ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Альма-матер Причорномор’я
30.04.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 33-034(21605-21606) / Тираж: 8525

Найстаріший університет Причорномор’я — Одеський національний університет ім. І.І. Мечникова — 13 травня святкуватиме півторастолітній ювілей.

150 років легендарної історії! 13 травня 1865-го у великій залі Ришельєвського ліцею було оголошено наказ про створення першого в Причорномор’ї університету. До цього видатного моменту Одеса наближалася довго, але сама подія стала справді епохальною і позначилася на подальшому розвитку всього краю.

«Наш університет з моменту його заснування і донині — один з найважливіших системоутворюючих елементів міста. Наші попередники розуміли, що освоєння території, її розвиток неможливі без великого навчального закладу. Новоросійський університет був підтвердженням європейськості Одеси. Тоді, у вересні 1865-го, освіту тут здобували, за нашими даними, приблизно 175 студентів. Це був перший набір», — розповів ректор ОНУ ім. І.І. Мечникова Ігор Коваль на прес-конференції, присвяченій ювілейній даті.

Звісно, суто арифметичні цифри то-дішнього і нинішнього потенціалів університету не порівнювані (неповні дві сотні спудеїв першого року навчання й нинішні майже 12 тисяч), але й часи ті були зовсім іншими — «високу освіту» можна було опанувати хіба у столичних містах за сотні, а то й тисячі кілометрів, та й вага тих знань і тих освічених людей, які з’являлися на «околицях», була в багатократ значущішою.

Нині, через півтора століття з моменту заснування, Одеський університет виріс у потужний міжнародний освітній і науковий заклад. У його структурі діють 4 інститути, 14 факультетів, понад 100 кафедр. В аспірантурі, яка є однією з найбільших в Україні, навчаються понад 500 молодих науковців за 105 спеціальностями. У півторатисячному викладацькому колективі працюють 156 професорів і докторів, 728 кандидатів наук і доцентів. З-поміж них 16 є лауреатами державних премій, 18 — удостоєні почесних звань заслужених діячів науки і техніки.

Від заснування університету й до сьогодні його вчені славляться неординарними дослідженнями і педагогічним хистом. Імена найталановитіших педагогів і студентів увічнять в ювілейному виданні «Золоті імена Одеського національного університету». «Це люди, дослідження яких і в ХІХ і в ХХ століттях прислужилися світовій науці. Їхні ідеї живі і досі, не втратили своєї ваги», — розповіла Марина Подрєзова, директор наукової бібліотеки ОНУ. Це, до речі, один із 10 проектів — семи друкованих та трьох електронних видань, підготовлених до 150-ліття ВНЗ на основі багатющих бібліотечних фондів.

До ювілею університету «Укрпошта» випустить пам’ятний конверт і марку, а Нацбанк — дво- і п’ятигривневі монети, які от-от мають з’явитися у продажу.

12 травня в головному корпусі, на Дворянській, відкриється музей університету. «Сподіваємося, що створений музей стане справжнім центром дослідження історії нашого вишу», — зазначив Вадим Хмарський, проректор ОНУ.

Окрім видань та музейних експозицій, до 150-літнього ювілею проведуть студентську спартакіаду, міжнародну наукову конференцію. До святкувань долучаться й одесити: на центральній вулиці міста, Дерибасівській, пройде гала-концерт творчих колективів ОНУ — танцюристів, співаків й майстрів гумористичного жанру. Заходи до ювілею розплановані на весь рік.

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.004
Перейти на повну версію сайту