![]() |
|
![]() |
![]() |
У Березівському вищому професійному училищі Одеського національного політехнічного університету вже давно звикли до візитів іноземних гостей — як цілими делегаціями, так і по кілька осіб або й поодинці. Ми вже писали і про відвідини знаного в Україні та за її межами училища 50 учасників Міжнародного форуму інвестицій та інновацій, і про приїзди сюди професора Віденської дипломатичної академії Мелані Саллі (Австрія), і про щорічні зустрічі з слухачами Інституту підготовки іноземних громадян ОНПУ, і про кількаденне відря-дження професора Річарда Зінсера з університету Західний Мічиган (США), який вивчав професійно-технічну освіту України; про роботу з учнями й педагогами німецьких та австрійських експертів, про проведення різних міжнародних семінарів та майстер-класів за участю студентства із європейських країн, міжнародну виставкову діяльність.
Остання декада червня. У навчальному закладі розпочав свій 5-й сезон співпраці екс-президент Спілки кухарів Австрії, дипломований педагог, володар п’яти золотих та двох срібних медалей за перемоги у міжнародних фахових конкурсах, викладач Віденського гастрономічного коледжу Харальд Фаргель.
У весняний період пан Харальд працював в Англії, разом із своїми учнями був у Греції — й ось знову Україна, Одещина, Березівка. Дорогого гостя зустрічали березівським короваєм, вітальним словом та демонстрацією нової колекції «Джентельмени». Під час робочої вечері були остаточно обговорені всі деталі п’ятиденного навчально-практичного семінару за темою «Страви європейської еко-кухні з продуктів місцевого товаровиробника» та робочі моменти відкриття навчальної лабораторії з організації обслуговування для підготовки офіціантів «Віденський дворик».
А з понеділка розпочалися будні, що не повторюються, майстер-класи: теорія, практичні заняття, звикання учнів-першокурсників (яких було більшість у групі) до експерта і плідна робота надалі. Пан Фаргель отримував багато питань від учнів і педагогів (як під час теоретичних занять, так і під час практичної частини), і це його дуже радувало, а особливо — цікавість і розуміння в очах дітей.
Особливістю п’ятого сезону роботи в Березівському ВПУ Харальда Фаргеля стало те, що велася вона вже на новому рівні, ніж досі. Адже 10 лютого 2015 року міністр освіти і науки України підписав наказ №123 «Про проведення дослідно-експериментальної роботи на базі Березівського ВПУ ОНПУ», який став наслідком доповіді навчального закладу в грудні 2014-го в Національній академії педагогічних наук про 15-літній досвід інтеграції в європейський освітній простір. Йдеться про проведення дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня на тему «Система підготовки кваліфікованих робітників сфери послуг в умовах євро-інтеграційних процесів» на базі нашого навчального закладу на 2015—2017 роки та надання статусу експериментального професійно-технічного закладу всеукраїнського рівня. Цим наказом затверджено заявку на провадження роботи із зазначеної теми, склад творчої групи, яку очолює ректор ОНПУ, доктор технічних наук, професор Г.О. Оборський. І Харальд Фаргель став першим з іноземних експертів, хто розпочав роботу в рамках цього проекту.
Слід зазначити, що однією із складових програми є поглиблене вивчення іноземних мов з профе-сійним спрямуванням. Уже навіть першокурсники прекрасно розуміють, що для них важить у майбут-ньому самостійному житті та фаховому зростанні знання однієї або двох іноземних мов. Викладання мов з професійним спрямуванням ведеться німецькою або англійською (по 2 викладачі-перекладачі).
Під час семінару пана Фаргеля до училища приїхали Н.Г. Ничкало, доктор педагогічних наук, професор, дійсний член НАПН України (до речі, вона є науковим консультантом нашої дослідно-експериментальної роботи); В.О. Радкевич, директор Інституту професійно-технічної освіти НАПНУ, доктор педнаук, професор, член-кореспондент НАПНУ, Л.І. Шевчук, директор науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області, кандидат педнаук, доцент, лауреат Державної премії України в галузі освіти. Не так часто можна побачити в глибинці професіоналів такого високого статусу і рівня. Тим приємніше було почути схвальні відгуки гостей про наш навчальний заклад та його колектив.
Настав підсумковий день — відкриття навчальної лабораторії «Віденський дворик» та презентації страв за темою семінару авст-рійського експерта. Цій події передувала нелегка і копітка праця всього колективу: керівництва, майстрів виробничого навчання (столярів, зварників, малярів, кравців, кухарів, штукатурів, перукарів, водіїв), ви-кладачів, обслуговуючого персоналу, учнів. На території дворика, обрамленого фігурною металевою огорожею із ліхтарями, височать чотири оригінальні дерев’яні па-вільйони, обрамлені зверху і з боків тентами з парашутної тканини та красивими свагами із легкого напівпрозорого матеріалу. В кожній альтанці — стіл і стільці в білих чохлах із червоним бантом (кольори прапора Австрійської Республіки). Перед входом до центральної алеї — стилізована стрічка із кольорами прапорів двох держав, у глибині — підставка з прапорами України, Австрії, Євросоюзу, міста Березівки та Березівського району.
На цю подію до училища прибули ректор ОНПУ, дійсний член Академії інженерних наук України, професор Г.О. Оборський, керівництво району і міста, депутати обласної та районної рад, освітяни. Гості, за традицією, до визначеної години збираються в навчальній лабораторії «Віденське кафе», де можна випити мінеральної води, кави, чаю та скуштувати легкі австрійські закуски, приготовлені учнями — учасниками майстер-класу Хральда Фаргеля, і, звичайно ж, поспілкуватися.
Звучать мелодії Й. Штрауса та Й. Гайдна. Директор училища В.П. Шевченко вітає присутніх та представляє гостей і запрошених, а також австрійського експерта, дякує всім, хто доклав зусиль до створення нової навчальної лабораторії. Далі — демонстрація прекрасної «Європейської колекції» у супроводі мелодії «Європа» Театру мод училища, якою навесні вже дивували киян та зарубіжних учасників VI міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2015».
У своїх виступах представники Національної академії педагогічних наук України Н.Г. Ничкало та В.О. Радкевич, ректор ОНПУ Г.О. Оборський, голова райради О.А. Богоміл та в.о. голови райдержадміністрації
С.Д. Лоскутніков (випускник училища), депутат Одеської облради В.М. Задорожнюк (один із замовників робітничих кадрів) високо оцінили багато-річну роботу колективу Березівського ВПУ ОНПУ з інтеграції в європейський освітній простір, тісну і плідну співпрацю з європейськими інституціями та Одеським національним політехнічним університетом, популяризацію Березівщини в Україні та за її межами. А науковці з Києва щи-ро подякували ректорові ОНПУ Г.О. Оборському за справді партнерські, результативні та дружні взаємовідносини із училищем за принципом «Рівний — рівному».
У свою чергу, пан Фаргель ви-словив задоволення від співпраці з Березівським ВПУ, від усвідомлення того, що є і його частка у розбудові української профтехосвіти, в навчанні дітей європейським технологіям, в ознайомленні педаго-гів та учнів з інноваційними підходами в підготовці фахівців харчування…
Свято продовжується. Запрошені та представники колективу заходять до зали навчально-тренувального ресторанного комплексу «Відень—Берлін», де має відбутися презентація австрійських страв, приготовлених учнями та їхнім наставником паном Фаргелем.
У залі, де стиха лунають мелодії відомих австрійських композиторів, майбутні офіціанти розпочинають подачу страв: курчата по-віденськи з салатом із селери та картоплі, рибний крем-суп із кнедлями з сьомги із червоною ікрою та естрагоном; каре свинини тушковане з кмином (гарнір: полента, караме-лізований червоний буряк); сирний десерт з вишнями…
Після презентації гості поділилися враженнями.
Н.Г. Ничкало: «Березівське ВПУ — це унікальний навчальний заклад у структурі Одеського національного політехнічного університету. Тут панує дух творчості, любові, високого патріотизму і духовності... На мою думку, досвід цього інноваційного професійного навчального закладу заслуговує схвалення на загальнодержавному рівні».
В.О. Радкевич: «Велике захоплення і здивування від побаченого в училищі. Це свідчить про високий професійний рівень педколективу, який очолює В.П. Шевченко. Мене вразила система роботи закладу щодо розвитку міжнародної співпраці, адже вона уможливлює впровадження інноваційних виробничих і педагогічних технологій… Важливим у педагогічній діяльності колективу є відродження національних традицій — в оздобленні, пошитті одягу, приготуванні продуктів харчування. Надзвичайною є виховна складова — це і волонтерство, і позаурочна робота: гуртки, спорт тощо. Цей досвід заслуговує поширення в усіх професійно-технічних навчальних закладах України».
Григорій ШЕВЧЕНКО,
заступник директора з навчально-методичної роботи та міжнародних зв’язків Березівського ВПУ ОНПУ.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |