![]() |
|
![]() |
![]() |
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про громадські об’єднання», що набув чинності 01 січня 2013 року, громадське об’єднання – це добровільне об’єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних та інших інтересів.
За організаційно-правовою формою громадські об’єднання бувають громадською організацією – засновниками та членами (учасниками) якої є фізичні особи, або громадською спілкою – засновниками якої є юридичні особи приватного права, а членами (учасниками) можуть бути юридичні особи приватного права та фізичні особи.
Громадське об'єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу.
Ключовою відмінністю громадського об’єднання є його найменування, яке зазначається у його статутних документах та відображається у Реєстрі громадських об’єднань. Докладні вимоги щодо найменування громадських об’єднань встановлює Закон України «Про об’єднання громадян». В даному Законі визначено, що найменування громадського об’єднання складається із загальної та власної назв. У загальній назві зазначається організаційно-правова форма («громадська спілка» або «громадська організація»), у власній – безпосередньо назва. Окрім того, в Законі чітко визначено обмеження щодо найменування громадського об’єднання.
Легалізація (офіційне визнання) громадських об’єднань здійснюється шляхом їхньої реєстрації або повідомлення про заснування.
Створення громадського об’єднання умовно можна поділити на три етапи:
1. Проведення установчих зборів засновників.
Для створення нового громадського об'єднання мають бути щонайменше два засновники. Для громадської організації це фізичні особи, які досягли 18 років, а в разі заснування молодіжної та дитячої громадської організації – 14 років. Для громадської спілки – юридичні особи приватного права. На установчих зборах необхідно визначити: назву, організаційно-правову форму, керівні органи, місцезнаходження об'єднання, відповідальну за реєстрацію особу, а також затвердити статут.
2. Підготовка пакета документів. Це:
– протокол установчих зборів із переліком усіх присутніх;
– статут у двох примірниках;
– відомості про керівні органи та про особу, уповноважену здійснювати реєстраційні дії;
– реєстраційна картка на проведення державної реєстрації юридичної особи (Форма №1);
– заява про реєстрацію громадського об’єднання;
– для громадської спілки додатково подаються відомості про структуру власності засновників.
Документи потрібно подати до реєстраційної служби протягом 60 днів після установчих зборів. Заяву та документи підписує керівник або особа (особи), яка має право представляти громадське об'єднання для здійснення реєстраційних дій. Справжність підпису зазначеної особи на заяві про реєстрацію громадського об'єднання засвідчується нотаріально. При собі треба мати паспорт та електронну версію заяви. У населених пунктах, де немає нотаріуса, посвідчити справжність підпису може сільський голова (секретар сільради).
3. Подання документів до реєстраційної служби.
Реєстрація громадського об’єднання здійснюється безкоштовно протягом 7 робочих днів, без статусу юридичної особи – протягом 5 робочих днів.
Документи потрібно подавати до реєстраційних служб місцевих управлінь юстиції за місцем знаходження громадського об’єднання. Документи можна подати особисто (через канцелярію реєстраційної служби) або шляхом поштового надсилання.
Реєстраційна служба може ухвалити одне з чотирьох рішень:
– рішення про реєстрацію;
– про відмову в реєстрації;
– про направлення документів на доопрацювання;
– про залишення документів без розгляду по суті.
У разі реєстрації потрібно отримати три документи: виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; свідоцтво про реєстрацію громадського об’єднання; один примірник статуту з позначкою про реєстрацію.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.005Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |