![]() |
|
![]() |
![]() |
26—28 серпня в Одесі відбувся V форум української молоді діаспори «Одеса 2015», організований Світовим конгресом українських молодіжних організацій (СКУМО). Морська столиця України стала наступним містом, яке після Києва, Львова, Івано-Франківська й Тернополя гостинно відчинило двері українцям із 30 країн світу. Для урочистостей, що включали також насичену концертну програму, була надана най-престижніша сцена Одеської опери. Захід підтримали представники духовенства, депутати Верховної Ради, а також Європарламенту, зокрема Урмас Пает (Естонія).
У програмі форуму: звіт президента Світового конгресу українських молодіжних організацій Миро-слава Гочака, підписання меморандуму про співпрацю між СКУМО та Міністерством інформаційної по-літики України, флеш-моб у центрі міста, тематичні сесії та панельні дискусії щодо просування позитивного іміджу України у світовому медіа-просторі та лобіюванні її економічних інтересів на міжнародному рівні.
Україна має одну із найбільших діаспор у світі — близько 20 мільйонів, третину якої складає молодь. Це великий потенціал народної дипломатії.
За останній час визріло кілька напрямків діяльності українських світових молодіжних організацій, про які йшлося у виступі одного із лідерів молодіжного діаспорного руху, вже згаданого Мирослава Гочака. «Починаючи з 2011 року українська молодь діаспори вирішила проводити свої річні збори в Україні. Щодо призначення Одеси наступним містом зустрічі були певні сумніви, але цього не мало бути, бо Одеса є справжнім українським містом, — заявив промовець. — Українська молодь діаспори з 2014 року працює в трьох напрямках: «lobby ua», «економічна революція» та «українська медіа-платформа». Не існує окремо діаспори України — ми єдине ціле, й маємо усі разом консолідувати сили, щоб підняти нашу культуру й економіку. Нині за кордоном ми є найбільшими лобістами українських національних інтересів. Ми боремося за демократичну Україну, яка поділяла б європейські цінності у своєму прагненні до європейської інтеграції…»
Мирослав Гочак також конкретизував кожен із названих напрямків. Нині уряди західних країн спраглі думки української діаспори щодо України, представники якої без проблем вхожі у вищі коридори влади. Народній дипломатії довіряють навіть більше, ніж офіційним чинникам. Важливо, щоб Україна сповна використовувала потенціал діаспори в лобіюванні своїх національних інтересів. Цього, на жаль, не спостерігається. До того, що відбувається в Україні, діаспора ставиться досить критично, хоча в останній час ситуація кардинально змінилася.
Члени СКУМО беруть активну участь у виборчих кампаніях в Україні, зокрема під час минулорічних позачергових парламентських виборів конгрес направив в Україну більше сотні спостерігачів.
Щодо економічного поступу, то молодіжні організації працюють у напрямку створення бізнес-клубів та торгово-промислових палат, перш за все у Європі, які інвестували б капітал в Україну. Представники кількох подібних установ були запрошені на форум — Тарас Якубовський із Чехії та Михайло Петруняк, президент Іспано-української торгово-промислової палати.
Учасників форуму привітав учений, економіст із світовим ім’ям Богдан Гаврилишин (його зал вітав і проводжав стоячи). «Я найстарший серед молоді, — пожартував гість. — Україна має великий потенціал, але сьогодні вона у важкому стані, і її потрібно так трансформувати, щоб вона була ефективною країною у сенсі повної полі-тичної свободи, економічного добробуту для всього населення. Мають бути соціальна справедливість і співжиття з природою, а не експлуатація, руйнація і засмічення».
Один з найвагоміших проектів — інформаційний. СКУМО планує працювати у двох напрямках: поширенні правдивої інформації про Україну у світі, а в самій Україні — про життя українців у діаспорі. На меті — заснування українських корпунктів та медіа-центрів у світі, а також інформаційного агентства та видання журналу «Світове українство». А ще серед найближчих планів СКУМО — створення українських молодіжних організацій у Португалії, Іспанії та Литві.
Форум показав готовність молодіжного українства діаспори до захисту та розбудови України як держави. Важливо також, щоб була зустрічна хвиля з самої України. Серед інших тем цього міжнародного зібрання — координація дій волонтерського руху в Україні щодо надання гуманітарної допомоги за підтримки діаспори, яку наша держава, на жаль, використовує не сповна. Останнім часом завдяки СКУМО була надана подібна вагома допомога з Угорщини.
Українська громада у світі дуже залежна від України. Про це йшлося у виступах генерального секретаря Світового конгресу українців і голови Союзу українських організацій Австралії Стефана Романіва та ке-рівника міжфракційного об’єднання у Верховній Раді «Світове українство» Івана Крулька. Останній розповів про плани щодо розробки нового закону про молодь в Україні, який поширить преференції не лише для молодих громадян нашої держави, а й усієї української молоді закордоння. Подібні можливості нині вже відкриті для молоді Литви. Іван Крулько поділився також своїми враженнями від перебування в Одесі: «Як народний депутат сьогодні я прийшов на сесію Одеської міськради, але сесія не відбулася, і знаєте чому? Бо не було кворуму, адже мало розглядатися питання визнання Росії агресором щодо України. Боротьба за Україну триває не лише на Донбасі, а й у тилу і в кожному куточку світу».
Серед негативів цьогорічного одеського форуму молодіжних організацій діаспори, на мою думку, недостатня медіа-підтримка, навіть з боку підконтрольних державі ЗМІ.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.006Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |