![]() |
|
![]() |
![]() |
На жаль, проблему заборгованості із виплат заробітної плати не вдається розв’язати упродовж багатьох років як у державі в цілому, так і на Одещині зокрема. Якщо донедавна, аналізуючи це явище за формами власності, відзначалося, що найбільша частка боргів зосереджена в недержавному секторі, то на сьогодні заборгованість виникає і на економічно активних державних підприємствах, таких, скажімо, як ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство», ДП «Ренійський морський торговельний порт», ГВСП «Кілійський суднобудівно-судноремонтний завод» та казенного підприємства «Спеціальне конструкторське бюро «Молния».
Всього по області на 01.05.2013 заборгованість з виплати загальної заробітної плати склала 32,5 млн грн. У тому числі по економічно активних підприємствах – 24,4 млн грн, економічно неактивних – 0,7 млн грн, по підприємствах-банкрутах – 7,4 млн грн.
Загальна заборгованість із заробітної плати відносно 1 січня 2013 року зросла на 16,5 млн грн, а порівняно з 1 квітня 2013 року зменшилась на 2,1млн грн.
Зауважимо, що на підприємствах комунального сектору заборгованість відсутня.
Досліджуючи факти на певному етапі, можна констатувати, що, завдяки посиленню уваги органів влади усіх рівнів до питань несвоєчасної виплати зарплат, проблема боргів поступово локалізовувалася, дедалі вужчим стає коло підприємств-боржників, кількість працівників, які несвоєчасно отримують зарплату, зменшується.
Проте, на жаль, ця тенденція поки що не набула сталого характеру. З’являються нові підприємства-боржники, зростає кількість тих, які не в змозі самостійно ліквідувати борги перед працівниками, або ж стають банкрутами.
Такі підприємства мають бути під постійним контролем та опікою Мінекономіки і безпосередньо підрозділів з питань банкрутства на місцях, а також податкової адміністрації, господарських судів.
Існує і так звана прихована заборгованість із зарплат, що виплачуються «у конвертах».
На сьогодні державною адміністрацією провадиться цілеспрямована робота щодо погашення заборгованості на підприємствах області.
Ці питання систематично розглядаються на апаратних нарадах в облдержадміністрації та щомісяця на засіданнях обласної, районних, міських комісій з питань погашення заборгованості щодо виплат заробітної плати.
З початку поточного року проведено чотири розширені засідання обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості з виплати заробітної плати та легалізації доходів, на яких розглянуто звіти 21 керівника районних державних адміністрацій, міських голів міст обласного значення, 35 керівників підприємств-боржників та 9 арбітражних керуючих санацією підприємств-боржників про стан погашення заборгованості з ухваленням відповідних рішень.
Подолання цього вкрай негативного явища – справа всіх суб’єктів соціально-економічного життя країни.
Необхідно забезпечити постійний чіткий моніторинг погашення заборгованості із виплат зарплат, грошового забезпечення, всіх соціальних виплат, і при цьому – рішучіше реагувати на факти грубого порушення чинного законодавства з боку керівників підприємств та інших суб’єктів господарської діяльності аж до їх звільнення.
Щоби уникнути зростання напруження у суспільстві, слід вести постійний соціальний діалог. Люди мають володіти інформацією з питань затримки зарплат, термінів її повернення.
На часі і ухвалення відповідних законів, які б ліквідували прогалини у законодавстві про оплату праці, започаткували б умови для розвитку соціальної відповідальності бізнесу, ліквідації неформальної зайнятості та тіньової заробітної плати.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.007Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |