![]() |
|
![]() |
![]() |
27 червня cповнилося 110 років повстанню на панцирнику «Потьомкін». У пам’ять про цю подію в Одесі відбулося кілька заходів.
Так, представники громадськості міста — члени ГО «Одесі—600» Віталій Безеда, Тарас Гончарук, Валерій Ліверинов, Віктор Мазураш, Мирослав Мисюк і Надія Содоль — поклали квіти до могил учасників повстання на Другому християнському кладовищі. Тут упокоївся перший провідник повстання Григорій Вакуленчук (1877—1905), його сподвижники Зіновій Фішков (1872—1956), Іларіон Шестидесятий (1880—1981). Деякі з них прожили довге життя і були почесними громадянами Одеси, як-от згаданий Іларіон Шестидесятий, а також Іван Личев (1881—1972) та Петро Алексєєв (1881—1943).
Після покладання квітів прозвучав захоплюючий виступ про повстання на «Потьомкіну» професора ОНУ ім. І.І. Мечникова Тараса Гончарука, який він підкріплював документами, розміщеними на спеціально виготовленому фотостенді, в тому числі з портретами Г. Вакуленчука, А. Матюшенка, О. Коваленка та отця Йони Атаманського. Заслуга останнього, що він не побоявся влади і відспівав Вакуленчука в портовій Миколаївській церкві (була нижче Потьомкінських сходів — тоді Приморських). Саме цій духовній особі громадськість зобов’язана тим, що бунтівливого предводителя поховали на цвинтарі. На жаль, жоден одеський телеканал не відгукнувся на запрошення побувати на пам’ятній події.
А напередодні, 24 червня, у Будинку вчених під час засідання наукової секції «Одесика» відбулися традиційні «Потьомкінські читання», присвячені повстанню на панцирнику, впливу революції 1905—1907 років на загальну ситуацію в Одесі та питанню туристичного виміру пам’яті про 1905-й у нашому місті. У них взяли участь члени об’єднання «ГУРТ» (гурток історії України ім. М. Слабченка), а також працівники відділу краєзнавства «Одесика» ОННБ ім. М. Горького. З доповідями виступили історики, які спеціалізуються на вивченні питань, пов’язаних з революційними подіями тієї далекої доби: Євген Джумига, Максим Кашкаєв та Станіслав Кінка.
Принагідно відзначимо, що у відділі краєзнавства «Одесика» національної книгозбірні демонструється книжково-ілюстративна виставка, присвячена цим пам’ятним подіям.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |