![]() |
|
![]() |
![]() |
В Одеському кризовому медіа-центрі 8 квітня відбувся брифінг. Представники національно-культурних товариств нашої області відреагували на повідомлення, поширене деякими ЗМІ, про створення сепаратистської організації так званої «Народної ради Бессарабії». За наявною інформацією, організацію очолив мешканець самопроголошеного Придністров’я. «Народна рада» не розкриває імен учасників «з’їзду».
Анатолій ФЄТЄСКУ, голова Всеукраїнської національно-культурної молдавської асоціації:
— За останні дні я отримав чимало дзвінків про те, що начебто створено «Народну раду Бессарабії» за участі представників національних спільнот. Мене запитують: чи знаємо ми про це, чи брали ми участь, які цілі ставили перед собою? Виходячи з того, що люди стурбовані і наші колеги також, вони повинні знати, що відбувається. Я, як і ви всі, дізнався про це з інтернету і, як я розумію, такої «ради» нема. Мені здається, що це провокаційна акція, спрямована на те, щоб посіяти непорозуміння в регіоні. Відомо, що представники національно-культурних товариств не брали участі у створенні так званої (або начебто створеної) «Народної ради Бессарабії».
Ніхто з офіційних представників національно-культурних спільнот участі також не брав, тобто ми до цього не маємо ніякого стосунку. Ми не давали нікому жодних повноважень і нікого не просили, щоб вони захищали нас, наші інтереси політичні, економічні, соціальні. Хочу наголосити, що проблеми в нас є, існує немало не вирішених питань для національних спільнот на Одещині, як і у цілому в Україні, але ми постійно перебуваємо у діалозі з органами влади, органами місцевого самоврядування, облдержадмі-ністрацією, урядом, парламентом. Нещодавно відбулася зустріч з міністром культури паном Кириленком, який відповідає в уряді за забезпечення прав національних спільнот. Через тиждень у нас відбудеться слухання з питань нацменшин у парламенті. Тобто питання, які виникають, ми розглядаємо спільно з владою. Ми завжди співпрацювали з владою конструктивно, і ми всі зацікавлені у тому, щоб у регіоні і в країні панували мир, спокій та порозуміння. Ми разом з усіма громадянами України.
Петро ВОЛКОВ, голова гагаузького національного товариства «Бірлік»:
— Як і мій колега пан Фєтєску, хочу заявити, що для нас образливо: чому, якщо в регіоні виникає напруга, насамперед говорять про національні меншини, нібито вони до всього причетні, все знають, все організовують? Насправді цього, на наше щастя, не було і нема. І дуже сподіваємося, що люди, які нас чують, зрозуміють, що ці вітри дмуть абсолютно з іншого боку і стосунку до національних меншин не мають. Комусь дуже хочеться, щоб саме так ставилося питання, як ставлять його вони. Ми не маємо до цього відношення.
Хочемо сказати нашим людям, щоб вони не піддавалися на провокації. Можливо, хтось щось знав, але нам не сказав своєчасно, що також для нас прикро. Питання, які ми вирішуємо на рівні наших товариств, вони усім ясні й зрозумілі, і мета в нас одна — щоб Україна була сильною, щоб вона дружила з тими країнами, котрі бажають Україні добра, злагоди та миру. Ми кожного разу, коли зустрічаємося у національних товариствах, говоримо лише про ці речі.
Дора КОСТОВА, президент Всеукраїнської асамблеї болгар України, головний редактор всеукраїнської болгарської газети «Роден край»:
— Ми хочемо миру. Провокації, котрі в нашому житті трапляються дедалі частіше, на превеликий жаль, торкнулися й міжнаціонального миру, того миру яким ми пишались і казали, що міжнаціональний мир та злагода в Україні та на Одещині зокрема завжди був показником. Наш край називали лабораторією міжнаціональної згоди. Спроби це порушити є негідними, це некоректно, неправильно і не по-людськи.
Ці заяви ми прочитали в мережі і здригнулися від цього. Це зачепило кожного, бо посягнули на те, що досягнуто навіть не двадцятиріччям незалежності України, а всім тим періодом співіснування цих народів у мирі. Вони самі виробили ту модель існування, і між собою вони не шукали конфліктів, а знаходили мирні шляхи врегулювання будь-яких питань. Ми не хочемо, щоб цей мир був порушений, ми цього не дозволимо. Тому ті заяви ми вважаємо негідними та образливими. Якщо хтось спробував, захотів чи створив якусь організацію, нехай підпишеться, чому вони ховаються, чому не назвали свох прізвищ, а назвалися «болгари, молдавани, гагаузи»?
Ми цього не хочемо. Ми просимо, щоб нас зрозуміли, що головне для нас — право, гідність та збереження миру. Ми не хочемо повторення тих сценаріїв, які сталися у нас на сході країни.
Тадеуш ЗАЛУЦЬКИЙ, почесний голова Одеського відділення поляків України ім. А. Міцкевича:
— Наша політика збудована на дружбі, взаєморозумінні та невтручанні в по-літику. Ми живемо в країні, де вирують політичні події, але ми старалися не втручатися в політичні ігри. Національне питання в політиці — дуже страшне питання. Ми маємо недавній досвід країн Югославії, інші гарячі точки планети. Тому ми завжди стараємося жити в мирі та дружбі.
Поляки категорично відмежовуються від тієї заяви, буцімто підписаної від нашого імені. Ми категорично проти організації квазіреспублік на території України та на території Одеської області. Україна завжди була для нас нашою Батьківщиною. Ми хоч і маємо польське походження, але ми — громадяни України. Ми підтримуємо політику нашої держави, виступаємо за єдину неподільну соборну Україну. Ми прийняли біженців з Донецька і знаємо з перших уст, як живеться там, де постали ці псевдореспубліки.
Жужуна ДУДУЧАВА, Одеське обласне товариство ромської культури «Романі Збора»:
— В Україні мешкає півмільйона ромів, це їхня Батьківщина. У всіх наших статутах написано, що ми не втручаємося в політику, а займаємося культурою, розвиваємо свої молодіжні організації, плекаємо свої національні традиції тощо. Події, про які йдеться, сколихнули всіх нас. Ми тільки за мир та за єдину Україну. Сьогодні для нас знаменна дата — Міжнародний день ромів. Сьогодні роми — на гостинній українській землі, яка стала нам Батьківщиною. Ми своє свято відзначаємо в Центрі болгарської культури. Україна нас чує, у нас є велика програма до 2020 року, яка втілюється у життя. Я бажаю усім миру і прошу Бога, щоб він нас почув.
Рада представників національно-культурних товариств Одеської області виступила із заявою, у якій рішуче засудила дії згаданої на початку псевдоструктури, яка пропагує ідеї федералізації, сепаратистські та автономістські заклики, спрямовані на дестабілізацію ситуації в нашому толерантному краї, порушення територіальної цілісності та суверенітету України. «Ми закликаємо жителів Одеської області не реагувати на провокації «народних активістів» створити соціальну напруженість в історично спокійному регіоні, де впродовж багатьох століть у мирі і дружбі проживають представники понад 100 національностей», йдеться у заяві.
Як уже повідомляли «Чорноморські новини», у Службі безпеки України заявляють, що «Народна рада Бессарабії», яка начебто була створена в Одесі 6 квітня, — фейк і чергова московська брехня. За словами радника голови СБУ Маркіяна ЛУБКІВСЬКОГО, спецслужби з’ясували, що «установча конференція» організації проходила в одному з ресторанів Одеси й іноземні делегати, про яких згадувалося у заяві «ради», участі у цьому заході не брали. «Башкан гагаузів захід не вітав, лідери національних меншин Одещини участі у цій авантюрі не брали і зараз роблять спростування», — зазначив Лубківський. Окрім того, спецслужби встановили, що сайт зареєстрований у Москві на російських інтернет-ресурсах з поданням при реєстрації російського номера мобільного телефону. «Але ми і цим займаємося. Серйозно займаємося...» — зазначив Маркіян Лубківський.
НА ЗНІМКУ: під час брифінгу (зліва направо) Дора Костова, Петро Волков, Анатолій Фєтєску і Тадеуш Залуцький
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.011Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |