ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Одеська обласна рада Проект Рішення
17.10.2013 / Газета: Одесские известия / № 114(4533) / Тираж: 18937

Про встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області

Відповідно до частини 2 статті 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 41, пункту 331.11. статті 331 Податкового кодексу України, статей 6, 30, 67, 72, 73, 74, 77 Лісового кодексу України, Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків та з метою раціонального використання лісових ресурсів, збільшення надходжень до місцевих бюджетів, обласна рада

ВИРІШИЛА:

1. Встановити ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області згідно з додатком.

2. Головному управлінню Міндоходів в Одеській області, Одеському обласному управлінню лісового та мисливського господарства, Державній екологічній інспекції в Одеській області у межах повноважень, визначених чинним законодавством, здійснювати конт­роль за дотриманням вимог податкового, лісового та природоохоронного законодавства при спеціальному використанні лісових ресурсів області.

3. Збір за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів зараховується до бюджетів місцевих рад за місцезнаходженням ділянок лісового фонду в порядку, визначеному законодавством.

4. Рекомендувати сільським, селищним, міським радам спрямовувати 50% коштів, які надходять до бюджетів місцевого самоврядування від сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів, на фінансування заходів, передбачених діючими регіональними програмами із забезпечення збалансованого розвитку лісового господарства, направленими на посилення екологічних, соціальних та економічних функцій лісів.

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності та з питань економіки, промисловості, розвитку підприємництва та регуляторної політики.

Проект рішення підготовлено та внесено постійною комісією обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків

Аналіз регуляторного впливу проекту рішення Одеської обласної ради «Про встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області»

1. Визначення проблеми, яку передбачається розв’язати шляхом прийняття регуляторного акта

Статтею 67 Лісового кодексу України визначені види спеціального користування лісовими ресурсами, до яких, зокрема, віднесено:

1) заготівлю другорядних лісових матеріалів (живиці, пнів, лубу та кори, деревної зелені, деревних соків);

2) побічні лісові користування (заготівля сіна, випасання худоби, розміщення пасік, заготівля дикорослих плодів, горіхів, грибів, ягід, лікарських рослин, збирання лісової підстилки, заготівля очерету);

3) використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.

Виходячи з положень ст. 69 Лісового кодексу України, спеціальне користування зазначеними лісовими ресурсами здійснюється на підставі спеціального дозволу на їх використання, яким згідно з вимогами Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761, є лісовий квиток.

При цьому відповідно до ст. 77 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів, крім розміщення пасік, є платним. Збір за спеціальне використання лісових ресурсів встановлюється Податковим кодексом України.

У свою чергу, пунктом 331.11. ст. 331 Податкового кодексу України визначено, що ставки збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів встановлюються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.

Таким чином, встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області відноситься до компетенції Одеської обласної ради.

Відсутність встановлених у визначений законодавством спосіб ставок збору за спеціальне користування вищезгаданими лісовими ресурсами позбавляє можливості реалізовувати механізм справляння відповідного збору, що призводить до нераціонального використання лісових ресурсів на території області, недотримання принципу оплатності спеціального користування цими ресурсами.

Крім того, бюджети органів місцевого самоврядування недоотримують у складі своїх доходів кошти у вигляді плати за спеціальне користування вказаними лісовими ресурсами.

2. Визначення цілей регулювання

Цілями регулювання запропонованого акта є створення правового підґрунтя для справляння плати за спеціальне користування лісовими ресурсами у виді заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів на території Одеської області, відповідне збільшення надходжень до бюджетів місцевого самоврядування, а також забезпечення раціонального, невиснажливого використання лісових ресурсів.

3. Визначення та оцінка всіх прийнятних альтернативних способів досягнення цілей

Збереження існуючого стану без державного регулювання як альтернатива запропонованому регуляторному впливу унеможливлює вирішення існуючої проблеми, оскільки справляння плати за спеціальне користування лісовими ресурсами у виді заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів неможливе без затвердження відповідних ставок збору. Крім того, ця альтернатива не забезпечує збільшення надходжень до місцевих бюджетів.

Вказана проблема не може бути розв’язана за допомогою ринкових механізмів та потребує регулювання з боку обласної ради в силу приписів Податкового кодексу України, який чітко визначає спосіб її врегулювання.

Запровадження альтернативи внесення змін до чинних регуляторних актів обласної ради є недоцільним через відсутність чинних регуляторних актів, предмет правового регулювання яких відповідає проблемним питанням, що пропонується розв’язати.

У свою чергу, обрана альтернатива відповідає принципам державної регуляторної політики, визначеному чинним законодавством способу регулювання справляння збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів, забезпечує досягнення цілей регулювання та повністю відповідає потребам у вирішенні проблеми.

4. Механізм і відповідні заходи, що пропонується застосувати для розв’язання проблеми

Механізм, що пропонується для розв’язання проблеми, передбачає встановлення обласною радою ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань, а також використання корисних властивостей лісів.

Зазначені ставки використовуватимуться для обчислення суми збору за користування природними ресурсами із послідуючим зазначенням таких сум у відповідному спеціальному дозволі власниками лісів або постійними лісокористувачами, які відповідно до Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761, видають спеціальні дозволи на користування відповідними лісовими ресурсами (лісові квитки).

На підставі розміру збору, зафіксованого у спеціальних дозволах (лісових квитках), передбачається його справляння платниками в порядку, визначеному розділом XVII Податкового кодексу України. Відповідно до положень Бюджетного кодексу України кошти, які надходять від сплати цього збору, зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.

Державний контроль за додержанням цього регуляторного акта передбачає:

1) здійснення заходів з відстеження результативності цього регуляторного акта в порядку, визначеному Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», що покладаються на обласну державну адміністрацію як орган, якому обласною радою делеговано відповідні повноваження;

2) здійснення у встановленому законодавством порядку контролю за дотриманням вимог податкового, лісового та природоохоронного законодавства при спеціальному користуванні лісових ресурсів області, який покладається на Головне управління Міндоходів в Одеській області, Одеське обласне управління лісового та мисливського господарства, Державну екологічну інспекцію в Одеській області відповідно;

3) здійснення контролю за виконанням цього рішення постійними комісіями обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків, з питань бюджету, фінансово-економічної політики та банківської діяльності та з питань економіки, промисловості, розвитку підприємництва та регуляторної політики.

5. Обґрунтування можливості досягнення визначених цілей у разі прийняття регуляторного акта

Встановлення ставок збору за заготівлю другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань та використання корисних властивостей лісів може забезпечити реалізацію прозорого механізму визначення уповноваженими особами суми збору за користування зазначеними лісовими ресурсами, що підлягає сплаті до відповідного місцевого бюджету, за умови правильного розрахунку ними відповідних сум збору.

На обсяги надходжень до місцевих бюджетів від сплати вищезгаданого збору мають вплив динаміка попиту та пропозиції у відповідних сферах виробництва, кількість суб’єктів господарювання, здійснення господарської діяльності яких потребує використання відповідних лісових ресурсів, природно-екологічні чинники, що обумовлюють існування на території Одеської області відповідних лісових ресурсів. Втім, дія вказаних зовнішніх чинників у будь-якому разі не призведе до погіршення існуючої ситуації.

Крім того, на досягнення поставлених цілей також має вплив здійснення належного обліку лісокористувачів, які отримали лісові квитки, своєчасне та повне справляння збору його платниками та ефективний контроль за повнотою та своєчасністю справляння збору.

6. Очікувані результати від прийняття акта

Очікуваними результатами від впровадження цього акта є забезпечення дотримання вимог Лісового та Податкового кодексів України, які регламентують порядок здійснення та оплати спеціального користування лісовими ресурсами, принципів оплатності спеціального користування лісовими ресурсами та їх раціонального використання, збільшення надходжень до місцевих бюджетів.

Впровадження цього регуляторного акта не потребує витрат з бюджету, а також не призведе до збільшення витрат для суб’єктів господарювання, пов’язаних із підготовкою документів, необхідних для отримання спеціального дозволу. Водночас, дія цього акта збільшить витрати суб’єктів господарювання відповідно до встановлених ставок плати за спеціальне користування лісовими ресурсами.

7. Строк дії акта

Строк дії даного регуляторного акта необмежений, оскільки право спеціального користування вищезгаданими лісовими ресурсами чинним законодавством не обмежено певним строком дії. Строк дії акта є залежним від змін у нормативно-правовому регулюванні питань спеціального користування лісовими ресурсами, в тому числі його платності, та порядку встановлення ставок відповідного збору.

8. Показники результативності акта

Показниками результативності цього регуляторного акта мають виступати:

– кількість суб’єктів господарювання, які здійснюють господарську діяльність, пов’язану із спеціальним користуванням лісовими ресурсами;

– кількість осіб, які отримали лісові квитки;

– розмір надходжень до місцевих бюджетів, пов’язаних із дією акта.

9. Заходи, за допомогою яких буде здійснюватися відстеження результативності акта.

З метою відстеження результативності цього акта передбачається проведення базового, повторного та періодичних відстежень.

Для відстеження результативності регуляторного акта можуть бути використані статистичні дані, в тому числі дані осіб, уповноважених видавати лісові квитки, Одеського обласного управління лісового та мисливського господарства щодо кількості осіб, які отримали відповідні спеціальні дозволи, а також дані органів, які забезпечують адміністрування сплати збору, щодо розміру відповідних надходжень до місцевих бюджетів.

Базове відстеження проводиться до набрання чинності цим регуляторним актом або протягом року з моменту набрання ним чинності на підставі статистичної інформації.

Повторне відстеження проводиться не пізніше двох років з дня набрання чинності цим актом.

Періодичні відстеження регуляторного акта проводяться кожні три роки, починаючи з дня складання звіту про повторне відстеження результативності цього акта.

Проведення відстеження результативності регуляторного акта має здійснюватись Одеською обласною державною адміністрацією в рамках делегованих їй обласною радою повноважень.

Звіти про відстеження результативності регуляторного акта не пізніше наступного робочого дня з дня їх оприлюднення подаються Одеською обласною державною адміністрацією до постійної комісії з питань економіки, промисловості, розвитку підприємництва та регуляторної політики.

Голова постійної комісії обласної ради з питань екології, природокористування, запобігання надзвичайним ситуаціям та ліквідації їх наслідків Ю. Демент

Пропозиції та зауваження від юридичних та фізичних осіб будуть прийматися обласною радою в письмовому та/або електронному вигляді протягом місяця з дня їх оприлюднення.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту