ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ЕВАЛДАС ГУСТАС: «НАША ДОРОГА БУЛА СХОЖОЮ НА УКРАЇНСЬКУ»
11.06.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 45(21617) / Тираж: 8525

Засідання 16-ї Міжурядової українсько-литовської комісії з питань торговельно-економічного та науково-технічного співробітництва відбулося 2 червня в Одесі. Делегацію Литовської Республіки очолював міністр господарства Евалдас Густас (на знімку). Він люб’язно погодився відповісти на запитання «Чорноморських новин».

— Пане міністре, як литовський досвід може допомогти Україні на шляху європейської інтеграції?

— Цей шлях ми вже пройшли, десять років Литва є членом Європейського Союзу. Але до цього наша дорога була дуже схожою на дорогу українську. Спочатку ми з Євросоюзом також підписали угоду про асоціацію і тривалий час працювали, щоб відповідати критеріям ЄС.

Наш досвід, на мою думку, може бути дуже корисним для української сторони, зокрема щодо підготовки вступу до Євросоюзу. З яких питань ми координуємо свої дії і консультуємо українську сторону? Це дуже широкий спектр питань. Це економічні реформи, приватизація, митні питання, ветеринарія, фітосанітарія та багато інших. Ми сьогодні з вашими міністрами паном Абромавичусом та паном Пивоварським обговорювали двосторонні питання. Ми підтвердили готовність продовжувати нашу роботу на експертному рівні, на рівні консультацій, на рівні передачі нашого досвіду. Звичайно, не лише це. Дуже важливо, що ваш уряд твердо підтримує лінію євроінтеграції, і ми бачимо, що для вас це єдино правильний шлях. Відрадно, що договір про асоціацію підписано, хоча угода про зону вільної торгівлі між Євросоюзом та Україною вступить у силу лише з 1 січня наступного року. Ми думаємо, що втілення цього договору — це єдино правильний шлях, і ми говорили сьогодні з міністрами, що в жодному разі не можна зволікати, а треба здійснювати ці домовленості.

— Як ви оцінюєте нинішній стан двосторонньої торгівлі між Литвою та Україною?

— Ми підтвердили, що співпрацю у цій царині треба поглиблювати та розширювати. Потрібно, напевно, говорити про нові сфери торгівлі, про нові продукти, котрі цікаві для обох сторін, особливо — про товари високої доданої вартості. Це майбутнє. Всі повинні домовлятися, як знайти шляхи обміну товарами. За литовськими даними, товарообіг між нашими країнами перевищив 2014 року один мільярд євро, однак цього року він знизився на 19%. Це спричинила і геополітична ситуація, і падіння курсу валюти, і спад економіки. Ці чинники мають вплив. Тому нам потрібно більше працювати у цьому напрямку, і не лише державним відомствам, але й підприємцям, й особливо бізнесовим асоціаціям.

— А які питання обговорювались на сьогоднішній міжурядовій комісії з торговельно-економічної співпраці?

— Багато питань. Ця комісія сформована з представників багатьох відомств, але пріоритетними є транспортна сфера, енергетика, сільське господарство. Обговорювалися і питання охорони здоров’я, соціального забезпечення, культури, інформаційних систем, кібербезпеки тощо.

Якщо говорити про сферу транспорту, то питання номер один — це збільшення перевезень вантажів контейнерним потягом «Вікінг», від Чорного до Бал-тійського моря, це головне. Потрібно шукати шляхи збільшення обсягів перевезень для цього потяга. Приємно відзначити, що сьогодні підписано меморандум про співпрацю портів Одеси та Клайпеди. Це ще одна ланка перевезеннях вантажів між нашими країнами. Ми говорили про електрифікацію залізниць. Ми повідомили українську сторону, що у нас вже розпочали проект з електри-фікації залізниці до кордону з Білоруссю. Українська сторона сказала, що вона має наміри також, може, не так швидко, електрифікувати свою частину залізниці. Це дуже важливо для привабливості, для захисту довкілля. Говорилося і про розширення географії перевезень вантажів, тобто приєднання до проекту «Вікінг» Туреччини, Грузії і, можливо, Азербайджану. Слід відзначити, що Грузія вже підписала угоду про участь у цих перевезеннях.

Кажучи про сферу енергетики, варто виділити три головні частини. Перша — газ, постачання газом. Ми збудували термінал зрідженого газу, який уже діє, і говорили про можливість транспортування газу з цього терміналу в Україну. Звичайно треба вирішити питання транзиту через Білорусь, ми домовилися, що обидві сторони будуть над цим працювати. Друга сфера — це атомна енергетика. Ми закрили Ігналінську АЕС, яка щодо ядерної безпеки була аналогічною Чорнобильській АЕС. Ми можемо ділитися досвідом дотримання безпеки у ядерній енергетиці. Третя сфера — можливості транспортування електроенергії з України до Литви. Це лише наміри, і наші сторони працюватимуть над цим, вивчаючи можливості.

Обидві сторони зацікавлені також у співпраці в сільському господарстві, збільшенні товарообороту. Є що купувати у вас і є що купувати у нас. Ми переглянемо план розвитку наших відносин у сільському господарстві. Для продовження цих перемовини Київ відвідає наш міністр сільського господарства. Деякі наші підприємства візьмуть участь у спеціалізованих виставках у вашій столиці.

Ми допомагатимемо Україні інтегруватися з Євросоюзом у царині охорони здоров’я, йдеться як про вдосконалення законодавства, так і самої системи. Вперше на засіданні міжурядової комісії порушувалися питання кібернетичної безпеки, і є домовленості про обмін нашим досвідом у створенні кіберзахисних засобів та систем, про обмін даними. Це коротко про те, чого було досягнуто на сьогоднішньому форумі.

— Дякую. Й останнє: дуже легке запитання. Ваші враження про перебування в Одесі. Ви тут вперше?

— Я справді у вас вперше. В Україні, зокрема в столиці, бував декілька разів. Одного разу був у Львові. Це, власне, все, що я бачив в Україні. Одесу я ще не бачив, дуже сподіваюсь побачити завтра, адже ми відлітаємо завтра в обід. А моє враження з першого погляду — це зелене місто, це старе місто зі своєю історією і зі своїм шармом. Це видно одразу.

Автор: Розмовляв Володимир ГЕНИК.


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.010
Перейти на повну версію сайту