити до себе, розповідали, що наше підприємство розвалюється. Ми на ті пропозиції не погодилися, бо знаємо, що тут усе добре», — навперебій розповідали чоловіки.
Селяни остерігаються, що в разі переукладання договору не побачать і більшої орендної плати. «На словах можна обіцяти що завгодно, однак у запропонованих «Агро Півднем» договорах стоять цифри 4,3—5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Ми своїм орендодавцям сплачуємо 8—10%. На жаль, є люди, які не читають договорів, а вірять на слово. Сьогодні більше сорока власників паїв встигли підписати новий договір. До речі, частина з них — мешканці Нової Дофінівки, у яких діє договір з нами», — зауважила директор «Хлібодарського».
Загалом пайовиків — більше 600. І хоча вони не поспішають зі зміною орендаря, наполегливість агітаторів викликали занепокоєння місцевого населення. Щоб заспокоїти людей, Ірина Малиш написала невелику статтю і віднесла її в районну газету «Слава хлібороба», однак, каже, до друку матеріал не взяли. Натомість на сторінках газети з’явилася замітка від імені власниці земельного паю Ірини Тишко (з якою, насправді, за словами керівництва підприємства, жодних відносин у ТОВ «Хлібодарське» нема). У тій замітці розповідалося про збори пайовиків, зорганізовані «Агро Півднем» у Новій Дофінівці. На них, нібито, було близько сотні незадоволених орендодавців, які скаржилися на невиконання з боку «Хлібодарського» договірних зобов’язань, зокрема на заборгованість перед людьми.
«З пайовиками ми давно розрахувалися в повному обсязі. Повторюю: жодних заборгованостей у підприємства нема. Ця замітка, вважаю, — не що інше, як наклеп, провокація, спроба налаштувати людей проти нас», — вважає Ірина Малиш. За її словами, подібні збори справді проходили, щоправда, пайовиків на них було значно менше — зо два десятки осіб, але питання, які розглядалися, не мають жодного сосунку до ліквідації боргів, яких насправді не існує. А ще Ірина Костянтинівна зауважує, що районна газета і словом не обмовилася про збори в Кіровому, на яких було приблизно 250 пайовиків. Завітали туди і працівники «Хлібодарського». За їхніми словами, присутні на зборах, навпаки, висловлювали представникам «Агро Півдня» недовіру.
Особливо людей обурює той факт, що потенційний орендар хоче забрати вже засіяні землі. «Я працюю тут з першого дня заснування підприємства, і ніколи не було проблем. А зараз у нас хочуть забрати землю, яку ми орали і засіювали, яка вже дала рясні сходи озимих. Прийти і забрати чужий врожай — такий собі бізнес по-українськи», — коментує ситуацію тракторист ТОВ «Хлібодарське» Володимир Молярчук.
Селяни висувають різні версії щодо появи у них ТОВ «Агро Південь-1» та ТОВ «Агро Південь-2». Хтось вважає, що бізнесменам потрібні приміщення «Хлібодарського», хтось переконаний, що все заради врожаю, який залишилося тільки зібрати. Висловлюється думка і про те, що такі фірми зараз по всій Україні перебирають під себе угіддя з однією метою — вигідно продати їх іноземцям, щойно буде знятий мораторій на продаж сільськогосподарських земель. На підтвердження цього селяни показали один з пунктів у договорах «Агро Півдня», де зазначено, що в разі продажу земельної ділянки орендар має переважне право на її придбання. Версій і здогадок багато, а от у чому люди не сумніваються, то це в тому, що за «Агро Півднем» хтось стоїть.
Наразі керівництво ТОВ «Хлібодарське» намагається вийти зі своєю проблемою на обласну владу. Зокрема, трудовий колектив разом з орендодавцями склали листа до голови Одеської ОДА Едуарда Матвійчука з проханням розібратися у ситуації та допомогти існуючому успішному підприємству, його трудовому колективу та пайовикам.
Від редакції. Ситуація непроста, і редакція ще повернеться до висвітлення подальшого розвитку подій. Водночас запрошуємо всі зацікавлені сторони висловити своє бачення розв’язання конфлікту.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |