![]() |
|
![]() |
![]() |
31 травня Одеська філія Національного інституту стратегічних досліджень (директор Артем Филипенко) спільно з департаментом зовнішньоекономічної діяльності та європейської інтеграції Одеської обласної державної адміністрації (заступниця директора Анастасія Андронова) та Центром досліджень міжнародних відносин (директор Микола Капітоненко, Київ) провели круглий стіл під назвою «Стратегічні пріоритети політики України в Чорноморському регіоні».
Обговорення стосувалося не тільки аналізу ситуації, але й питань співпраці в регіоні, а також напрацювання відповідних рекомендацій.
В роботі круглого столу взяли участь експерти у сфері міжнародних відносин з Одеси, Києва, Донецька та Миколаєва, представники МЗС України, EUBAM, викладачі кафедри міжнародних відносин Інституту соціальних наук Одеського національного університету, а також генеральні консули чорноморських держав, акредитовані в Одесі.
У своєму вступному слові Артем Филипенко підкреслив унікальний характер Чорноморського регіону в історичному, геополітичному та цивілізаційному вимірах. На його думку, тут за роки незалежності Україні ще не вдавалося повною мірою використати всіх можливостей співпраці, оскільки бракувало стратегічного бачення. За його словами, регіон є лабораторією випробування нових форм безпеково-політичних альянсів та економічних об’єднань. Сьогодні на цих теренах існують певні виклики та загрози для національних інтересів України, передусім – це посилення конкуренції на регіональному рівні між окремими державами; заморожені конфлікти у Придністров’ї, Абхазії, Південній Осетії, Нагорному Карабасі, етнічне напруження і проблеми, пов’язані з базуванням ЧФ РФ у Криму; проблема диверсифікації транзиту енергоносіїв; нелегальна міграція, організована злочинність, контрабанда, загрози екологічного характеру.
Анастасія Андронова нагадала, що минулого тижня в Одесі проводилися переговори з проблеми Придністровського врегулювання у форматі 5+2, а також засідання міністрів транспорту країн – членів Організації чорноморської економічної співпраці, в якій у першому півріччі 2013 року головує Україна. Менш як за місяць має відбутися також зустріч міністрів закордонних справ ОЧЕС. На думку А. Андронової, для Одеської області особливо важливим є реалізація потужних інфраструктурних об’єктів, зокрема будівництво Чорноморського кільцевого автобану і СПГ-терміналу в порту Південному. А. Андронова визначила три основні напрями регіональної співпраці в межах ОЧЕС: міжрегіональна, транскордонна, а також у межах Програми сусідства Євросоюзу. За словами А. Андронової, на сьогодні Одеська область має близько 20 угод у цій сфері, проте ефективно реалізуються лише ті проекти, які мають джерела фінансування.
В першій сесії круглого столу обговорювалися такі питання: Чорноморський регіон в умовах нових геополітичних викликів; вплив головування України в ОБСЄ на її чорноморську політику; стан і перспективи розвитку співпраці чорноморських держав у межах ОЧЕС; проблема врегулювання локальних конфліктів у Чорноморському регіоні; стан і перспективи регіональної та транскордонної співпраці у Чорноморському регіоні. Друга сесія круглого столу була присвячена розглядові двосторонніх відносин України з державами Чорноморського регіону.
У межах круглого столу відбулася презентація проекту аналітичної доповіді Одеської філії Національного інституту стратегічних досліджень «Стратегічні пріоритети політики України в Чорноморському регіоні». Доповідь завершується висновками і низкою рекомендацій для Верховної Ради та Уряду України. Її буде опубліковано після внесення зауважень і пропозицій, висловлених учасниками експертного засідання.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |