![]() |
|
![]() |
![]() |
Одеське обласне відділення Комітету виборців України спільно з громадською мережею «Опора» підготували та оприлюднили звіт за результатами моніторингу стану виборчих дільниць, списків виборців, а також роботи дільничних виборчих комісій.
У період з 12 по 15 жовтня спостерігачі КВУ в робочий час, з 9.00 до 18.00, відвідали 352 дільниці в 14 із 26 районів (а це 25% від усієї кількості дільниць в області) та в Одесі (43%).
Під час моніторингових візитів спостерігачам КВУ за офіційними адресами вдалося знайти практично всі виборчі дільниці. Водночас зафіксовані випадки, коли за вказаними адресами не вдалося виявити ні працюючих членів комісії, ні ознак роботи самої комісії. Така ситуація поширення в Одесі, де на 20% з відвіданих виборчих дільниць не вдалося отримати жодних підтверджень того, що ДВК почала працювати, а також у Ренійському та Великомихайлівському районах. Серед спецдільниць в обласному центрі поширена практика, коли ДВК навіть не провели перших засідань. Найбільшу кількість непрацюючих ДВК спостерігачі фіксували в Київ-ському та Приморському районах, найменше — у Суворовському.
Найгірша ситуація з інформуванням виборців про місцерозташування ДВК у Болградському районі, де на жодній з відвіданих 13 дільниць не було відповідних табличок, а також у Київському районі Одеси, де таблички відсутні на третині відвіданих ДВК.
До 14 жовтня включно дільничні комісії зобов’язані були доставити іменні запрошення виборцям, і в усіх відвіданих ДВК стверджували, що це зроблено. Проте, на «гарячу лінію» КВУ продовжують надходити звернення, в яких виборці скаржаться, що не отримали запрошення взагалі або знайшли свої запрошення і запрошення сусідів розкиданими у парадній будинку. КВУ підкреслює, що відсутність запрошення не є свідченням того, що виборця нема в списках і йому не потрібно йти на вибори. Однак якщо виборець не отримав запрошення, то КВУ рекомендує звернутися до відповідного органу ведення реєстру виборців (діє при кожній адміністрації) і перевірити дані про себе у списках виборців. Уточнити дані про себе можна і за допомогою мережі інтернет через онлайн-сервіс «Особистий кабінет виборця» на сайті Державного реєстру виборців України — https://www.drv.gov.ua.
У випадку, якщо виборець не виявить себе в списках, до 22 жовтня йому необхідно звернутися до суду, щоб не втратити можливість проголосувати.
Лише 65% членів комісій мають досвід роботи на попередніх виборах. Найменш досвідчені члени комісій працюють у Болградському та Ренійському районах (30—40%), найдосвідченіші — у Котовському (90%). В Одесі відповідний досвід має тільки половина складу ДВК.
Серйозною перешкодою для повноцінної роботи ДВК є і проблеми з матеріально-технічним забезпеченням, рівень якого на багатьох виборчих дільницях не відповідає нормативам, передбаченим чинним законодавством і відповідною постановою ЦВК. У районах ситуація з матеріально-технічним забезпеченням дільниць нерівнозначна. Станом на 16 жовтня найгірше забезпеченні ДВК в обласному центрі. Найпоширеніші проблеми: відсутність оргтехніки, легкових автомобілів, інформаційних стендів, сейфів, телефонного зв’язку, канцелярського приладдя, засобів протипожежної безпеки, аварійного освітлення. Великою проблемою є відсутність самого закону «Про місцеві вибори», виборчої документації.
Для сільських ДВК вкрай актуальна проблема — відсутність міжміського зв’язку. На виборчих дільницях у селах Іванівського району нема телефонного зв’язку, хоча самі апарати є, але не підключені до мережі. У всіх районах, які були охоплені спостереженням, лише в одиничних випадках на сільських дільницях є вихід на міжміський зв’язок.
На жаль, на всіх виборчих дільницях не запущене центральне опалення. Скрізь члени ДВК скаржилися на невідповідність температури приміщень санітарним нормам. І це може стати досить серйозною проблемою, яка знизить якість роботи членів ДВК при організації голосування і підрахунку голосів.
Найгірша ситуація із забезпеченням інформаційними стендами традиційно в обласному центрі: вони відсутні на половині виборчих дільниць, охоплених спостереженням. В Одесі поширені випадки, коли ДВК навіть за наявності інформаці-йних стендів не розміщують на них для оприлюднення свої постанови. Тільки в Котовському і Балтському районах на всіх відвіданих дільницях були інформаційні стенди.
Більша частина дільничних комісій в Одеській області отримала списки виборців у встановлений термін — до 11 жовтня включно. Практично на всіх відвіданих спостерігачами КВУ дільницях у виборців є можливість ознайомитися зі списками. Та все ж зафіксовані випадки, де таку можливість не забезпечено. У кількох випадках громадським активістам в Одесі заявляли, що ознайомитися зі списком виборців можуть тільки члени ДВК.
Не обійшлося без включення в списки виборців адрес з неіснуючими житловими будинками або адміністративними будівлями.
У смт Затока Білгород-Дністровського району виявлено маніпуляції зі списками, а саме факти масової реєстрації місця проживання громадян безпосередньо в передвиборчий період. За цим фактом розпочато кримінальне провадження. У тій же Затоці станом на 18 жовтня скасовано реєстрацію місця проживання студентів Одеської юридичної академії з огляду на відсутність підстав для такої реєстрації (будівля, в яку «прописували» потенційних виборців, не належить до житлового фонду).
Замість післямови. Коли цей матеріал був готовий до друку, стало відомо про особливий «набуток» Ананьївської міської виборчої комісії: з її вини виявилися зіпсованими 6,5 тисячі бюлетенів для голосування на виборах до міськради.
Як повідомило інформагентство «Е-95», посилаючись на заступника голови Ананьївської районної виборчої комісії Володимира Макодзьоба, сталося це через недогляд міськвиборчкому. Саме там затверджували зразки бюлетенів, у яких замість першого кандидата, який очолює список партії, вказали ке-рівників парторганізацій. Ця помилка, підкреслив Володимир Макодзьоб, могла призвести до визнання виборів такими, що не відбулися.
Зіпсовані бюлетені знищили у визначеному законом порядку. Нові надрукують за рахунок коштів Ананьївської МВК.
О.Ф.
![]() Свідоцтво Держкомітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України №119 від 7.12.2004 р.
© 2005—2025 S&A design team / 0.009Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише з посиланням на інформаційне агентство «Контекст-Причорномор'я» |