![]() |
|
![]() |
![]() |
Настає час, коли молода людина обрає собі професію. Це дуже важливий і відповідальний крок, оскільки активна професійна діяльність займає приблизно половину життя і впливає на особистісні якості людини і її стосунки з оточенням.
Ще відомий український філософ Г.Сковорода вважав, що основою моральності і справедливості є «споріднена» праця, яка є корисною для всього суспільства, оскільки вже сам процес виконання її приносить насолоду. Видатний педагог К.Д.Ушинський, в свою чергу так визначав важливість вдумливого та відповідального підходу до вибору професії: «Якщо ви вдало виберете працю і вкладете в неї всю свою душу, то щастя само знайде вас».
Держава, звісно, гарам і уг. молоді право на працю, але через відсутність реальної практичної орієнтації, соціально-правових та професійних знань, а інколи і моральної непідготовленості до конкуренції на ринку праці молодим людям досить складно реалізувати дане право.
Як же не розгубитися серед величезної кількості, часто повної протиріч, інформації про різні професії, спеціальності та спеціалізації, знайти дійсно свій шлях і можливість реалізувати себе та гідно жити?
Ми пропонуємо дослухатись до себе, проаналізувати свої потреби, здібності. І якщо ви хочете, щоб ваша діяльність була спрямована на удосконалення людських відносин, на втілення в життя ідеалів гуманізму, на вивчення взаємин між особистістю і колективом, між соціальними групами, то радимо задуматися над обранням професії соціального працівника.
Соціальна робота належить до числа професій, які виникли і розвиваються на основі замовлення суспільства щодо створення системи соціальної допомоги населенню. Вона пройшла шлях від філантропічного підходу в підтримці соціально незахище-них верств населення, людей, які потрапили у складну життєву ситуацію внаслідок соціальних чи особистісних проблем, до появи такого виду професійної допомоги, як соціальна робота, що призначена не тільки створювати необхідні умови для соціального забезпечення громадян, але і для розвитку їхніх можливостей і вміння вибудовувати своє життя, мобілізації внутрішніх ресурсів у подоланні життєвих криз.
Відповідаючи сучасним світовим вимогам до стандартів надання освітніх послуг, університет реагує на важливі запити сучасності. Наразі йдеться про соціальні ініціативи Президента України В.Ф. Януковича, який визначив основні напрямки нової соціальної політики, одним з яких зазначив глибоку модернізацію сфери соціального забезпечення, а саме — перехід до адресної допомоги та соціальних послуг, які відповідатимуть потребам конкретної людини та сім'ї. Президент підкреслив: «Ми повинні по-новому подивитися на роботу державних соціальних служб. Структура і робота усіх соціальних служб має бути модернізована так, щоб забезпечити повне, 100%-не охоплення увагою держави найуразливіших громадян».
За різними оцінками, наразі в Україні соціальної уваги потребують понад 15 млн осіб. Кількість пенсіонерів в Україні перевищує 13 млн осіб, маємо 2,6 млн людей з інвалідністю, приблизно 10 млн ветеранів різних категорій. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук, станом на 2011 рік в Україні 17% (за даними ООН — 78%) людей живуть за межею бідності (найбільша доля бідних серед багатодітних сімей та сімей з дітьми до трьох років).
Треба зазначити, що сьогодні Україна пасе задніх у галузі соціального забезпечення, проте передує за багатьма показниками захворюваності та соціальних негараздів. Зокрема, за даними ВООЗ, наша держава має практично перші місця у світі за кількістю вживання алкоголю й за підлітковим алкоголізмом, у Європі — за розповсюдженням ВІЛ та СНІДу серед дорослого населення взагалі та серед вагітних жінок, 73-є місце зі 192 країн в загальносвітовому рейтингу якості життя, 110-те місце із 177 країн в світовому рейтингу найбільш неспроможних держав.
Проаналізувавши все вищезазначене, не буде перебільшенням сказати, що соціальні ініціативи Президента є своєчасними та вкрай необхідними нашому суспільству. В основі нової соціальної політики — адресність, справедливість та інтереси кожної людини. Таким чином, нинішній етап розвитку соціальної роботи в нашій країні можна охарактеризувати як перехідний на якісно новий рівень. І важливість та своєчасність державної програми, яка передбачає введення інституту соціальних дільничних з досить широким колом професійних обов'язків, важко переоцінити. Саме тому дуже актуальним є питання підготовки кваліфікованих спеціалістів для реалізації цих планів.
Враховуючи соціальне та державне замовлення, Одеський національний медичний університет пропонує здобути перспективну професію, яка дозволить вам не лише реалізуватися як особистості, але й завжди мати реальну можливість працювати за обраною спеціальністю.
