ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ОДЕСІ – 600: СУДОВИЙ АСПЕКТ
27.06.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 49-50(21621-21622) / Тираж: 8525

Приморський райсуд Одеси зобов’язав міськраду винести на найближчу сесію питання відзначення 600-річчя зас-нування міста. Таке рішення суд ухвалив, задовольнивши позов групи громадських діячів на підставі експертної оцінки учених історичного факультету Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова, повідомив журналістам учасник судового процесу — адвокат Андрій Перов.

«Зобов’язати Одеську міську раду винести питання відзначення ювілейної дати — 600-річчя письмової згадки про місто Одесу, із збереженням святкування традиційного Дня міста Одеси 2 вересня, на розгляд найближчої сесії Одеської міської ради», — сказано в постанові суду від 11 червня 2015 року, на якому головувала суддя Тетяна Кравець.

Як повідомлялося раніше, правникам громадського об’єднання «Чорноморське козацьке з’єднання» та облорганізації партії «УДАР Віталія Кличка» довелося звернутися з позовом до Одеської міськради, щоб домогтися виконання керівництвом мерії постанови Верховної Ради — взяти на себе належні зобов’язання з відзначення 600-річчя міста.

Ювілей міста внесено парламентом до переліку дат, що відзначаються на державному рівні. В Одесь-кій облдержадміністрації відбувся «круглий стіл», за яким зібралися науковці, краєзнавці, громадські активісти, щоб обговорити питання відновлення історичної пам’яті. В Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького експонується виставка документів, в тому числі першодруків, пов’язаних з історією міста. 28—29 травня на базі кафедри історії України Одеської політехніки пройшла всеукраїнська наукова конференція «Кочубіїв-Хаджибей-Одеса», в якій взяли участь понад 50 вчених-істориків. Члени Національної спілки художників України Анатолій та Галина Кравченки і Сергій Савченко створили емблему святкування 600-літнього ювілею Одеси.

Нагадаємо, перша письмова згадка про Кочубіїв з’явилася в «Хроніках» Яна Длугоша польсько-литовської доби. Протягом історичного розвитку змінювалися назви цього населеного пункту, але він залишався важливим торговельно-портовим центром на Чорному морі. Захопивши місто-порт, турки перейменували його на Хаджибей, пізніше — на Ені-Дунья (Новий Світ), а наприкінці ХVIII століття він отримав теперішню назву — Одеса.

Дослідники встановили, що 19 травня 1415 року в древньому місті Снятині (нині — Івано-Франківська область) король Ягайло, який раніше сповідував православ’я, прийняв послів візантійського імператора та константинопольського пат-ріарха й вирішив послати з королівського порту Кочубіїв судна з зерном до столиці православного світу, що перебувала тоді у стані облоги з боку мусульманських військ. Хроніст назвав порт, звідки було відправлено допомогу, — Качубеїв. В українській транскрипції — Кочубіїв.

«Достовірність «Хронік» Длугоша ніхто досі не ставив під сумніву», — заявив модератор «круглого столу» в Одеській ОДА професор ОНУ ім. І.І. Мечникова Тарас Гончарук, який є автором монографії «Історія Ха-джибея (Одеси) 1415—1795».

Автор: Юрій КУРГАН


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту