ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
Нащо підпирати двері, якщо падає стеля?
22.08.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 65-66(21637-21638) / Тираж: 8525

На сесії обласної ради, що відбулася 12 серпня, зроблено чергові кроки у просуванні реформи децентралізації: повторно схвалено перспективний план об’єднаних громад, дано старт семи громадам, які готові піти на вибори 25 жовтня вже в новій якості. Про це у кризовому медіа-центрі розповіла керівник Офісу реформ в Одеській області Юлія Молодожон.

Утворено дві міські, одну селищну та чотири сільські об’єднані громади, які на місцевих виборах обиратимуть єдиний орган влади.

Cім новостворених гро-мад об’єднали населені пункти 38 рад (деталь-ніше про це див. у номері за 15 серпня).

Держава відповідно до законодавства здійснюватиме фінансову підтримку добровільного об’єднання територіальних громад сіл, селищ, міст шляхом надання коштів у вигляді субвенцій на формування відповідної інфраструктури згідно з планом соціально-економічного розвитку такої територіальної громади.

Нагадаємо, об’єднані відповідно до Закону України «Про добровільне об’єднання громад» та Перспективного плану громади отримають увесь спектр повноважень, що їх наразі мають міста обласного значення. Зокрема, це такі повноваження (відповідно до Концепції реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні від 01.04.2014 р.): житлово-комунальні послуги, благоустрій, утримання місцевих доріг, розвиток місцевої інфраструктури, освіта, охорона здоров’я, соціальний захист та допомога, розпорядження землями за межами населених пунктів, фізична культура, культура, забудова території, економічний розвиток громади, пасажирські перевезення в громаді, місцева міліція та пожежна охорона, адміністративні послуги.

Структурні підрозділи територіальних органів центральних органів виконавчої влади на рівні громади надаватимуть послуги із санітарно-епідеміологічного захисту, соціального захисту населення (виплата пенсій, субсидій, компенсацій, забезпечення надання пільг), казначейського обслуговування та реєстрації актів цивільного стану.

— На сьогодні, — сказала Юлія Молодожон, — згідно з перспективним планом на Одещині буде створено 30 територіальних громад, які виявили попереднє бажання змінити свою адміністративну конфігурацію. Це означає, найперше, суттєво скоротити адміністративні органи на місцях і створити на виборчій основі єдиний орган місцевого самоврядування, а відтак — отримати від держави нові повноваження і фінансові преференції.

Про це консультанти офісу реформ чимало розповідають людям під час виїзних семінарів у райони області. Однак ще й досі процес об’єднання громад (процес добровільний та усвідомлений) часто зустрічає сильний опір з боку нинішніх адміністрацій у районах та керівництва багатьох сільських рад. Вони поширюють чутки, ніби об’єднання громад призведе до зменшення їх фінансування, що у людей відбиратимуть землі та паї, що на лікарні та школи доведеться скидатися по-двірно, а не назбирають грошей — то й не буде ні лікарні, ні школи… Дехто прислухається до по-дібних нісенітниць, за якими часто стоїть елементарне небажання нинішніх посадовців втрачати зручні насиджені місця, а отже — і свій вплив на громаду через розподіл ресурсів.

Пручатися новому та прогресивному з їхнього боку — все одно, що підпирати ногою двері, коли вже падає на голову стеля.

Юлія Молодожон розповіла на брифінгу і про те, що вже з 1 січня 2016 року держава надасть новим громадам суттєві бюджетні преференції для їх зміцнення та подальшого розвитку. Зокрема, на місцях залишиться 60% від податку на доходи фізичних осіб та ще кілька зібраних податків, що дозволить найближчим часом збільшити місцеві бюджети як мінімум удвічі.

— Об’єднання громад — це прямий вихід на державний бюджет, — пояснила вона. — Наприклад, медичні та освітні субвенції безпосередньо надходитимуть із держбюджету в громади, минаючи обласний і районний рівні. Без затримок, напряму. Становище громад у цій ситуації буде прирівняне до статусу міст (обласних центрів).

Усі адміністративні послуги жителі громад також зможуть отримати на місці. Тепер для цього їм не треба буде їхати в районний чи обласний центри.

На початку 2016-го сім об’єднаних громад нашої області вже отримають спеціальну інфраструктурну субвенцію. Йдеться про 2—3 мільйони гривень, які зможуть ви-тратити на спорудження доріг та на облаштування адміністративних будівель, у яких розмістяться виконкоми новообраних громад та центри надання адміністративних послуг.

Якщо узагальнити картину, то на місцеві вибори восени цього року в Україні виходять 78 об’єднаних громад, які отримають нові органи місцевого самоврядування, а відтак набудуть нових повноважень. Попереду — Хмельниччина (23 об’єднані громади), за нею, з великим відривом, Дніпропетровська, Полтавська та Чернівецька області (по 10). Ми не плетемося у хвості, але й не дуже поспішаємо скористатися шансом. Часто амбіції заважають дійти згоди про об’єднання, а подекуди — й відверта байдужість до впрова-дження нового й прогресивного, за що варто хапатися обома руками. Можливо, що бракує роз’яснювальної роботи на місцях про важливість такого кроку, про його реальні вигоди.

Державний фонд регіонального розвитку, який у цьому році передбачає 3 мільярди гривень з держбюджету на регіональні інфраструктурні проекти, в 2016-у буде орієнтований на роботу винятково з об’єднаними територіальними громадами. Державний фонд енергоефективності, який передбачається створити, також буде орієнтований в основному на

об’єднані громади. Об’єднаним громадам, що надзвичайно важливо, держава передасть право розпоряджатися землею, поза межами населених пунктів, а це, безумовно, стане додатковим ресурсом для підвищення ефективності їх функціонування.

Кого цікавить тема об’єднання територіальних громад — шукайте потрібну інформацію та детальні роз’яснення на сторінці Одеського офісу реформ офіційного сайта облдержадміністрації: http://oda.odessa.gov.ua. Подаємо також адресу та контакти Офісу реформ з питань децентралізації: 65032, м. Одеса, проспект Шевченка, 4, е-mail: ofisoda2015@ukr.net. Директор — Юлія Борисівна Молодожон (к. 541); консультанти — к. 560, тел. 718-95-23.

Цікавтеся, обговорюйте, порівнюйте, не залишайтеся байдужими.

Автор: Ніна ЗАЛЕВСЬКА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.005
Перейти на повну версію сайту