ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Тиждень імунопрофілактики
11.05.2013 / Газета: Чорноморські новини / № 38(21406) / Тираж: 8525

В Україні пройшов Європейський тиждень імунопрофілактики, цьогорічне гасло якого — «Захистіть свій світ — вакцинуйтеся!». Наша держава четвертий рік поспіль бере участь у цій міжнародній акції, яка охоплює 180 держав світу та всі країни—члени Європейського регіону ВООЗ.

Завідуюча обласним центром клінічної імунології при Одеській обласній дитячій клінічній лікарні, головний позаштатний імунолог управління охорони здоров’я облдержадміністрації Людмила Самойленко розповіла на прес-конференції, що спалахи інфекційних хвороб стають приводом для виникнення та поширення панічних настроїв, дестабілізації суспільства. Імунізація ж, наголосила, коштує не дуже дорого, але надає величезні вигоди для здоров’я і благополуччя населення, а відтак є найліпшою інвестицією як у галузь охорони здоров’я загалом, так і кожної окремої людини.

Ще зовсім недавно батьки, налякані повідомленнями про загибель дітей, які буцімто отримали щеплення неякісними вакцинами, письмово відмовлялися від проведення цих процедур. Частка відмов іноді наближалася до 25%. Втім, жоден випадок втрати дітей, про які повідомляли ЗМІ, не був прямо пов’язаний з вакцинацією. Люди заспокоїлися. Нині до кожного маленького пацієнта застосовується індивідуальний підхід, за потреби — складається індивідуальний графік вакцинації та імунопрофілактики.

Самі медики твердо стоять на позиції обов’язковості вакцинації та наголошують на її необхідності. Основним завданням імунопрофілактики, стверджують фахівці, є створення популяційного імунітету населення держави на рівні 95%. Високого рівня охоплення щепленнями можна досягти, з одного боку, при достатньому рівні забезпечення імунобіологічними препаратами та відповідальному ставленні населення до свого здоров’я, з іншого — завдяки широкій інформаційно-просвітницькій кампанії.

До слова, щороку в усьому світі з метою профілактики вакцинокерованих інфекцій використовується 550 мільйонів доз вакцин. Для нашої держави питання імунопрофілактики залишається одним із найважливіших та пріоритетних. Для успішної боротьби з інфекційними недугами в Україні впроваджена Загальнодержавна програма з імунопрофілактики та захисту населення від інфекційних хвороб на 2007—2015 роки. Економічний ефект вакцинопрофілактики очевидний та беззаперечний. Вона призводить до зниження кількості госпіталізацій, зменшення витрат на лікування, а також сприяє запобіганню епідеміям. Витрати на вакцинацію в сотні разів менші за витрати на лікування від інфекційних хвороб.

Сьогодні в нашій області, як і по всій Україні, вакцинація проводиться проти 10 інфекційних захворювань. Спільними інфекційними хворобами, вакцинація проти яких проводиться як у країнах ЄС, так і в Україні, є кашлюк, дифтерія, правець, поліомієліт, Hib-інфекція, кір, краснуха, епідемічний паротит.

За повідомленням МОЗ України, перелік обов’язкових щеплень невдовзі буде поповнено вакцинацією проти папіломовірусу людини, який спричиняє захворювання на рак шийки матки. Потреба в цьому велика: щоденно в Україні помирають від цієї недуги шість жінок. Останні дослідження вчених підтверджують, що захворювання викликає папіломовірус людини. Ті країни, які в програмах імунопрофілактики звернули увагу на обов’язкове щеплення вакциною проти папіломовірусу людини, суттєво знизили рівень захворюваності на рак шийки матки у жінок молодого віку.

Усі вакцини, які використовуються для вакцинації, зареєстровані в Україні і перед централізованим постачанням у регіони проходять контроль якості у національній лабораторії, що сертифікована ВООЗ. До того ж, переважна більшість вакцин, які закуповує МОЗ, використовується не лише в Україні, а й у багатьох провідних країнах світу.

Завдяки спільним зусиллям вдалося встановити позитивний тренд ставлення до вакцинації в Україні. За даними досліджень, що проводилися за підтримки ЮНІСЕФ, частка тих, хто підтримує вакцинацію, зросла із 28% у 2008 році до 46% у 2012-у. Водночас, частка тих, хто категорично проти вакцинації, знизилася із 32% у 2008-у до 20% торік.

Сьогодні на Одещині вакциновано понад 80% населення, що, на переконання медиків, є надійним захистом громади від можливих епідемій, які час від часу загрозливо нагадують про себе людству.

Автор: Яна СТАСІНА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту