ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ДОМАЛЬОВАНІ ЗІРОЧКИ
30.05.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 42(21605-21614) / Тираж: 8525

З початку травня в Одесі офіційно стартував курортний сезон. Комунальники почали активно впорядковувати узбережжя, запрацювали різного роду літні кафешки, повернулися на пляжі шаурмісти, в центрі міста з’явилися (заборонені раніше міським головою і чомусь абсолютно не контрольовані зараз) фотографи з орлами, голубами й іншою живністю, департамент туризму розробив нові маршрути для гостей-відпочивальників. Але як би не старалися одесити і чиновники, цього року надії на успішний туристичний сезон ще скромніші, ніж у попередньому.

Відсутність стабільності в країні, Антитерористична операція на сході України, а також вибухи і терористичні акти в самій Одесі негативно впливають на її імідж як привабливого туристичного центру. Чимало проблем залишається і внутрішніх, наприклад, із тимчасовим житлом для гостей. Хоч як би городяни не позиціонували наше місто як європейське, Одесі до титулів ще далеко.

Найбільше це проявляється саме в житловому питанні. За європейськими стандартами, у туриста на вибір має бути кілька варіантів дешевого, але комфортного і безпечного житла на час його відпочинку, де він зможе поспати, поїсти, матиме якусь культурну програму і, в разі чого, без проблем рідною йому мовою з’ясувати необхідну йому інформацію. У свою чергу, мають бути і європейського рівня п’яти-зіркові готелі. В цьому напрямку у нас чималий пласт роботи. Аби привести установи з тимчасового розміщення (яких в Одесі і в області понад тисячу) до стандартів ЄС — і п’ятирічки буде замало. Окрім стандартів безпеки та обов’язкової можливості іноземному туристові порозумітися, отримати інформацію, яка його цікавить, хоча б англійською мовою, велика проблема в тому, що в нашому місті далеко не скрізь створені умови для людей з особливими потребами (і створювати їх для деяких установ з тимчасового розміщення нерентабельно — затрат більше, ніж напливу постояльців). Не сприяє покращенню сфери послуг і відміна в 2012 році обов’язкової сертифікації готельних послуг та послуг харчування. Така сукупність чинників може негативно позначитися на туристичному сезоні в Одесі.

Та все ж, попри складну еконо-мічну ситуацію в країні і недоліки в сфері послуг, одеські готельєри щосили готуються до літнього сезону. При цьому, замість російських і європейських туристів, яких поменшало, очікують на притік внутрішнього, українського, туриста — з інших областей, а також гостей з Білорусі. Таку тенденцію першими помітили екскурсоводи. Для гостей цієї категорії характерне тривале перебування на відпочинку і розселення переважно в бюджетних установах, які в Одесі не в найкращому стані.

Що саме треба зробити готелям, аби не дати маху і не відлякати поганим сервісом, а навпаки, стати в майбутньому родзинкою для туристів зі всього світу, обговорювали на «круглому столі» спеціалісти ДП «Одесастандартметрологія». Як зазначили там, перше, що повинні зробити всі установи з тимчасового розміщення на Одещині, — це пройти перевірку працівниками зі стандартизації, покращити сервіс і сертифікувати свої послуги. А туристам, у свою чергу, перш ніж заселитися до готелів чи кемпінгів — перевірити наявність цих сертифікатів, які є свого роду гарантією якості і безпечності послуг, що надаються. При цьому, як зазначив генеральний директор «Одесастандартметрології» Антон Гукасян, представникам обох сторін треба бути уважними до того, ким саме проводилася сертифікація. В місті та області орудують недобросовісні «одноденні» фірми, які мають у своєму штаті лише кілька працівників і видають сертифікати абикому (за гроші в чиїсь кишені), навіть не перевіряючи якості пропонованих послуг. Аби уникнути казусів, необхідно уважно розглянути сам знак якості. Він — один для всіх, спеціального зразка від ДП «Одесастандартметрологія». Поки що його з усіх наявних на Одещині об’єктів тимчасового розміщення отримала лише 141 установа. Сертифікування повинні пройти не лише готелі, а й хостели (їх сертифікують як «кімнати відпочинку»), які останнім часом користуються дедалі більшою популярністю серед бюджетних туристів. «В Одесі таких об’єктів тимчасового розміщення офіційно зареєстровано 28, з них лише три мають сертифікати якості», — зауважили в ДП «Одесастандартметрологія».

Відзначилися не лише псевдосертифікатори, а й самі готелі, які на власний розсуд, без будь-яких на те підстав, «домальовували» самі собі зірочки. «Замість того, аби покращити якість послуг і розширити свій асортимент, деякі готелі зловживають недобросовісною конкуренцією. Не маючи жодної зірочки, вони просто позиціонують себе як три-чотиризіркові, при цьому не надають навіть і половини обов’язкових для такого рівня послуг. Із 84 одеських готелів, які позиціонували себе як одно-п’ятизіркові, свідоцтво про присвоєння відповід-ної категорії офіційного державного зразка отримав лише 31. Такі дії лише шкодять іміджу Одеси. Турист (особливо європейський), побувавши в таких готелях, їде додому з поганими враженнями, і добре, якщо вони будуть лише від якогось конкретного закладу, а не ототожнені з усім містом», — зазначив начальник відділу сертифікації послуг ДП «Одесастандартметрологія» Ігор Забалуєв.

Минулого року проти недобросовісних готельєрів, які надавали туристам неякісне обслуговування і не мали в своєму асортименті заявлених послуг, порушили 12 кримінальних справ. Аби уникнути схожої ситуації нинішнього сезону, працівники «Одесастандартметрології» радять власникам готелів конкурувати чесно. «Я завжди раджу готельєрам, що краще, навіть якщо ви і надаєте п’ятизіркові послуги, отримувати чотири зірочки. Тоді турист вважатиме, що він отримав більше, ніж заплатив, та не від’їжджатиме з відчуттям, ніби він переплатив, і його обманули», — підсумував Ігор Забалуєв.

«Лише від нас, жителів міста, бізнесменів, людей, які відповідають за сферу туризму, залежить, скільки гостей приїде в Одесу відпочити і як саме вони проведуть час у нашому місті. Від цього залежатиме ще й те, чи повернуться ці туристи наступного року. Сподіваюся, що керівники області і міста теж вживатимуть належних заходів, аби відпочивальників побільшало, — від цього залежатиме рівень економіки Одещини», — підсумував Антон Гукасян.

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту