ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
КОНТРАБАНДНА ОТРУТА
30.05.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 42(21605-21614) / Тираж: 8525

31 ТРАВНЯ — ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ

28 травня представники коаліції «За вільну від тютюнового диму Україну» провели акцію під Міністерством внутрішніх справ, привертаючи увагу до незаконної торгівлі цигарками. Зокрема, громадські активісти вимагали перекрити потік контрабанди цигарок через Одесу.

Моніторинг, який проходився у травні в різних містах України, засвідчив, що сьогодні продаж контрабандних цигарок — явище досить поширене. Наприклад, у Києві їх пропонували на 28 із 52 перевірених станцій метро і на 9 із 20 ринків. Щонайменше 30% асортименту — сигарети російського виробництва. Такі ж порушення були виявлені в Житомирі та Харкові.

Щодо Одеси, то моніторинг показав: незаконна роздрібна торгівля тютюном не є поширеним явищем на вулицях міста, однак фахівці були шоковані, коли побачили фотографії з ринків. Контрабандні цигарки реалізуються абсолютно відкрито цілими коробками і блоками. На «Привозі» виявили цілий ряд, у якому безперешкодно функціонують до 30 лотків з оптовим продажем цигарок. Шість таких точок було зафіксовано і на Оптовому ринку.

«Гуртові точки продажу контрабандних цигарок на ринках Одеси функціонують постійно щонайменше п’ять років і, зрозуміло, без «даху» місцевої міліції така схема не обійшлася. Тому ми вирішили звернутися щодо виявлених фактів не до очільника обласної міліції Катеринчука, а одразу до його шефа Авакова», — зазначив координатор коаліції «Одеса без тютюнового диму» Олексій Чорний.

Активісти зазначають, що у Львові та Вінниці нелегальна тор-гівля тютюном повністю відсутня. Це означає, що проблема лежить не в площині повноважень, а в небажанні керівництва міста та міліції вживати жорстких заходів щодо попередження цього явища.

Акція присвячена Всесвітньому дню без тютюну, який міжнародна спільнота відзначає щорічно 31 травня для актуалізації проблеми згубного впливу куріння на здоров’я людей. Тютюн визнаний вбивцею номер один у світі — 6 мільйонів жертв щороку. Цьогоріч ВООЗ закликає уряди та громадськість на міжнародному рівні докласти зусиль задля вирішення питання незаконної торгівлі тютюновими виробами.

«Контрабанда сигарет завдає серйозної шкоди суспільству, ос-кільки підриває систему оподаткування тютюнових виробів, знижує середній рівень цін на сигарети і робить куріння доступним для молоді. Доходи від контрабанди тютюнових виробів йдуть злочинним і терористичним групам. Неприпустимо та дико у період військової агресії Росії дозволяти торгувати, в тому числі, і сигаретами виробництва РФ, тим самим підтримуючи агресора фінансово», — наголосив Ігор Луценко, народний депутат, спів-автор законопроекту про реформування правоохоронних органів.

Незаконна вулична торгівля сигаретами — це подвійний злочин, оскільки здійснюється поштучно, що робить їх доступними для дітей та підлітків. Саме з сигарети, купленої з рук у переході на кишенькові кошти, починаються перші спроби куріння у дітей, що в результаті призводить до тривалої залежності та передчасної смертності. Торговці мають однаковий асортимент сигарет, у тому числі й контрабандних, що свідчить про одних постачальників. Реалізатори — це переважно жіночки пенсійного віку, які мають справляти враження знедолених, але в той же час вони мають свій графік торгівлі та місце у переході, які ігноруються міліцією або узгоджуються з нею.

«Напередодні Всесвітнього дня без тютюну я закликав би уряд України серйозно поставитися до зобов’язань щодо євроінтеграції в частині протидії незаконній торгівлі тютюном. Україні варто вжити таких серйозних заходів: 1) розробити та прийняти програму зростання і гармонізації акцизів (та цін) на тютюнові вироби із сусідніми країнами ЄС згідно з директивами ЄС, 2) припинити незаконну торгівлю тютюном, у тому числі і злочинну діяльність мереж із незаконної вуличної торгівлі, 3) ратифікувати Протокол про ліквідацію незаконної торгівлі тютюновими виробами, який є частиною Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну у найближчий час», — зазначив Андрій Скіпальський, керівник Центру контролю над тютюном, ГО «Життя».

Законодавство України покладає контроль за порушення правил торгівлі тютюновими виробами на органи внутрішніх справ (міліцію). Згідно з частиною 1 статті 156 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо порушення правил торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами: «Роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору — тягне за собою накладення штрафу від 850 до 3400 гривень з конфіскацією предметів торгівлі та виручки, одержаної від продажу предметів торгівлі. Дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення, — тягнуть за собою накладення штрафу від 2550 до 4250 гривень з конфіскацією предметів торгівлі». Протоколи про правопорушення мають право складати уповноважені на те посадові особи: органів внутрішніх справ; органів у справах захисту прав споживачів (ст.255, п.1); посадові особи, уповноважені на те виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад (ст.255, п.2).

Український центр контролю над тютюном,

центр громадянського представництва «Життя».

Автор: Оксана ТОТОВИЦЬКА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту