![]() |
|
![]() |
![]() |
Цими днями в Одесі голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Савчук підписав меморандуми про співпрацю з Одеською облдержадміністрацією та Одеською облрадою у сфері енергоефективності житлових будинків. Це відбулося під час засідання обласної комісії з питань підвищення енергоефективності та використання відновлюваних джерел енергії за участю першого заступника голови ОДА Володимира Жмака та голови облради Михайла Шмушковича. Йдеться про різнопланові заходи підвищення енергоефективності житлових будинків: заміна опалювальних котлів і вікон, утеплення дахів і фасадів, встановлення теплолічильників, а також про здешевлення кредитів на ці витратні покупки та роботи.
Відповідно до підписаного документа, обласна державна адміністрація зобов’язується розробити регіональну програму відшкодування частини відсотків за «теплими» кредитами. Виконання меморандуму передбачає внесення змін до обласного бюджету вже у 2015 році в частині спрямування коштів на погашення відсоткової ставки на енергоефективні заходи у житлових будинках в обсязі не менше 200 тисяч гривень. І не менше ніж по мільйону гривень в наступні роки, допоки триватиме реалізація великого інфраструктурного проекту масштабного утеплення по всій країні.
— Всім відомо, що агентство ще навесні цього року почало співпрацювати з місцевими органами влади в напрямку розробки регіональних програм відшкодування відсотків за кредитами на енергоефективні заходи. Вже працюють 34 програми. Черга — за Одещиною, — зауважив Сергій Савчук.
Простіше кажучи, нам, на півдні, не так холодно взимку, як мешканцям інших областей, тож чомусь не поспішаємо скористатися нагодою вигідно утеплитися. Однак дубіти від холоду також не хочемо, а тому питання ефективного споживання енергоресурсів, зокрема у житлових будинках, чим ближче до зими, стає дедалі актуальні-шим. Тим більше, що маємо великий потенціал впровадження енергоефективних технологій та використання відновлюваних джерел енергії.
До слова, зразковим регіоном, де населення найактивніше долучається до заходів з енергозбереження та бере «теплі» кредити, є Львівщина. Успішність, за словами пана Савчука, пояснюється тим, що в області добре діє регіональна програма з відшкодування відсотків за кредитами на утеплення. Такий досвід потрібно поширювати і переймати. У тому числі й нам. Важливо, щоб підписаний меморандум став не просто документом, а поштовхом до прийняття регіональних та місцевих програм.
Скористатися такою послугою можуть не тільки фізичні особи, а й об’єднані власники багатоквартирних будинків.
Михайло Шмушкович акцентував увагу на тому, що кожного року з обласного бюджету виділяються сотні мільйонів гривень на опалення закладів соціальної сфери. Це, уточнив, обходиться мало не в такі гроші, які нам украй потрібні на ремонт доріг, і на що ми ніяк не зберемо. Та часто виявляється, що виділені на тепло суми, як то кажуть, «вилітають у кватирку» або ж йдуть на опалення дахів і підвалів.
Голова обласної ради навів за приклад проведення перевірки-аудиту двохсот медичних закладів на Дніпропетровщині, що дозволило зекономити понад 10% бюджетних грошей. Ми також проводитимемо відповідні роботи. Так, було презентовано регіональний проект «Енергетичний моніторинг Одеської області» (зробив це депутат обласної ради Петро Обухов), який передбачає створення бази даних на всі соціальні об’єкти. Їх найближчим часом буде обліковано не менш ніж шість тисяч. Проектом уже зацікавилися «Укрпошта», Одеська залізниця та «Ощадбанк». Детальна анкета по кожному об’єкту враховує немалий перелік факторів: від товщини стін до типу радіаторів і стану вікон. Це дозволить проаналізувати енерговитрати кожної споруди та розрахувати, яким чином їх оптимізувати.
Хто заперечить, що оптимальне використання енергоресурсів — це та тема, де дуже тісно переплітаються інтереси держави і конкретного споживача?
Того ж дня в Одесі також було підписано меморандум про співробітництво між Одеською міською радою, Держ-енергоефективності і Вищою радою енергоаудиторів та енергоменеджерів України. Варто сказати, що в Одесі вже прийнята міська програма відшкодування частини кредитів, отриманих населенням на впровадження заходів з енергозбереження на 2015—2016 роки. Підписання ж меморандумів і реалізація міської Програми також дозволить стимулювати залучення інвестицій у сектор ЖКГ міста в розмірі понад 70 мільйонів гривень щороку.
Метою підписання меморандумів є не лише виділення кредитів на утеплення, а й здійснення спільних заходів щодо впровадження енергозберігаючих технологій та підвищення енерго-ефективності; збільшення обсягів виробництва електричної теплової енергії з альтернативних видів палива; проведення енергоаудиту та оптимізація використаних енергетичних ресурсів; реалізація проектів з термомодернізації будинків, споруд та інших об’єктів на території міста; сприяння залученню інвестицій у цій сфері; посилення заці-кавленості населення та суб’єктів господарювання до впровадження передових енергоефективних технологій та обладнання.
До слова, у зв’язку з наявністю інформації щодо випадків шахрайства та проведення сторонніми особами від імені Держенергоефективності агітації населення щодо придбання у них у кредит енергоефективного обладнання та матеріалів начебто в рамках державної програми агентство застерігає, що воно не має регіональних представництв та співробітників, уповноважених ходити по оселях громадян з пропозиціями брати у них в кредит обладнання та матеріали за цією програмою.
Будьте обережні під час зустрічі з такими особами. Щоб взяти участь у державній програмі з енергоефективності, громадяни мають лише особисто звернутися до відділення одного з банків, уповноважених на кредитування за цією програмою, а саме: АТ «Ощадбанк», АБ «Укргазбанк», АТ «Укрексімбанк». Тільки у цих банках можна оформити кредити на придбання «негазових» котлів, енергоефективного обладнання і матеріалів та отримати відшкодування, передбачене програмою.
Важливо: якщо кредит буде оформлено в інших установах, то компенсація не передбачається!
Для отримання роз’яснень щодо участі у державній програмі з енергоефективності звертайтеся до сall-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 559-24-95, 292-32-57 та за посиланнями: energoefect@saee.gov.ua, energoefect2@saee.gov.ua, energoefect3@saee.gov.ua.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.022Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |