ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Проблеми підготовки фахівців для морської галузі
13.06.2015 / Газета: Одесские известия / № 52(4762) / Тираж: 18937

Територіальне управління Рахунко­вої палати по Одеській, Миколаївській та Херсонській областях провело аудит ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Міністерству освіти і науки України на підготовку кадрів для морської галузі вищими навчальними закладами Одеської області. Як показав аудит, Одеська національна морська академія, її структурні підрозділи та Одеський національний морський університет у 2013-2014 роках у цілому виконали головне завдання, передбачене паспортами відповідних бюджетних програм, – забезпечення підготовки висококваліфікованих фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями. Проте через недосконалість механізму визначення потреби у фахівцях Міністерством освіти і науки України державне замовлення на підготовку кадрів для морської галузі сформовано на підставі фактичних даних про виконання державного замовлення за минулий рік, а не згідно з реальною потребою вітчизняного ринку праці. Угоди на підготовку фахівців вищими навчальними закладами не укладалися. Як наслідок, спостерігається дисбаланс попиту і пропозиції фахівців морських спеціальностей на ринку праці південного регіону.

Так, щорічна потреба у фахівцях на ринку праці Одеської області для морської галузі України становить близько 15 відсотків від загальної кількості випускників морських спеціальностей, при цьому кількість підготовлених кадрів із кожним роком збільшується (2004 рік – 45,6 тис. фахівців; 2014 рік – 76,2 тис.). Решта 85 відсотків таких фахівців вимушені працевлаштовуватися самостійно, переважно до іноземних судноплавних компаній.

Мінекономрозвитку не розроблено Загальнодержавної цільової соціальної програми збереження та розвитку трудового потенціалу України, мета якої – забезпечення підтримання, відновлення і розвитку трудового потенціалу, відтворення кваліфікованої робочої сили та підвищення її конкурентоспроможності відповідно до сучасних потреб економічного і соціального розвитку. Отже, шляхи збереження і розвитку трудового потенціалу на сьогодні не визначені, питання повернення в Україну працівників-мігрантів не вирішено.

Аудит засвідчив: кошти загального фонду спрямовувалися на поточні видатки. Розвиток і вдосконалення матеріально-технічної бази ВНЗ відбувалися загалом за рахунок коштів спеціального фонду, що не давало можливості розвивати її в повному обсязі та підтримувати на належному рівні.

Через неналежне фінансове і матеріально-технічне забезпечення баз практики вищих навчальних закладів курсанти та студенти не мають можливості проходити практику з виходом у море для напрацювання відповідних мотогодин на власних морських суднах, оснащених сучасним обладнанням та приладами.

Колегія Рахункової палати надала відповідні рекомендації Міністерству освіти і науки України щодо врегулювання недоліків та проблемних питань морської галузі.

Автор: Марія ШАПОВАЛ


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту