ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Відчиняйте, виші, двері!
09.07.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 53(21625) / Тираж: 8525

Завтра, 10 липня, в усіх українських вишах стартує прийом заяв та документів від абітурієнтів на денну форму навчання. Весь вступний процес, включно із зарахуванням контрактників, триватиме до 17 серпня. Передбачити кількість студентів-першокурсників нового навчального року на Одещині можна вже сьогодні, спираючись на результати нинішньої кампанії зовнішнього незалежного оцінювання. З його підсумками громадськість ознайомив Анатолій Анісімов, директор Одеського регіонального центру оцінювання якості освіти. Свою лепту внесли й експерти Комітету виборців України, які на кожному етапі відстежували перебіг екзаменування.

Підсумки цьогорічного тестування основної сесії зовнішнього незалежного оцінювання, яка закінчилася 26 червня, для абітурієнтів Одещини не такі вже й утішні. Кожен десятий учасник ЗНО з української мови і літератури не набрав навіть мінімального балу. Зате поприходили майже всі — 93%, або 16542 абітурієнти. Експерти кажуть: висока явка пов’язана з тим, що нинішнього року результати тестів з української мови і літератури зараховувалися випускникам і як державна підсумкова атестація з цих предметів, а також тестування було обов’язковим для вступу у вищі навчальні заклади. Експертні групи, які засідали при Одеському регіональному центрі оцінювання якості освіти і визначали порогові бали «склав/не склав», для мови і літератури обрали поріг в 22 бали з максимальних 104.

«Незважаючи на таке заниження вимог, 8,5% наших абітурієнтів не подолали і цей бар’єр у 22 бали. Якщо казати мовою чисел, це 1755 абітурієнтів з Одеської області. Вони не пройшли базовий рівень й участі в подальшій вступній кампанії вже не брали, тому що з української мови в сертифікаті в них стоїть «не склав»», — зазначив Анатолій Анісімов, директор регіонального центру оцінювання якості освіти.

Проте навіть і ті, хто провалив тести, атестат про повну середню освіту, за словами Анатолія Анісімова, все ж отримали. Щоправда, оцінки там — не позаздриш: одиниці, двійки, трійки.

Але були серед абітурієнтів і справжні розумники. П’ятеро наших земляків тест з української мови і літератури склали на 200 балів — двоє з Іллічівська і троє з Одеси.

Є уже дані про тестування з англійської мови. Проходили його 5286 абітурієнтів. З них 14% (755 школярів) не подолали мінімальний 13-бальний поріг. Водночас шестеро абітурієнтів набрали максимальних 200 балів.

Не кращі результати і з математики. Писали тести майже 8 тисяч абітурієнтів. 112 з них обрали поглиблений рівень. Максимальна кількість балів, які можна було отримати за тест, — 48, пороговим, тобто прохідним, комісія встановила 10 балів. «Десь 21,8% абітурієнтів Одещини не набрали необхідних балів, і те ж саме у них в атестаті — «не склав». Загалом близько 1700 абітурієнтів математику завалили», — зауважив директор ОРЦОЯО. Зате тих, хто з математики набрав аж 200 балів, най-більше з усіх предметів — 35 абітурієнтів. Географія широка — Одеса, Болград, Овідіополь, Білгород-Дністровський, Южне, Іллічівськ, Роздільнянський район... З цього експерти зробили висновок, що з викладанням математики в школах краще, ніж з викладанням рідної мови і літератури.

З інших предметів дані оприлюднять згодом. Поки що їх знають лише самі екзаменовані. Кожному з них на особисту поштову адресу їхньої інформаційної сторінки ще 3 липня мали надійти відповідні листи з результатами ЗНО з російської мови, біології, історії України, фізики, а також з німецької, французької та іспанської мов (додаткова сесія). У разі незгоди з отриманим результатом кожен мав право подати апеляційну заяву.

Підсумки додаткового тестування (його писали ті, хто не потрапив з поважної причини на основне, та студенти минулих років, які цього року хочуть отримати ще одну вищу освіту) також повідомлять пізніше. Все це — на спеціальному тематичному брифінгу для журналістів. Зважаючи, що останній іспит (з хімії) категорія абітурієнтів «додаткового тестування» писала 9 липня, результати узнаємо згодом.

Як уже мовилося, за перебігом ЗНО-2015 стежили активісти Одеської обласної організації Ко-мітету виборців України. Починаючи з 24 квітня вони відслідковували кожен етап екзаменувань — від встановлення наметів спостерігачів до відповідності паспортних даних кожного конкретного абітурієнта.

Експерти КВУ одразу зауважили позитивні зміни від цьогорічних нововведень. Одне з них — поєднання результатів тестів зовнішнього незалежного тестування з української мови й літератури з підсумковою державною атестацією. Це позначилося на кількості вчорашніх школярів, які поприходили на іспити. Розмежування тестів на базовий і поглиблений рівень знань надало абітурієнтам додаткової вмотивованості і відповідальності. Ті, хто обирав склад-ніший варіант, приходили на іспити в повному складі, легший (інакше кажучи, звичайний рівень) — багато хто проігнорував. Фіксували експерти КВУ і порушення. «Як і рані-ше, учасники тестування проносили до аудиторій мобільні телефони й інші технічні пристрої, з допомогою яких можна легко передавати інформацію», — сказала Анастасія Матвієнко, керівник аналітичного відділу КВУ.

«Відзначилися» й учасники додаткового тестування — абітурієнти минулих років і ті, хто зареєструвався на ЗНО задля отримання другої вищої освіти: замість них писати тести приходили хтось із рідних чи взагалі підставні особи. А все це, за словами Анатолія Анісімова, дуже погано! Не за горами вступна кампанія-2015, і саме несерйозність декого на тестуваннях позначиться на їхній подальшій долі — цього року студентами їм уже не стати. Для всіх же інших, сумлінних і слухняних, які тести склали на відповідну кількість балів, 10 липня стартує прийом заяв і документів на денну форму навчання.

Як повідомили аналітики КВУ, вступна кампанія цього року теж проходитиме з урахуванням суттєвих нововведень. Основними є три: новий підхід до обчислення конкурсного балу, до кожної зі складових якого будуть застосовані вагові коефіцієнти; автоматизована система надання рекомендацій до зарахування на місця державного замовлення, що має відбутися в один етап (замість торішніх трьох хвиль); запровадження пріоритетності (рейтигування) поданих заяв.

Про останнє детальніше. За словами Анастасії Матвієнко, як і раніше, вступники можуть подати для участі в конкурсному відборі заяву (заяви) в паперовій або в електронній формі не більше, ніж до п’яти вишів України та не більше, ніж три заяви у кожному з них. Важливою є конкретизація — йдеться саме про три заяви в одному ВНЗ, адже в минулі роки в умовах прийому була норма про заяви на три напрями підготовки (на три спеціальності). У великих навчальних закладах, які здійснюють підготовку фахівців за одним напрямом на різних факультетах (наприклад, у НТУ «Київський політехнічний університет» вступ на напрям «комп’ютерні науки» відбувався одночасно на чотирьох факультетах), реально давало можливість подання абітурієнтом більше, ніж трьох заяв. У 2015 році абітурієнт має можливість подати максимум 15 заяв: по три у п’ять вищих навчальних закладів.

Одне «але»: школярі завчасно повинні визначитися, в який саме ВНЗ хочуть вступити найбільше, а куди бажання йти вчитися майже нема. Відповідно, при поданні заяв кожному абітурієнту необхідно виставити пріоритет — від 1 до 15 (де 1 — це показник найбільшої пріоритетності заяви, 15 — найнижчої). Нововведення запрова-джено, щоб мотивувати абітурієнтів якомога швидше визначитися з місцем свого навчання, а також продемонструвати приймальній комісії пріоритети вступників. При цьому усунення трьох хвиль зарахування до вишу значно спрощує процес вступу. «Буде лише одне зарахування. Але якщо абітурієнта рекомендують для вступу у п’ять ВНЗ, куди він подавав заяви, його зарахують у той, який він обрав пріоритетним, тобто, поставив одиницю», — підкреслила Анастасія Матвієнко.

Пріоритетність, визначена вступником у заяві про участь у конкурсі, не може бути змінена протягом усієї вступної кампанії. Відтак, ідучи в приймальну комісію подавати документи, вступник уже має визначитися з усіма пріоритетами. Експерти сподіваються, що за такої форми зарахування вдасться уникнути великої кількості незаповнених бюджетних місць на непопулярних напрямках підготовки в деяких вишах. Відсоток недобору при таких новаціях, впевнені у КВУ, буде у рази меншим.

Автор: Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту