![]() |
|
![]() |
![]() |
ТРЕТЄ МІЖНАРОДНЕ ОБ’ЄДНАНЕ ОБСТЕЖЕННЯ ВЕЛИКОЇ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ РІКИ
13 серпня в Регенсбурзі буде дано старт Третьому міжнародному об’єднаному обстеженню Дунаю. Три судна експедиції пройдуть більше двох тисяч кілометрів, відвідають понад 10 країн і проведуть численні дослідження якості води, вивчаючи екологічний стан Дунаю. Ще одна мета експедиції — привернути увагу населення та громадськості до проблеми забруднення ріки. Завершиться експедиція 26 вересня в Тулчі.
Високий рівень біологічного забруднення річки, а також забруднення іншими шкідливими токсичними речовинами — ці фактори, як і раніше, викликають тривогу. Тому всі держави Дунайського регіону, від Німеччини до України, як члени Європейського співтовариства, так і ті, що не входять у ЄС, висловили повну підтримку Третього міжнародного об’єднаного обстеження ріки. Багато міжнародних організацій та компаній, а також відомі дослідницькі центри Європи надають безоплатну допомогу цьому унікальному науковому проекту.
Заплановане міжнародне обстеження повинно забезпечити порівняльну і достовірну інформацію про якість води на всій протяжності Дунаю і на головних його притоках. Зібрані за короткий проміжок часу дані допоможуть скласти актуальну картину стану річкової води і стануть базисом для формування заходів з покращення її якості, яка відповідала б нормам європейських «Рамкових директив про водокористування».
Експедиція триватиме 45 днів. Саме стільки часу знадобиться міжнародній групі дослідників та експертів, щоб провести забір проб у всіх запланованих пунктах, зробити необхідні заміри і здійснити першу оцінку якості води, а також живих істот, які в ній мешкають. Усі зразки, зібрані в ході експедиції, будуть скомпоновані і доставлені в цілу низку передових лабораторій Європи, які забезпечуватимуть обробку даних Третього міжнародного об’єднаного обстеження Дунаю.
У нинішній експедиції братимуть участь три дослідних судна. Сербське «Argus» і в попередніх експедиціях виконувало роль основного дослідницького центру. Торік воно було відреставроване та оснащене новими радарами, системою комунікації з прибережною поліцією і додатковим досконалим обладнанням. Профіль румунського судна «Istros» — наукові дослідження річок і морського узбережжя. Воно також успішно показало себе під час першого і другого міжнародних обстежень. Ще одне — приватне австрійське судно «Wien» — братиме участь у дослідженнях популяцій риб на відрізку Дунаю між Австрією та Словаччиною.
Моніторинг за якістю води в Дунаї має вже свою історію і традиції. Початок було покладено в 1985 році підписанням Бухарестської декларації, яка дала поштовх до створення цілої низки пунктів забору проб і спостереження за якістю води в басейні річки. У 1992-у розпочалося створення транснаціональної моніторингової мережі (Trans-National Monitoring Network) у басейні Дунаю. Сьогодні керована Дунайською комісією мережа налічує понад 75 моніторингових станцій.
Нинішня експедиція продовжить роботу, розпочату в 2001 і 2007 роках першим і другим міжнародними об’єднаними обстеженнями Дунаю. Такі послідовні спільні інтернаціональні дослідження дають можливість провести більш глибокий аналіз і ретроспективне порівняння даних. Обсяг нинішнього обстеження буде розширено. Експедиція задіє нові місця забору проб, застосує нові параметри обстежень. Крім того, зібрані матеріали дозволять Міжнародній комісії із захисту Дунаю оновити одну з найбільш прогресивних міжнародних інформаційних баз даних про стан річки. Скажімо, в ній буде детальна інформація про якість води, інформація про тисячі представників біологічних видів, повністю залежних від життєдіяльності річки, а також про агресивні види та ті, які раніше не були притаманні цьому регіону.
Інтернаціональна команда, яка проводитиме дослідження від початку до завершення експедиції на всій протяжності Дунаю, складатиметься з експертів і дослідників з Німеччини, Австрії, Чехії, Словаччини, Угорщини, Сербії, Румунії та інших країн. Національні групи вчених тих країн, водами яких проходитиме дослідний конвой, також надаватимуть допомогу в заборі проб та їх аналізі на борту судна.
Комунальна влада і преса прилеглих до Дунаю регіонів зроблять і свій внесок у потужну інформаційну кампанію. Мета цієї кампанії, з одного боку, підвищити свідомість населення та привернути його увагу до проблем забруднення Дунаю, а з іншого — переконати, що кожен житель регіону в тій чи іншій мірі може сприяти захисту ріки від забруднення, поліпшенню якості води і порятунку рідкісних видів риб.
У серпні і вересні Міжнародна комісія із захисту Дунаю має намір оперативно інформувати читачів про перебіг наступної експедиції.
м. Відень (Австрія).
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |