ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Починати із судової системи
30.04.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 33-034(21605-21606) / Тираж: 8525

Україна, торуючи шлях до ЄС, активно вивчає досвід країн, які вже пройшли цю дорогу, послуговується знаннями тамтешніх «антикризових менеджерів».

Нещодавно в рамках проекту Центру європейських студій ім. Вілфреда Мартенса у співпраці з інформа-ційною кампанією «Сильніші разом!» в Одесі перебував екс-прем’єр-міністр Словенії Янез Янша. Він, зокрема, розповів про реформи, які здійснила його країна, перш ніж стати членом Європейського Союзу.

Слід зауважити, що сам Янез Янша у тих реформах відіграв чималу роль. Він був міністром оборони в першому уряді незалежної Словенії (з 1990 року до 1994-го) і фактично створив словенську армію. Буквально за рік зі своєю командою зумів перетворити армію пострадянського зразка в ефективні збройні сили, які успішно відбили атаки комуністичної армії Мілошевича у 1991-у. Вдруге очоливши оборонне відомство (2000), пан Янша проводив реформи, необхідні для вступу його країни до НАТО.

Згодом Янез Янша двічі (2004—2008, 2012—2013) очолював уряд Словенії, країни, яка, виокремившись з Югославії у тому ж 1991 році, що й Україна з СРСР, завдяки проведеним реформам нині є повноправним членом європейської та євроатлантичної спільнот. Сьогодні пан Янша очолює найпотужнішу опозиційну силу країни — Словенську демократичну партію.

Звісно, людина з таким послужним списком і таким досвідом успішного втілення реформ, не може бути нецікавою для України, нашого експертного середовища та громадськості загалом.

Виступаючи перед одеською аудиторією, Янез Янша зауважив: перше, що слід зробити Україні для успішної реалізації ідеї децентралізації, то це досягти прозорості бюджету, аби будь-яка людина мала можливість бачити, на що витрачаються гроші і куди йдуть транші. В Словенії це втілено з допомогою веб-сайтів громад, де можна простежити рух кожної копійки. Також необхідні кадрові зміни в провідних відомствах.

Політик навів приклад реформи судової системи в Словенії, зазначивши, що зміни там відбувалися не за одну ніч і що система не досконала й досі, тому над нею працювати потрібно постійно. «Словенія хотіла створити новий підхід, залишивши старих суддів. Але це не спрацювало. Коли ви щось починаєте змінювати, краще почати з нуля, а не комбінувати старе-нове», — зазначив він. За словами Янеза Янша, в Україні необхідно змінювати не лише судову систему, але якщо ми прагнемо до ЄС, то розпочати треба саме з неї.

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту