ІА «Контекст Причорномор'я»
Одеса  >  Моніторинги
ПЕРЕПРОДАНІ МЕДИКАМЕНТИ
19.09.2015 / Газета: Чорноморські новини / № 75(21647) / Тираж: 8525

Завдячуючи вольовому рішенню Одеської облдержадміністрації та активній роботі громадської організації «Пацієнти України», цими днями в обласній клінічній лікарні були оприлюднені списки ліків, які пацієнти можуть отримувати безкоштовно, адже придбані вони за гроші з державного й місцевого бюджетів. Цій події було присвячено брифінг голови ОДА Міхеіла Саакашвілі, його радника з питань соціального захисту та охорони здоров’я Марії Гайдар та голови правління ГО «Пацієнти України» Дмитра Шерембея.

— Всі пацієнти знають: у яку лікарню не зайди — ліків нема, але їх можна купити в аптеці при закладі, де вони ще дорожчі, ніж у місті. Є пряма залежність від лікарів, є фармацевтична мафія — це не секрет. Ці фармацевтичні групи контролює МОЗ. Більше 50 мільярдів гривень в Україні витрачається на охорону здоров’я. Всі ці гроші повинні трансформуватися в безкоштовні послуги і ліки для українців. Але пацієнт не отримує ні одного, ні другого, — підкреслив Міхеіл Саакашвілі. — Відсьогодні ви, ваші близькі, рідні, друзі будете знати, які ліки можете отримати від держави у вашій лікарні. Ми сподіваємося, що всі міста України повторять наш досвід. І всі пацієнти України будуть у таких же чесних відносинах з державою, як в Одеській області.

— Це той самий випадок, коли корупція вбиває, і така відкрита інформація — це перший крок до того, щоб пацієнти дізналися, де можна отримати ліки безкоштовно, і до того, щоб ті люди, які приймають рішення про закупівлю медикаментів, знали, що цю інформацію можна перевірити, — сказала Марія Гайдар.

Кожен медичний заклад області мусить щодня вести відкритий облік безоплатних ліків, закуплених за бюджетні гроші. Розміщуватимуть такі списки у прийомних відділеннях і поряд з реєстраційними віконцями. Якщо лікар не призначає потрібного для лікування препарату, який, згідно зі списками, є на складі, то мусить у письмовій формі вказати причину відмови.

Дуже скоро списки безплатних ліків будуть доступні в електронному варіанті на сайті liky.odesa.ua.

— Завдяки першим кардинальним крокам змін у медичній галузі обласна влада сподівається боротися з практикою перепродажу препаратів пацієнтам у той час, коли вони повинні отримувати їх безкоштовно, — наголосив Дмитро Шерембей.

Для прикладу представникам місцевих засобів масової інформації показали силу-силенну щойно завезених до обласної лікарні медикаментів, які за призначенням належить роздати пацієнтам, які там лікуються, безоплатно.

Правду кажучи, вже нікому нема віри. Я особисто не здивуюся, якщо скоро випливе на люди новина, що хворим виписуватимуть винятково ті ліки, які є в аптеках, а безоплатні (перераховані, підзвітні) так і лежатимуть на складах. Вкрай потрібна електронна консультаційна служба, яка, на прохання пацієнтів (телефоном, скапом, у будь-якому іншому вигляді) перевіряла б доцільність призначених препаратів. Хто не стикався із ситуацією, коли дільничний лікар виписував одне, а в лікарні давали вже зовсім інший список медикаментів, а то й коригували його мало не щодня. Так клумаки не використаних препаратів із року в рік забивають наші шухляди, бо назад їх не прийме жодна аптека. Необхідно зміцнювати і внутрішню дисципліну в наших лікарнях. Хіба мало медсестер ловилося на тому, що, заправляючи крапельниці, забирали найдорожчі ампули з торбин пацієнтів, передаючи їх на перепродаж до аптек? Ще й досі практикуються скерування пацієнтів із рецептами до вказаних лікарем аптек. І ми слухняно йдемо туди, куди нас послано.

Давно пора комерційні аптечні заклади, які повідкривали при державних лікарнях, також зробити державними, адже сьогодні вони належать якщо не місцевим чиновникам від медицини, зрозуміло, що оформлені на підставних осіб, то керівництву самих лікарень. Зрозуміло, також не напряму. А комерційним аптекам вистачить роботи і при приватних поліклініках та лікарнях, яких у нас також предостатньо.

Необхідно встановити дуже суворий контроль за роботою медиків, допоки вони не навчаться дбати про свою репутацію і не почнуть нарешті боятися втратити роботу.

На все потрібна політична воля. І нехай як там їй не опирається давно й гарно змащений корупцією та здирництвом механізм нашої системи охорони здоров’я, його необхідно зупинити. Перші кроки з відкритою інформацією про безоплатні ліки — це перша палка йому в колесо.

Автор: Ніна ЗАЛЕВСЬКА


© 2005—2025 Інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я»
© 2005—2025 S&A design team / 0.006
Перейти на повну версію сайту