![]() |
|
![]() |
![]() |
У Музеї Одеського порту ім. Ф.П. де Волана (Ланжеронівський узвіз, 2), у дні проведення виставки-форуму «Українська книга на Одещині» відбулася презентація атласу репродукцій «Карти-портолани Чорного моря».
Термін «портолан» (або «портулан») має італійське походження: від слова «porto», тобто «гавань» (порт). За іншим тлумаченням, «портус» латиною означає «порт», а «лана» — «вовна», «шкіра вівці» (матеріал, на якому виготовлялися ці карти).
Атлас репродукцій «Портолани Чорного моря» є унікальним виданням, в якому презентовано результати історико-картографіч-них досліджень доктора геогра-фічних наук Антона Гордєєва.
Останні дослідження карт-портоланів Чорного моря були проведені майже 200 років тому істориками, професорами Рішельєвського ліцею в Одесі Ф. Бруном та М. Мурзакевичем.
У 2004-му Державне науково-виробниче підприємство «Карто-графія» продовжило серію видань «Пам’ятки картографії України», започатковану в 1899-му Веніаміном Кордтом. Упродовж 2004—2013 років воно видало збірки старовинних картографічних зображень з їх детальним описом: «Україна на стародавніх картах XV — XVII ст.», «Україна на стародавніх картах XVII — XVIII ст.» та «Рукописні карти XVII — XІХ ст.».
Видання «Карти-портолани Чорного моря» є продовженням цієї серії. Це збірка репродукцій старовинних рукописних морських карт Чорного та Азовського морів XIV — ХVІІ ст. Нині відомо близько 2000 таких атласів та карт. Понад 600 карт із зображенням Чорного та Азовського морів було досліджено А.Ю. Гордєєвим.
До атласу увійшли 175 найцікавіших карт, розміщених у хронологічному порядку з висвітленням їх найважливіших характеристик та з короткими нотатками про історію створення та авторів. Усі зібрані до видання карти-портолани загадкові за своїм походженням, за побудовою та виготовленням і вражаючі, навіть сьогодні, за своєю точністю.
Це неповторне видання неодмінно зацікавить моряків, істориків, географів, краєзнавців, дослідників історії картографії та мореплавання, всіх, хто цікавиться минулим рідної країни.
Мова видання — українська, переднє слово — українською та англійською.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.014Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |