![]() |
|
![]() |
![]() |
ОДЕСЬКА ОБЛАСНА УНІВЕРСАЛЬНА НАУКОВА БІБЛІОТЕКА ІМ. М. ГРУШЕВСЬКОГО СВЯТКУЄ СВОЄ 140-РІЧЧЯ
Історична доля Одеської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Грушевського — однієї з найбільших і найстаріших книгозбірень міста — впродовж 140 років складалася дуже непросто. За цей час багато разів змінювалася її назва, коло функцій, покладених на неї. Але завжди вона зберігала свої найкращі риси і традиції — донесення до найширших верств населення здобутків вітчизняної і світової культури, втілених у книзі, демократичність і загальнодоступність, націленість на невпинний розвиток й утвердження своєї суспільної значущості як храму знань, накопичених людством.
Точкою відліку історії бібліотеки є 1875-й, коли при Одеському товаристві взаємної допомоги прикажчиків-євреїв, на той час найбільшому в Російській імперії, була створена книгозбірня.
1 (13) червня 1875-го відбулося відкриття громадської бібліотеки. У перший рік існування її фонд складав 1138 томів, було 127 читачів. У 1885-му тут відкрилося відділення книг давньоєврейською мовою «HEBRAICA». Це було краще сховище давньоєврейської літератури в Росії після імператорської Публічної бібліотеки у Санкт-Петербурзі.
У 1920 році бібліотеку націоналізували. Спершу вона отримала назву Центральна комунальна, потім — Центральна губернська, потім — Центральна округова бібліотека ім. Жовтневої революції. Книгозбірня зростала дуже швидко, за невеликий період реорганізації та об’єднання з іншими аналогічними закладами її фонд налічував 75 тисяч примірників.
Минуло багато років. Одеська обласна універсальна наукова бібліотека стала однією з найбільших у місті, її роль у розвитку бібліотечної системи нашого краю суттєво зросла. Вона стала методичним центром для бібліотек Одещини, започаткувала видання бібліографічних покажчиків «Література про Одеську область за рік» (з 1959-го), «Знаменні і пам’ятні дати Одещини» (з1962-го), які видаються і зараз, але вже в електронному вигляді.
Бібліотека зберігає добрі традиції в організації масових заходів. Упродовж багатьох років тут працюють різноманітні читацькі об’єднання, краєзнавчий клуб «Зірки Одеси», клуб молодих поетів «Літературний сад», «Університет третього віку».
З 1996-го бібліотека першою в Україні започаткувала фестивалі української книги пам’яті Михайла Грушевського. Це свято української книги проводиться щорічно, у ньому беруть участь бібліотеки міста й області, літературознавці, письменники, книгорозповсюджувачі, діячі мистецтва і, звісно, читачі.
8 липня 1998 року постановою Кабінету Міністрів України бібліотеці було присвоєне ім’я Михайла Грушевського.
Бібліотека — обласний методичний і науковий центр. Для книгозбірень Одещини (692 сільські, 33 — ЦБС) тут розробляються методико-бібліографічні поради, покажчики, проводяться семінари, наради, тренінги, консультації, виїзди з наданням методичної і практичної допомоги, соціологічні та наукові дослідження.
Сьогодні ресурси бібліотеки складають понад 1,5 мільйона примірників, у тому числі 50 тисяч видань іноземними мовами, 30 тисяч рідких і цінних видань XVIII—XIX ст., 80 тисяч видань краєзнавчого характеру, 40 тисяч унікальних нотних видань. Щорічно бібліотеку відвідують понад 300 тисяч користувачів, яким видається близько 800 тисяч примірників документів. Склад і зміст фондів розкривають 22 каталоги і картотеки, які створені в традиційному карточному варіанті та електронній формі.
У 2009 році після впровадження дослідження «Публічні бібліотеки України як місце доступу громадян до інформаційних технологій та інтернету» почалася реалізація програми «Бібліоміст». У п’яти раундах конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг на основі безкоштовного доступу до інтернету» переможцями стали 62 книгозбірні Одещини. В ОУНБ ім. М. Грушевського було створено регіональний тренінговий навчальний центр із впровадження інноваційних інтернет-технологій у бібліотеках області, де пройшли навчання 220 хранителів книг.
Наш девіз на ювілейний, 2015-й, рік: «Бібліотека — територія єдності». Святкові заходи з нагоди 140-ліття пройдуть під гаслом «Бібліотека: щирий патріотизм — це служіння суспільству».
Нині ОУНБ ім. М. Грушевського (вул. Троїцька, 49/51) — це 8 комфортабельних читальних залів, 18 відділів, інтернет-центр, понад 20 власних баз даних, веб-сайт, 5 блогів, сторінки в соціальних мережах, Регіональний тренінговий центр, Центр європейської інформації, Регіональний центр правової інформації та 87 відповідальних, комунікабельних, ерудованих професіоналів, які щиро люблять свою професію і бібліотеку.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.004Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |