![]() |
|
![]() |
![]() |
«ОИ» регулярно публикуют статьи, посвященные подготовке Одесщины к возможному паводку на Дунае. На днях мы получили материал из Территориального управления Счетной палаты Украины по Одесской, Николаевской и Херсонской областям в г. Одессе, который предлагаем вниманию читателей.
Відповідно до Плану роботи Колегії Рахункової палати України на 2013 рік територіальним управлінням Рахункової палати по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях проведено аудит ефективності використання коштів Державного бюджету, виділених на протипаводкові заходи у басейні р. Дунай та ліквідацію наслідків надзвичайної ситуації, що склалася на території Ренійського району Одеської області.
Басейн української частини р. Дунай розташований на території восьми адміністративних районів Одеської області – Ренійського, Болградського, Ізмаїльського, Кілійського, Татарбунарського, Саратського, Арцизького і Тарутинського. Загальна площа басейну – 11,4 тис. кв. км, або 34% від загальної площі області.
Ситуація, що склалася за останні роки на українській ділянці р. Дунай, істотно ускладнює гідрологічне та водогосподарське становище в регіоні. Перевищення рівня води над безпечним горизонтом спостерігається практично щороку. Особливо критичним був пропуск весняного паводку у 2006 році та літнього паводку 2010 року, коли небезпечна оцінка рівня води в Дунаї у районі міста Рені сягнула історичної позначки 598 см у 2006 році і 617 см у 2010 році в Балтійській системі висот (рівень 450 см, БС).
При цьому слід зазначити, що система протипаводкового захисту відповідних районів Одеської області не відповідає сучасним нормам експлуатації гідротехнічних водогосподарських споруд. Так, більша частина захисних дамб (загальна довжина 225 км) і шлюзів-регуляторів (22 один.) – 60-х років побудови, і вони за своїм технічним станом потребують реконструкції або перенесення. На окремих ділянках (спільною довжиною 31 км) внаслідок руслових змін і розмиву гребель дамби перебувають в аварійному стані. На інших ділянках (довжиною 115 км) необхідна термінова реконструкція дамб: підсилення та нарощування до проектних позначок.
Таким чином, гідротехнічні водогосподарські споруди через свій незадовільний стан у разі великої повені не можуть гарантувати захисту від затоплення 46 населених пунктів, 160 тис. гектарів сільгоспугідь і 120 народногосподарських об’єктів.
Найбільший ризик затоплення паводковими водами існує для мешканців Ренійського району, бо ця територія розташована у Придунайській низовині, яка характеризується значною кількістю підпірних споруд, а ті не відповідають параметрам будівельних норм. Даються взнаки також значне замулення русла та незадовільний стан очисних споруд, побудованих у 1958 році для потреб лише залізничного вузла, а вже надалі пристосованих для прийому стоків усього міста.
Як наслідок, значний паводок, утворений зливовими опадами у травні 2012 року на території м. Рені та Ренійського району, порушив нормальні умови життєдіяльності понад 16 тис. місцевих мешканців. Припинилося подавання питної води понад 12,6 тис. споживачам міста. Завдано матеріальних збитків 28 адміністративним і житловим приміщенням. Зруйновано берег р. Дунай, по краю якого проходить міжнародна залізнична колія (20 км) Рені – Галац (Румунія), що могло призвести до повного припинення залізничного сполучення між Україною та Балканськими державами.
В результаті проведеного аудиту ефективності використання коштів, виділених на протипаводкові заходи у басейні р. Дунай, було з’ясовано, що через недофінансування проведено відновлювальні роботи лише на шістьох із шістнадцяти запланованих об’єктів. Не були завершені заходи, передбачені комплексною програмою захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод у 2012 році.
Крім того, не виконано розпорядження Кабінету Міністрів України щодо виділення 19,3 млн грн для здійснення Держводагенством України у 2012 році термінових протипаводкових заходів у басейні р. Дунай. Міністерство фінансів України на кінець 2012 року не внесло Міністерству екології та природних ресурсів України зміни до річного розпису Держбюджету.
Наявний фонд захисних споруд на українській ділянці р. Дунай – на значній довжині незадовільний. Він не забезпечує гарантованого захисту території від підтоплення. Ризики виникнення аварії на гідротехнічних спорудах і водних об’єктах щорічно зростають.
Таким чином, проведений аудит засвідчив, що протягом 2012 року проводилася певна робота щодо забезпечення захисту сільських населених пунктів і сільськогосподарських угідь від шкідливої дії вод і щодо забезпечення заходів з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації на території Ренійського району.
Разом з тим, результати аудиту показали, що План першочергових заходів із запобігання виникненню аварії на гідротехнічних спорудах та водних об’єктах, проведення першочергових робіт з ліквідації наслідків шкідливої дії вод, що гарантуватиме загалом екологічну безпеку життєдіяльності населення південної частини Одеської області, через значне недофінансування програмних водогосподарських заходів не виконаний.
Іван ФЕСЕНКО, заступник начальника Територіального управління Рахункової палати України по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях у м. Одесі
От редакции
Как уже писала наша газета, во время недавнего визита в Одесскую область вице-премьер-министр Украины Александр Вилкул посетил Ренийский порт, осмотрел дамбу на Дунае. Он заверил жителей Придунавья и всего региона, что правительство держит ситуацию под контролем: необходимые средства уже выделены, сотрудники ГСЧС готовы ко всяким неожиданностям. Областные и районные власти приняли соответствующие меры. По мнению гидрометеорологов, катастрофического паводка не предвидится. А недочеты, действительно, лучше выявить заранее, чтобы вовремя исправить.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |