ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
“УКРАЇНА БУЛА, Є І БУДЕ МОРСЬКОЮ ДЕРЖАВОЮ”
16.09.2015 / Газета: Флот України / № 37(1611) / Тираж: 1000

Командувач Військово-Морських Сил Збройних Сил України віце-адмірал Сергій Гайдук провів зустріч з курсантами факультету Військово-Морських Сил Одеської національної морської академії (ОНМА), відділення військової підготовки Морехідного коледжу технічного флоту ОНМА та ліцеїстами Військово-морського ліцею. Командувач національного флоту від імені міністра оборони України вручив нагрудні знаки викладачам, курсантам, серед яких і учасники антитерористичної операції.

ПРО ЖИТТЄВИЙ ВИБІР І ПЕРСПЕКТИВИ ФЛОТСЬКИХ ВНЗ

На початку зустрічі, віце-адмірал Сергій Гайдук підняв неприємні для багатьох теми. Зокрема, йшлося про те, що військовослужбовці контрактної служби, у тому числі і минулого набору, мають певні проблеми з навчанням. Ряд військовослужбовців навіть відраховано з факультету Військово-Морських Сил і направлені для подальшого проходження служби у війська.

– Ви повинні розуміти, що у житті чимало труднощів і проблем. Не робіть крок назад. Допомагайте один одному, підставляйте плече, підтримувати один одного дуже важливо. Наші ряди не повинні залишати кращі військовослужбовці, кращі бійці, які брали участь у антитерористичній операції. Це вибір на все ваше подальше життя. Ви повинні розуміти, що для відродження військово-морської освітянської діяльності робиться дуже багато. Ми змінили державне замовлення на підготовку наших спеціалістів. І ми щорічно будемо його нарощувати. Кожен з присутніх має відчувати разом з нами відповідальність за майбутнє Військово-Морських Сил ЗС України, – сказав віце-адмірал Сергій Гайдук.

Також командувач флоту зауважив, що неймовірні зусилля докладаються, для того, щоб флот рухався саме “Повний вперед”. Він наголосив, що на флоті завжди був екіпажний підхід до справи. Один на флоті – це не воїн. Флот воює екіпажами, колективами.

– У квітні місяці минулого року ми почали з трьох з половиною тисяч військовослужбовців, а зараз майже стільки ж лише у зоні АТО виконують завдання. Так, ми втрачаємо наших бійців, так, вони отримують поранення, але три тисячі військовослужбовців, які виконують там завдання, роблять це і для того, щоб ви могли тут навчатися, отримати освіту. Я вам просто приведу приклад. Один з перших загиблих, старшина морської піхоти Артем Корнєв, якому у вересні 2014 року було запропоновано убути до США на навчання до старшинського коледжу сказав: “Ми переможемо, а вже тоді я піду навчатися”. На жаль, він загинув, але це приклад суспільної, цивільної і громадянської відповідальності нашого з вами побратима, справжнього громадянина України. Він навіки залишиться з нами.

Крім того, віце-адмірал Сергій Гайдук запевнив, що зараз проводиться перспективна розмову з керівництвом міста, щоб відкрити пам’ятник-меморіал морякам, котрі загинули в зоні антитерористичної операції.

Зараз на погодженні знаходиться постанова Кабміну України щодо створення замість факультету Військово-Морських Сил – військово-морського інституту. Також командувач національного флоту повідомив, що у 2018 році буде відроджено військово-морську академію.

ПРО КІЛЬКІСТЬ ТА ЯКІСТЬ

Під час виступу зупинився командувач ВМС і на тому, що проводиться велика робота в тому числі й щодо обґрунтування кількісного і якісного складу ВМС ЗС України. У цьому напрямку одне з посилань – повернення до України, як морської держави.

– Ви маєте чітко розуміти дві позиції. Російська Федерація робить все можливе, для того, щоб Україна втратила доступ до моря і перестала бути морською державою. Ми їм це зробити не дамо однозначно. Україна була, є і буде морською державою. Ще я хотів би звернути увагу на те, що стосується довжини ділянок державного кордону, економічних питань та транспортної інфраструктури України, це однозначно повинно бути захищеним. А захищати можуть тільки Військово-Морські Сили ЗС України.

ПРО НОВУ ДОКТРИНУ

В доктринах протягом 23 років не вказувався противник. За словами віце-адмірала Сергія Гайдука, зараз там чітко вказано, що противником є Російська Федерація. В тому числі, там прописано, яким чином буде звільнено окуповані території Донецької та Луганської областей і повернено АР Крим. Ми зараз працюємо з міністерством інфраструктури над питанням морської доктрини. Це теж стратегічний для держави документ, який потребує чіткого визначення напрямків, куди ми рухаємося і як, а також питання суднобудівної галузі. ВМС розглядається не як суто окремий об’єкт, а через призму суднобудівної галузі держави, судноремонтної, високих технологій, воєнної науки, цивільної науки, приладобудування, машинобудування, металургії і таке інше.

Найважливішим документом, над яким зараз працює керівництво з організаційною групою командувач флоту назвав «Державну цільову оборонну програму розвитку озброєння та військової техніки до 2020 року». Цей документ дозволить реалізувати підходи, що стосуються перспектив флоту.

18 мільярдів гривень буде вкладено для того, щоб Військово-Морські Сили набули того образу, якого ми хочемо досягнути до кінця 2020 року.

ПРО МІЖНАРОДНІ НАВЧАННЯ

На сьогодні головне завдання національних ВМС – це взаємосумісність. Мовна взаємосумісність є надзвичайно важливою. Розглядається участь фрегата “Гетьман Сагайдачний” в 2016 році у операції “Активні зусилля”.

– Англійську мову вивчатимуть всі, від командувача до ліцеїста. Крок за кроком ми переходитимемо на документальні стандарти НАТО. Вже зараз всі навчання, які проводяться – здійснюються за стандартами НАТО. Ніхто не вірив, що ми проведено навчання “Сі Бриз” по всім чотирьом компонентам воєнної діяльності ВМС ЗС України. Це корабельна складова, сухопутна, авіаційна і ми спустилися під воду, – відзначив віце-адмірал Сергій Гайдук. – Ми рухаємось вперед. В 2016 році в нас не буде військово-морських баз. В нас буде два морських райони. Є цілий ряд скептиків, стосовно Азовського моря, на яке ми дивимось дуже прагматично, і в наших планах до 2020 року заплановано дислокацію сил в Азовському морі. Там ми матимемо чотири підрозділи. А трохи згодом замість військ берегової оборони в нас буде класична морська піхота.

ПРО ТЕХНІКУ ТА ОЗБРОЄННЯ

Віце-адмірал Сергій Гайдук підсумував, що до кінця 2020 року ми повинні побачити новий образ ВМС ЗС України.

– Це, якщо говорити коротко, 66 кораблів і суден забезпечення, 31 літальний апарат, модернізовані війська берегової оборони, потужні артилерійські підрозділи, морська піхота, інші частини забезпечення, – зауважив командувач ВМС. – Слід зазначити, що ми зараз працюємо у напрямку продовження роботи по корабельному береговому ракетному комплексу “Нептун”, з дальністю ураження цілей до 280 км по морським цілям і 320 км по береговим цілям. Я вам скажу відверто, що це дуже серйозний фактор стримування. Зараз ми маємо бригаду морської піхоти, в якій є п’ять батальйонів і бригадна артилерійська група, яку ми будемо ще підсилювати. За рік ми зробили більше, ніж за десятки років, коли дислокувалися у Криму. Не випускатимемо ми і ту складову, яка називається “підводні сили”. Зараз в «Державній цільовій програмі розвитку озброєння і військової техніки до 2020 року» передбачено закупівлю двох сучасних малих підводних човнів. Цей клас підводників ми будемо зберігати і розвивати. Також ми будемо відроджувати мобільні берегові ракетні комплекси, які будуть взаємосумісні з корабельними, тобто приведемо їх до одного стандарту.

ПРО МОРСЬКУ АВІАЦІЮ ТА НОВІ КОРАБЛІ

Говорячи про морську авіацію, віце-адмірал Сергій Гайдук запевнив, що виводиться парк застарілих Б-12 пошуково-рятувальних протичовнових. Натомість до складу ВМС вводиться новітній парк універсальних патрульних транспортних літаків класу «Антонов». Командувач флоту повідомив про домовленість з київським підприємством «Антонова», де є готові зразки цих літальних апаратів, які буде включено у склад ВМС ЗС України. Цікаво те, що вперше базові цільові патрульні літаки будуть носіями ракетної зброї.

Віце-адмірал Сергій Гайдук підкреслив, що на сьогодні підсилюються ударні можливості морської авіації, тобто крім протичовнових, пошуково-рятувальних, транспортних літаків, ВМС поповнять ударні вертольоти, які зможуть здійснити підтримку як корабельних сил, так і сил на приморському напрямку з нанесенням ураження системами некерованої зброї.

Насамкінець зустрічі командувач ВМС поінформував військових моряків про те, що зараз закладено багатоцільові корвети класу «Володимир Великий», яких до кінця 2020 року на флоті має бути вже три.

– «Володимир Великий» – це у перспективі основний корабель і обличчя ВМС ЗС України. Слід зазначити, що Прем’єр-міністр України наголосив про продовження розвитку цієї програми. Вже зараз у Миколаєві проводяться дуже серйозні консультації з виробниками. Якщо подивитися, то кооперація при будівництві одного корвету складає близько 200 підприємств. Можна констатувати той факт, що готовність корвету на сьогодні складає 40 відсотків і робота надалі йде дуже потужно, – зазначив Сергій Гайдук, зауваживши, що буде побудовано три ракетних катери класу “Лань”, котрі є носіями крилатої ракетної зброї. Все буде побудовано на українських підприємствах. До кінця року ВМС поповнять два катери класу «Гюрза», будівництво яких завершується на заводі «Ленінська кузня». Екіпажі даних катерів, за словами командувача флоту, вже знаходяться на підприємстві, де вивчають технічну та спеціальну документацію, беруть участь у вивченні обладнання. На листопад-грудень заплановані державні випробування, як у прісній, так і в морській водоймі. На цій же базі з 2016 року починається будівництво катерів класу «Кентавр», особливістю яких є те, що по кормі в нього реактивні системи залпового вогню, для обробки ділянки узбережжя. Катер здатний взяти на борт 36 морських піхотинців і рухатися зі швидкістю 35 вузлів.

ПРО КРЕЙСЕР “УКРАЇНА” ТА БЕЗПІЛОТНИКИ

За словами віце-адмірала Сергія Гайдука, крейсер «Україна» модернізуватися не буде – «це відламаний від держави кусень, він буде реалізований, а кошти з реалізації підуть на будівництво нових кораблів і катерів».

Командувач ВМС пояснив дане рішення тим, що реально на крейсері 80 % озброєння – російське, тобто він проектувався під зразки навігаційного обладнання та стрілецького озброєння, які в Україні не виробляються. Крім того, щоб забезпечити розгортання діяльності ракетного крейсеру необхідно 3-4 кораблі класу фрегат чи есмінець. І плюс дислокація і базування.

Віце-адмірал Сергій Гайдук запевнив, що у 2017 році у склад 10 морської авіаційної бригади планується включити ланку безпілотних літальних апаратів, які будуть здатні на сучасному рівні транслювати інформацію в режимі онлайн цілодобово. В органах управління передбачаємо штатні місця для людей, які займатимуться суто БПЛА.

ПРО СКОРОЧЕННЯ

Крім того, віце-адмірал Сергій Гайдук запевнив, що найближчим часом скорочення точно не буде, а буде тільки нарощення.

– Ми маємо у війську 250 тисяч особового складу. Ми порівняли два кораблі-учасників цьогорічних навчань «Сі бриз», які стояли поруч – корабель-господар “Гетьман Сагайдачний” і корабель-гість ВМС США «Дональд Кук». Різниця у водотоннажності відрізняється у два рази, але на «Гетьману Сагайдачному» екіпаж трішечки менший. «Дональд Кук» – корабель четвертого покоління. Виникає питання щодо аналогової побудови, відсутності автоматизації, яка заміняється кількістю особового складу екіпажу. Тому я розглядаю скорочення тільки через одну призму – це модернізація озброєння і військової техніки, автоматизація процесу, що дасть змогу виключити з нього особовий склад. Це може бути єдиною умовою скорочення чи модернізації кількісного показника екіпажу, військової частини і таке інше. Нам потрібно кількість перетворити в якість, — додав віце-адмірал Сергій Гайдук.

Автор: Леонід МАТЮХІН


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.007
Перейти на повну версію сайту