Відомо, що Одеський національний медичний університет — один з провідних в Україні. За 112 років свого існування заклад набув світової слави, рівень навчання студентів та перепідготовки фахівців вийшов на світовий стандарт. Можна по праву пишатися, що зараз ОНМедУ є членом Міжнародної та Європейської Асоціації університетів та займає чільне місце серед провідних навчальних закладів країни.
Університет в своїй діяльності, використовуючи інноваційні методи, успішно реалізує навчально-виховні та науково-дослідні напрямки роботи. Зокрема, вже декілька років навчально-виховна робота здійснюється за кредитно-модульною системою, адаптованою до Європейських стандартів системи вищої освіти. Це забезпечує збалансовану гуманітарну, фундаментальну та спеціальну підготовку фахівців різних галузей науки.
У 2012 році в Одеському національному медичному університеті було організовано кафедру соціальної допомоги, загальної та медичної психології, яка дає фахову освіту за напрямками «соціальна допомога» та «практична психологія». Передбачено очну та заочну форми навчання, що дає більші можливості в плануванні свого часу та своїх можливостей. Враховуючи також досить складний стан економіки в країні, отримання освіти є цілком доступне з точки зору фінансування. Так, вартість навчання за курсом «Соціальна допомога» становить: очна форма — 7000 грн, заочна — 4200 грн за навчальний рік; за курсом «Практична психологія» — 8600 грн очна форма, 5200 грн — заочна.
У подальшому, при збільшенні кількості студентів за даними спеціальностями, планується відкриття інших кафедр, необхідних для якісного виховання майбутніх практичних психологів та спеціалістів соціальної допомоги.
Наші майбутні випускники зі спеціальності «Соціальна допомога» зможуть працювати:
у закладах освіти: дошкільних, позашкільних, загально-освітніх школах, школах-інтернатах, дитячих будинках; в адміністративних органах управління; у центрах соціальних служб сім'ї, дітей та молоді; в інспекціях та службах у справах неповнолітніх; у державних і громадських організаціях соціального захисту; в благодійних організаціях; в органах опіки; у закладах пенітенціарної системи; в реабілітаційних центрах; в центрах для осіб, постраж-далих від насилля; у центрах зайнятості.
Дуже перспективним та цікавим є також отримання освіти зі спеціальності «Практична психологія». Випускники цього профілю зможуть працювати:
консультантами та психологами соціальних служб, соціальних притулків, дитячої кімнати міліції; організаторами з виховної роботи гімназій, професійно-технічних ліцеїв; практичними психологами та соціальними педагогами в навчальних закладах (дитячих садках, школах, вищих навчальних закладах); викладачами вищих навчальних закладів; практичними психологами та тренерами психологічних центрів; соціальними менеджерами в органах державного управління (в тому числі Збройні Сили, СБУ, МВС, політичні партії) і місцевого самоврядування; менеджером з підбору кадрів в кадрових агентствах, центрах зайнятості; психологом в медичних закладах: лікарні, реабілітаційні та наркологічні центри; психологом телефону довіри; здійснювати приватну практику.
Важливим аспектом майбутнього виховання студентів у галузі «соціальна допомога та практична психологія» на базі медичного університету є те, що тільки цей ВНЗ має власні багатоп-рофільні клінічні бази, а це надає можливість на різних етапах навчання ретельно ознайомитись з особливостями надання допомоги людям з різними захворюваннями, а також навчишся сішиїра цювати зі спеціалістами інших галузей в системі професійної взаємодії та взаємодопомоги людям, які цього потребують.
Тому ми чекаємо на те, що майбутні студенти, які оберуть запропоновані та ліцензовані нами фахові напрямки, зможуть отримати базову вищу освіту та знайти своє місце у соціальному житті як професіонали, а ми у свою чергу плануємо ліцензувати та акредитувати не тільки бакалаврів, а й спеціалістів та магістрів зі спеціальностей «Соціальна допомога» та «Практична психологія».
Давня мудрість говорить, що якщо ви нагодуєте людину рибою, то вона буде ситою один день, але якщо ви подаруєте їй сітку та навчите ловити рибу, то вона буде ситою все життя. Ми не обіцяємо вам «рибу в подарунок», але якщо ви оберете нашу освіту, то ми «навчимо вас ловити рибу».
Ю. БАЖОРА, д.мед.н., професор, проректор з науково-педагогічної роботи ОНМедУ;
К. АЙМЕДОВ, д.мед.н., завідувач кафедри соціальної роботи, загальної та медичної психології ОНМедУ; Н. СЕРДЮК, асистент кафедри соціальної роботи, загальної та медичної психології ОНМедУ.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |