ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Позитивний сигнал для суспільства
06.06.2015 / Газета: Одесские известия / № 49(4759) / Тираж: 18937

Всі ми – майбутні пенсіонери, тому зміни в пенсійній системі України стосуються кожного громадянина. Пенсія – один із найважливіших чинників соціальної захищеності для людини, запорука стабільності в суспільстві, індикатор якості життя населення.

Фундамент пенсійної системи – справедливість у нарахуванні пенсій та со­лідарна відповідальність за поповнення Пенсійного фонду України.

Про особливості, перспективи та наслідки запровадження змін в українській пенсійній системі розповів начальник Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області Олександр БУРЯЧЕНКО.

– Олександре Євгеновичу! Поясніть нашим читачам, у чому суть змін, які відбуваються в пенсійній системі України?

– Пенсійна система України давно потребувала змін. Пенсійне законодавство регулювалося більш ніж 30 законодавчими актами. Наразі система пенсійного забезпечення буде діяти за одним законом. Проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій» зараз активно обговорюється серед громадян області.

Мета комплексної пенсійної реформи – вирішити триєдине завдання, яке виведе Пенсійний фонд України на новий рівень фінансової стабільності: позбутися невластивих Фонду виплат; припинити фінансування пільгових пенсій; запровадити накопичувальну систему.

Гідну пенсію можна буде забезпечити, маючи легальну заробітну плату, сплачуючи внески в накопичувальну систему, і, за бажанням, – у недержавне пенсійне страхування. Тобто українці зможуть отримувати пенсію не з одного джерела (солідарної системи – як раніше), а з трьох джерел.

– Що являє собою накопичувальна система?

– Суть такої системи полягає в тому, що частина обов’язкових внесків до пенсійної системи має накопичуватися у Накопичувальному фонді і обліковуватися на накопичувальних пенсійних рахунках громадян, які сплачуватимуть такі внески.

Якщо сказати максимально просто і зрозуміло – це персональний сейф громадянина, у який впродовж життя відкладаються певні кошти, а при виході на пенсію вони будуть отримані. Дуже важливо, що вони можуть перейти у спадок. Кошти, що обліковуватимуться на накопичувальних пенсійних рахунках громадян, будуть власністю цих громадян, і вони зможуть скористатися ними при досягненні пенсійного віку (або, у випадках передбачених законом, раніше цього терміну, наприклад у разі інвалідності).

Виплати з Накопичувального фонду будуть здійснюватися додатково до виплат із солідарної системи. Безпосереднє зберігання пенсійних активів здійснюватиме банківська установа – зберігач, яка буде нести відповідальність за їх зберігання та обслуговування.

Запровадження другого рівня системи пенсійного забезпечення – Накопичувальної системи пенсійного страхування планується з 1 січня 2017 року.

– Хто може долучатися до участі в накопичувальній системі?

– До участі у накопичувальній системі залучаються особи, яким на час її запровадження 1 січня 2017 року виповниться не більше 35 років. Передбачено можливість добровільної участі у накопичувальній системі також для осіб віком від 36 до 55 років.

– Який механізм дії накопичувальної системи?

– Ставка внеску до накопичувальної системи збільшується поступово на 1% щорічно, починаючи з 2% у 2017 році до 7% в 2022 і наступних роках. При цьому здійснюється перерозподіл пенсійних внесків між роботодавцем і застрахованою особою.

Таким чином навантаження на застраховану особу – платника внесків зросте поступово до 2022 року на 5%.

Навантаження на роботодавця щодо сплати внесків відповідно зменшується на 5%.

Докладнішу інформацію про все. що стосується пенсійного забезпечення громадян, можна знайти на веб-сайті Пенсійного фонду України.

– А як буде здійснюватися пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які не братимуть участі в накопичувальній системі?

– Слід зазначити, що ті застраховані особи, які не братимуть участі у накопичувальній системі (ті, що старші за 35 років, і ті, що не беруть добровільної участі в цій системі), також будуть сплачувати внесок, на 5% більший, оскільки цим законопроектом передбачено зменшення навантаження на роботодавця і посилення страхової відповідальності працівників, незалежно від участі застрахованих осіб у накопичувальній системі. Внески осіб, які не братимуть участі у накопичувальній системі, спрямовуються до Пенсійного фонду України для забезпечення виплат із солідарної системи.

– Яким чином будуть здійснюватися виплати із солідарної системи?

– Залежно від того, брала застрахована особа участь лише у солідарній системі, а чи в солідарній і накопичувальній системах, буде визначатися розмір виплат їй із солідарної системи. Розмір виплат із солідарної системи для учасників двох систем буде меншим, ніж для учасників винятково солідарної системи. Водночас учасники другого рівня пенсійного страхування одержуватимуть, крім солідарних пенсій, також і накопичені виплати із накопичувальної системи.

– Яким чином «пенсійники» інформують громадян про зміни?

– Інформаційно-роз’яснювальна робота – важлива складова діяльності управління. На всіх напрямах забезпечено комунікативні зв’язки з населенням. Проводиться конструктивний діалог влади і громадськості. Система роботи з населенням базується на принципах довіри, доступності, доброзичливості. Працюємо під гаслом – «Дійти до кожного!».

У 32 підвідомчих управліннях діють офіси «єдиного вікна», де відвідувачі отримують весь комплекс послуг від Пенсійного фонду. Вся необхідна інформація розміщена на інформаційних стендах. Керівники управлінь регулярно виступають на телебаченні та радіо. Раз на квартал керівництво управління проводить прес-конференції. Запроваджено щоквартальне проведення моніторингу громадської думки щодо оцінки роботи управління Пенсійного фонду в районі (місті).

З профспілками та організаціями роботодавців ми підписали угоду про співпрацю. Завдяки тісному співпробітництву всі питання вирішуються оперативно та конструктивно.

Форми роботи з населенням постійно вдосконалюються. В Білгороді-Дністровському діє «Школа пенсіонера». В Котовському, Мико­лаївському та Київському районах міста Одеси розміщено «скриньки громадської довіри». Проводяться прямі та гарячі телефонні лінії. Інформаційно-роз’яснювальні матеріали розміщуються в газеті «Одеські вісті», «Пенсійний кур’єр», «Вечерняя Одесса», «Податківець Одещини», «На пенсії», «Одеський вестник», «Одесская жизнь», «Чорноморські новини» та інших. Управління відкрите для всього нового та прогресивного, у тому числі до ефективного діалогу зі споживачами послуг. Для цього використовується професійний кадровий потенціал у межах чинного законодавства.

– Чи торкнеться оптимізація діяльності управління в умовах реформування!

– Внутрішня оптимізація – необоротний процес, який передбачає нові джерела фінансування пенсійної системи та запроваджує новітні технології для обслуговування пенсіонерів.

На сьогодні вже розпочато роботу зі створення єдиної централізованої системи призначення та виплати пенсії, в основі якої лежатиме електронна пенсійна справа. На практиці це означає, що візити до територіальних управлінь Фонду, гори паперових документів та черги залишаться в минулому. Оформляти і отримувати пенсію можна буде не виходячи з дому. Одещина завжди була екпериментальним майданчиком для запровадження новітніх технологій. В Одеській області вибрано чотири пілотні райони (Березівський, Кілійський, Котовський та Київський район у м. Одесі), на базі яких систему впроваджуватимуть у життя.

Впевнений, що спільними зусиллями ми зробимо все можливе для підвищення стандартів життя населення нашого регіону.

Автор: -


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту